04.04.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Madeleine Steinbach).
V marci a apríli sa oplatí vyraziť na lúku, lesnú čistinu alebo okraj lesa. Nájdete tam čerstvé bylinky a iné rastliny, ktoré majú pozitívny vplyv na zdravie. Jednoducho si z nich pripravíte nálevy, čaje či sirupy, ktoré využijete pri prechladnutí, tráviacich ťažkostiach alebo vysokom cholesterole. Zistite, ktoré rastliny zbierať na jar.

Foto: shutterstock/Madeleine Steinbach
Hviezdica prostredná
Na jar sa oplatí nazbierať aj vňať hviezdice prostrednej. Výskumy ukázali, že znižuje hladinu zlého cholesterolu a riziko aterosklerózy. Pôsobí protizápalovo a močopudne.
Podporuje detoxikáciu organizmu a urýchľuje metabolizmus. V podobe obkladov napomáha hojeniu kožných zmien. Čerstvá aj sušená vňať sa výborne hodí na prípravu liečivých čajov.
Pŕhľava
Čerstvo nazbieraná pŕhľava je skvelým základom na liečivý čaj alebo nálev. Má výrazné močopudné vlastnosti a pomáha zbaviť sa prebytočnej vody z tela. Pôsobí protizápalovo a dezinfekčne. Obsahuje veľké množstvo železa, preto je vhodná aj ako prevencia anémie. Zlepšuje krvný obeh a posilňuje celý organizmus.

Foto: Shutterstock/Victoria Ferr
Vŕbová kôra
Vŕbová kôra je označovaná ako prírodné antibiotikum – má protizápalové, analgetické a antipyretické účinky. Uľavuje pri bolestiach kĺbov a príznakoch prechladnutia. Pomáha aj v prevencii kardiovaskulárnych ochorení, pretože znižuje krvný tlak.
Najlepšie je zbierať kôru z bielej vŕby ešte predtým, než sa na nej objavia jahňady. Odstráňte mladé, pružné vetvičky, z ktorých kôru následne usušte a skladujte v uzavretej nádobe. Tento sušený materiál je ideálny na prípravu nálevov.
Borovicové púčiky
Borovicové púčiky sa zbierajú neskoro v zime alebo na jar, keď začnú strácať svoje ochranné šupiny. Najvhodnejšie sú mladé stromy. Z púčikov sa pripravuje sirup s expektoračným účinkom, ktorý pomáha pri infekciách horných dýchacích ciest. Obsahujú látky, ktoré stimulujú imunitu, podporujú krvný obeh, pôsobia protizápalovo a posilňujú organizmus.

Foto: shutterstock/Mykolal Mykolal
Koreň púpavy lekárskej
Na jar sa oplatí vybrať aj koreň púpavy lekárskej. Výskumy potvrdili, že obsahuje cenné bioaktívne látky, ktoré znižujú oxidačný stres, odstraňujú voľné radikály a redukujú riziko rakoviny. Koreň púpavy stimuluje imunitu, znižuje cholesterol a pomáha predchádzať ateroskleróze a cukrovke. Uľavuje pri tráviacich problémoch a nepríjemných príznakoch reumatizmu.

Foto: shutterstock.com/Madeleine Steinbach
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Najlepšia zelenina, ktorú môžete jesť. Predlžuje život a zlepšuje zdravie
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.