05.04.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/VH-studio).
Apríl je v záhrade mimoriadne rušný mesiac – pre rastliny aj pre záhradkárov. Je to tiež čas, keď sa záhony a kvetinové záhony začínajú vyfarbovať a príroda sa začína prebúdzať zo zimného spánku. Aké základné práce treba v tomto mesiaci v záhrade urobiť? Existuje niekoľko úloh, ktoré by sa nemali odkladať. Pozrite si zoznam prác, ktoré je potrebné vykonať v záhrade v apríli.

Foto: shutterstock/VH-studio
Cibuľové rastliny už niekoľko týždňov potešia svojimi kvetmi, počasie sa začína stabilizovať a ostatné záhradné poklady sa prebúdzajú k životu. Apríl je pre mnohé rastliny obdobím intenzívneho rastu a začiatkom vegetačného obdobia. Je to aj mesiac intenzívnych jarných prác v záhrade, ktoré sa neoplatí vynechať alebo odložiť, ak sa chcete tešiť z krásneho pozemku. Je najvyšší čas pozrieť sa do záhradníckeho kalendára a vyhrnúť si rukávy do práce.
Zoznam prác v záhrade v apríli
V apríli by už mala byť záhrada po zime predbežne uprataná. V marci je najlepšie urobiť niekoľko väčších upratovacích prác. Už ste odstránili staré listy, prerezali niektoré rastliny a založili sadenice v interiéri. V tomto mesiaci sa práce svižne presunú do exteriéru, kde nás čaká výsev, výsadba, hnojenie a presádzanie.
Úprava záhrady
Ak vám doteraz počasie bránilo v úprave záhrady po zime, toto je posledná výzva, aby ste sa pustili do práce.
- zhrabte listy a konáre,
- odstráňte kryty z trvaliek,
- nakyprite pôdu,
- hnojte,
- rozmnožujte trvalky delením.
Mrazy sú teraz pomerne zriedkavé a malé, čo je tiež vhodný čas na výsadbu mnohých rastlín do zeme. Vysádzajte:
- fialky (jednoročné),
- papule väčšie (jednoročné),
- nezábudky (dvojročné),
- sirôtky (dvojročné),
- chryzantémy (dvojročné),
- vratiče (dvojročné),
- sedmokrásky (dvojročné).
Pripravujte aj sadenice z rastlín, ktoré prezimovali v interiéri: muškáty, fuksie a oleandre. Keď dobre zakorenia, môžete ich vysadiť von.
Apríl je tiež vhodný čas na hnojenie a vyživovanie rastlín, ktoré práve vstupujú do fázy intenzívneho rastu.
Apríl v záhrade – starostlivosť o trávnik
Ak ste v marci zaspali pri úprave trávnika, čo najskôr pohrabte lístie a zimné zvyšky. Odstráňte aj suchú trávu a iné nahromadené nečistoty. Následne ručne odstráňte burinu. Môžete použiť aj prípravky na ničenie buriny určené na použitie na trávnikoch – tie selektívne ničia vybrané rastliny bez poškodenia trávnika.
Odstráňte a zarovnajte krtince, ak sa po sezóne vytvorili. Ak trávnik vysychá, zabezpečte jeho prevzdušnenie a správne zavlažovanie vertikutáciou. Ak je pôda príliš kompaktná, povrch následne posypte pieskom.
Prvé kosenie v sezóne sa vykonáva, keď je tráva vysoká približne 10 cm, a po ňom môže nasledovať hnojenie.
Apríl je tiež vhodným obdobím na založenie trávnika a dosievanie poškodených plôch.
Stromy a kríky – zoznam prác na apríl
Do polovice apríla by ste mali ukončiť výsadbu stromov a kríkov s tzv. holým koreňom. Rastliny zakúpené v kvetináčoch môžete vysádzať počas celého vegetačného obdobia.
Niektoré rastliny možno rozmnožovať pomocou tzv. obkladov, t. j. ohnutím konára k zemi a jeho upevnením – to je tiež okamih, keď treba začať s takýmto rozmnožovaním. Rastlina by mala počas leta dobre zakoreniť. Takúto sadenicu možno neskôr odrezať a presadiť na nové miesto.
Apríl je tiež posledným okamihom na rez, najmä udržiavací a čistiaci rez ovocných stromov a kríkov.
Starostlivosť o ruže v apríli
V apríli začnite postupne odstraňovať ochranné obaly z kríkov ruží. Tento postup je najlepšie vykonávať počas zamračených dní, pričom začínajte odkrývaním výhonkov (koreň kríka by mal byť stále zakrytý). Krycie kopčeky odstráňte až po niekoľkých dňoch. Potom by malo nasledovať prerezávanie ruží.
- Miniatúrne ruže – skráťte výhonky na polovicu ich dĺžky.
- Kmeňové ruže – skráťte výhonky na dĺžku približne 20 – 30 cm.
- Popínavé ruže – vysaďte len niekoľko najsilnejších výhonkov.
- Mnohokveté a veľkokveté ruže – skráťte slabšie výhonky nad 6. okom, silné výhonky môžete skrátiť menej.
Po prerezaní ruže prikrmujte kompostom alebo špeciálnym prípravkom pre ruže.
Aprílová starostlivosť o okrasné rastliny
Cibuľovité a hľuznaté rastliny, ktoré neprezimovali v pôde, by sa mali vysádzať do zeme, najlepšie v prvej polovici apríla. Je to posledná výzva na výsadbu, napríklad krásnych gladiol.
Odstráňte aj vyblednuté skoré jarné súkvetia cibuľovitých rastlín – prvosienky, tulipány, narcisy a i. Dôležité je odstrániť len kvetenstvo a ponechať listy a stonky – sú nevyhnutné pre ďalší rast cibuľovín.
Zrezávajte sadenice jednoročných rastlín, ktoré ste si vopred pripravili. Ak je dobré počasie, môžete začať vysievať do zeme aj hrachor voňavý, nechtík, kapucínku, pupenec trojfarebný, rezedu, slnečnicu, taricu a vlčí mak.
Presaďte a rozdeľte trvalky kvitnúce v lete (napr. hosty, skalnice, rozchodníky).
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Záhradkárov kalendár: čo kedy zasadiť a orezať? Urobte to v marci a v lete budete žiariť hrdosťou
Pripravte aksamietnice na sadenice. Vaša záhrada poteší všetkých vašich susedov
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.