03.04.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Dewald Kirsten).
Vinič v záhrade je viac než len dekorácia – je to príležitosť získať šťavnaté, doma vypestované ovocie bez gramov chemikálií. Aby však vinič prekvital, musíte vedieť, kedy a čím ho hnojiť. Práve v tejto fáze sa mnohí záhradníci dopúšťajú chýb, ktoré ovplyvňujú chuť a množstvo úrody. Zistite, ako sa im vyhnúť, a vychutnajte si plody ako z vinohradu.

Foto: shutterstock/Dewald Kirsten
Vinič je náročná rastlina, ale štedro sa odvďačí tým, ktorí jej venujú trochu pozornosti. Kľúčom k úspechu nie je len správna poloha alebo zalievanie, ale aj pravidelné a dobre naplánované hnojenie. Práve to ovplyvňuje silu rastu výhonkov, počet kvetov a v konečnom dôsledku aj kvalitu a chuť plodov. Hlavne nemusíte používať chemické hnojivá. Prírodné hnojivá sa tu osvedčili a sú bezpečné pre pôdu, rastliny aj pre vás.
Ako pestovať vinič a starať sa o neho? Výživa – kľúč k chutnej úrode
Vinič neodpúšťa chyby – nesprávne hnojivo aj nesprávny termín hnojenia môžu mať za následok slabú úrodu. Preto sa držte osvedčeného kalendára. Prvé hnojenie pripadá na prelom marca a apríla. Je to obdobie pred obdobím vegetácie. Vtedy sa odporúča použiť zmes s dusíkom a fosforom na podporu vývoja výhonkov a listov. Ďalšiu dávku živín potrebuje počas kvitnutia, zvyčajne koncom mája/začiatkom júna. Vtedy bude najdôležitejší draslík, ale aj mikroživiny, bez ktorých sa hrozno nemusí správne vyvíjať. Tretie hnojenie by sa malo vykonať, keď plody dosiahnu veľkosť hrášku – zvyčajne v lete. Aj tu kraľuje draslík, ku ktorému sa oplatí pridať horčík na zvýšenie obsahu cukru. Na konci sezóny, na jeseň, môžete podporiť rastlinu organickým hnojivom – zlepší sa tým štruktúra pôdy a pripraví sa na zimu.
Čo môžete urobiť, aby hrozno malo veľké plody? Prírodné hnojivá, ktoré si vaše rastliny zamilujú
Namiesto umelých hnojív zvoľte prírodné spôsoby výživy viniča. Je to nielen bezpečnejšie pre pôdu a ovocie, ale aj prekvapivo účinné. Jedno z najjednoduchších a najlacnejších riešení predstavuje drevný popol. Obsahuje veľa draslíka, fosforu a horčíka – zložiek, ktoré sú kľúčové pre vývoj viniča a chuť plodov. Možno ho primiešať do pôdy pod vinič alebo pridať do kompostu, ktorý je sám o sebe cennou podporou. Kompost je záhradníckym zlatom – zlepšuje štruktúru pôdy, poskytuje mikroživiny a humus a môže sa používať od jari do jesene.
Na jeseň sa oplatí siahnuť po hnoji – konskom, kravskom alebo slepačom. Je to vynikajúci spôsob prípravy pôdy na ďalšiu sezónu. Žihľavové hnojivo je prírodný koncentrát dusíka a železa, ktorý stimuluje rast rastlín a zvyšuje ich odolnosť. Čadičovú múčku je tiež dobré mať na pamäti. Aj keď znie nenápadne, je to skutočná mikroživinová bomba – podporuje zdravý rast viniča a dlhodobo zlepšuje kvalitu pôdy. Výborným doplnkom hnojenia bude mulčovanie pôdy kôrou. Táto úprava nielen zlepšuje estetiku, ale aj zadržiava vlhkosť, chráni korene pred extrémnymi teplotami a obmedzuje rast burín. V dôsledku toho má vinič stabilnejšie podmienky a starostlivosť o kríky je jednoduchšia a menej časovo náročná.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Stromy budú bohato obdarené ovocím. Stačí, ak vykonáte toto ošetrenie. Načasovanie je kľúčové
Počasie je vhodné na prácu v záhrade. Zistite, kedy strihať vinič
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.