05.04.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Judith Andrews).
Pohľad na magnóliu kvitnúcu na jar v záhrade je úchvatný. Nie vždy si to však užijeme. Stáva sa, že táto rastlina kvitne veľmi málo alebo dokonca vôbec, čo môže mať niekoľko rôznych dôvodov. V článku uvádzame najdôležitejšie z nich a vysvetľujeme, čo robiť, ak magnólia nemá kvety.

Foto: shutterstock/Judith Andrews
Prečo magnólia nekvitne?
Magnólia je jednou z najkrajších dekorácií jarnej záhrady. Niektoré druhy tohto fenomenálneho stromu či kríka kvitnú veľmi skoro, už v marci (magnólia hviezdokvetá), iné si na kvitnutie musia počkať o niečo dlhšie. Magnólia soulangova ukazuje svoje krásne kvety na prelome apríla a mája, v podobnom období ako magnólia ľaliokvetá. Niekedy sa však stane, že napriek správnemu termínu tieto rastliny nezakvitnú. Aké sú na to dôvody?
Jedným z bežných dôvodov, prečo magnólia nekvitne, je poškodenie kvetných pukov mrazom. Stáva sa to najmä v najchladnejších oblastiach krajiny a keď sa pestujú najskoršie kvitnúce odrody magnólie. Riziko mrazov možno znížiť výsadbou magnólií s neskorším termínom kvitnutia na teplé slnečné stanovištia chránených pred vetrom a ich ochranou na zimu. To je dôležité najmä v prípade mladých rastlín, ktoré sú menej odolné voči mrazu ako dospelé, dobre zakorenené rastliny.
Ďalším dôvodom absencie alebo slabého kvitnutia magnólií je nedostatok živín. Môže to vyplývať z nedostatočného alebo nevhodného hnojenia. V prípade magnólií treba používať len také hnojivá, ktoré zabezpečia kyslú pôdnu reakciu (pH 5,0-6,0), pretože len v takomto prostredí sú tieto rastliny schopné prijímať potrebné prvky. Univerzálne hnojivá nebudú fungovať, preto by sme ich nemali používať.
Je tiež potrebné pripomenúť, že magnólie nasadzujú kvetné puky na jeseň. Ak jej v tomto období dôjde pre sucho a nedostatočnú zálievku voda, nebude plytvať energiou na tvorbu kvetov. Dôvodom ich nedostatku je aj nesprávny rez a nízky vek rastliny.

Foto: shutterstock/Tales by Pictures
Ako prinútiť magnóliu rozkvitnúť?
Magnólie bohato kvitnú len pri správnej starostlivosti. Tieto rastliny majú svoje požiadavky, ktoré musíme splniť, aby sme si užili ich plnú krásu. Nezabudnite, že by mali rásť na slnečnom, chránenom a tichom mieste a byť chránené pred zimou (najmä skoré odrody). S vekom sa odolnosť voči mrazu zvyšuje, preto ochranu potrebujú najmä mladé rastliny. Rezanie magnólií zvyčajne nie je potrebné, ale ak to chcete urobiť aj tak, urobte to až po ukončení kvitnutia. Ak je jeseň suchá, nezabudnite ju pred zimou zaliať.
Vyššie uvedené ošetrenia zvyšujú šance, že magnólia na jar zakvitne. Potrebná je však ešte jedna vec – správne hnojenie. Mali by sme ich hnojiť 2-3 krát od marca do polovice júla. Čím hnojiť magnólie, aby sme ich povzbudila kvitnúť?
Doplnky ako:
- Viaczložkové hnojivá na magnóliu – tento typ prípravkov jej dodáva cenné živiny a reguluje pôdnu reakciu;
- Kyslý kompost – pre vysoký obsah materiálov ako je ihličie, ihličnatá štiepka, borovicová kôra a šišky má kyslú reakciu, ktorá je vhodná pre magnólie;
- Rašelina vrchovisková (kyslá) – oplatí sa ju nasypať okolo magnólie ako mulč, aby sa pôda postupne zúrodnila a znížilo sa jej pH (vrchovisková rašelina má pH 3.5-5), čím sa zlepší schopnosť rastliny absorbovať živiny.
Okrem toho pamätajte na to, aby ste sa vyhli vápneniu trávnika v blízkosti miesta, kde bola magnólia vysadená. Toto ošetrenie zvyšuje pH pôdy, čo spôsobuje, že rastlina odmieta kvitnúť a začína ochorieť.

Foto: shutterstock/ElenaYakimova
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Zaplavujú balkóny a záhrady morom kvetov. Kvitnú až do októbra a nie sú veľmi náročné
Pelargónie sú prežitkom. Keď vysadíte tieto kvety, vaši susedia budú mať oči na stopkách
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.