03.04.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Maria Markevich).
Je šťastie len výsledkom náhody, alebo ide o vedomý proces? Najšťastnejší ľudia vedia, že radosť a spokojnosť nie sú dielom osudu, ale výsledkom každodenných návykov a jednoduchých rituálov. Výskumy pozitívnej psychológie potvrdzujú, že malé opakujúce sa činnosti majú veľký vplyv na celkovú pohodu. Tu je 10 návykov, ktoré Vám môžu pomôcť cítiť sa lepšie každý deň.

Foto: shutterstock/Maria Markevich
Budujú a pestujú vzťahy
Blízke vzťahy s rodinou a priateľmi sú základom šťastia. Najšťastnejší ľudia trávia čas s blízkymi pravidelne – nielen pri špeciálnych príležitostiach. Spoločná večera, prechádzka alebo večer s hrou posilňujú vzťahy a vytvárajú nezabudnuteľné spomienky. Výskumy ukazujú, že ľudia s pevným sociálnym zázemím sú odolnejší voči stresu a spokojnejší so životom.
Nachádzajú čas na ozajstný oddych
Oddych nie je len o ležaní na gauči s mobilom. Najšťastnejší ľudia vedia zvoliť formu relaxu podľa svojho stavu – po psychickej námahe volia kreatívne činnosti, ako kreslenie, varenie či puzzle, po fyzickej únave zas prechádzku, kúpeľ alebo spánok. Dôležité je, aby oddych prinášal úľavu telu aj mysli.

Foto: shutterstock/Krakenimages.com
Každý deň praktizujú vďačnosť
Vedome si všímať pozitívne momenty pomáha posilniť pocit šťastia. Mnohí si vedú denník vďačnosti, kde si zapisujú drobnosti ako chuť kávy, milý úsmev suseda, príjemný rozhovor. Tento zvyk mení pohľad na svet a podporuje optimistické nastavenie mysle.
Zapájajú sa do spoločenských aktivít
Pomoc druhým je jeden z najúčinnejších spôsobov, ako si zvýšiť spokojnosť. Najšťastnejší ľudia sa venujú dobrovoľníctvu, pomáhajú známym alebo sa zapájajú do komunitných projektov. Tieto aktivity dávajú životu zmysel a pomáhajú odpútať sa od vlastných starostí.

Foto: shutterstock/Prostock-studio
Neboja sa prejaviť nadšenie
Mnoho ľudí sa drží na uzde zo strachu z odmietnutia či sklamania. Šťastní ľudia sa však tešia naplno z maličkostí, z nových koníčkov či úspechov. Ich úprimná radosť zo všedných chvíľ je základom dobrej nálady.
Stanovujú si hranice a chránia svoj čas
Vedia povedať „nie“. Nenechajú sa pohltiť prácou či povinnosťami, ale jasne oddeľujú pracovný a súkromný čas. Vďaka tomu si vytvárajú priestor na oddych a regeneráciu, čím predchádzajú vyhoreniu.

Foto: Shutterstock/insta_photos
Prispôsobujú si deň svojmu prirodzenému rytmu
Každý má svoj biologický rytmus. Šťastní ľudia si ho uvedomujú a náročné úlohy si plánujú na čas, keď majú najviac energie, jednoduchšie nechávajú na neskôr. Takto sú efektívnejší a menej frustrovaní.
Oslavujú malé radosti
Šťastie neprichádza len pri veľkých udalostiach. Tí najšťastnejší si vedia vychutnať aj každodenné maličkosti napríklad vôňu kávy, slnečný lúč, čerstvo upečený koláč. Tieto chvíle dávajú životu farbu.
Udržiavajú kontakt s prírodou
Čas strávený v prírode výrazne zlepšuje náladu. Či už ide o prechádzku v lese, prácu v záhrade alebo len chvíľu na slnku, príroda znižuje stres, zlepšuje sústredenie a zvyšuje hladinu serotonínu, hormónu šťastia.
Vážia si proces, nie len cieľ
Mnohí čakajú na šťastie „keď“ – keď získajú prácu, schudnú alebo zarobia viac. Šťastní ľudia si však vážia cestu – tešia sa z pokroku, oceňujú malé úspechy a nájdu zmysel aj v samotnom úsilí.

Foto: shutterstock/Halfpoint
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Smiech ako liek: Prečo by ste sa mali smiať každý deň
8 znakov, že vaša intuícia funguje – máte šiesty zmysel?
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.