05.04.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Petra Schueller).
Samotné pestovanie paradajok je veľmi zábavné, ale vyžaduje si aj správne znalosti a starostlivosť. Je dôležité zabezpečiť, aby boli pripravené sadenice v čo najlepšom stave, čo má priamy vplyv na výnos kríkov. Aby mali sadenice silné stonky a husté, silné korene, oplatí sa použiť prírodnú výživu. Môžete si ju pripraviť z odpadu, ktorý najčastejšie končí v odpadkovom koši.

Foto: shutterstock/Petra Schueller
Starostlivosť o sadenice paradajok
Paradajky z vlastnej záhrady chutia najlepšie a sú skutočným bohatstvom vitamínov a minerálov. Keďže ide o teplomilnú zeleninu, pestujú sa zo sadeníc, ktorých produkcia trvá približne 2 mesiace. Jej príprava si vyžaduje starostlivosť a pozornosť v každej fáze, pretože kvalita sadeníc má priamy vplyv na úspech úrody paradajok. Po výseve semien musíte zabezpečiť sadeniciam správne podmienky, aby sa mohli správne vyvíjať. Po vzídení by mali mať rastliny čo najviac svetla, inak budú sadenice preťažené, ochabnuté a bledé. Kvetináče umiestnite na slnečný parapet (najlepšie na južnú stranu) a v prípade potreby rastliny osvetľujte špeciálnymi lampami.
Pri starostlivosti o sadenice paradajok ich nezabudnite pravidelne zalievať. Aby sa ich korene vyvíjali rovnomerne, substrát by mal byť stále mierne vlhký, pričom nadmerná vlhkosť môže viesť k hnilobe koreňov a vzniku hubových ochorení. Keď sa sadeniciam paradajok vyvinú 2 – 3 riadne listy, mali by dostať viac priestoru na rast. To sa vykoná presadením sadeníc do väčších kvetináčov, čo umožní rozvoj mladých koreňov.
Chcete mať zdravé a silné sadenice paradajok? Dodajte im potrebné živiny pomocou domácich živín. Vďaka nim majú silné stonky a silné korene. Najlepší čas na presádzanie sadeníc paradajok do zeme nastáva v druhej polovici mája, keď je už riziko mrazov zanedbateľné. Predtým by však mali byť sadenice otužené, čo im pomôže zvyknúť si na vonkajšie podmienky. Na tento účel obmedzte zalievanie a postupne znižujte teplotu tak, že rastliny najprv dáte von na niekoľko hodín počas dňa a postupne predlžujte čas ich pobytu vonku.
Prírodná výživa pre silné stonky paradajok
Dobre hnojené sadenice paradajok sú silnejšie, zdravšie a odolnejšie voči chorobám, čo sa priamo premieta do kvality a bohatých výnosov. Na posilnenie sadeníc sa však oplatí používať prírodné metódy. Ak chcete mať stonky paradajok hrubé, pripravte si prírodnú výživu. Na to stačí siahnuť po zemiakových šupkách, ktoré obsahujú dusík, draslík, fosfor a vápnik. Stimulujú rast sadeníc paradajok a podporujú rast koreňov. Okrem toho pravidelné používanie tejto živiny zvyšuje odolnosť rastlín voči chorobám, škodcom a iným nepriaznivým podmienkam pestovania. Ako ju pripraviť?
- Do hrnca vložte šupky z 3 až 5 zemiakov a zalejte ich 2 litrami vody.
- Postavte na oheň a varte 15 – 20 minút.
- Po vychladnutí prípravok sceďte a potom ním zalievajte sadenice paradajok raz za 10 – 14 dní.
Vďaka takejto prírodnej výžive budú sadenice silné a zdravé. Sadenice paradajok budú odolnejšie voči chorobám, čo sa prejaví na bohatej a chutnej úrode.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Termín výsevu paradajok je už za rohom. Takto si pripravíte sadenice
Kedy zasiať paradajky pre sadenice na parapete? Pestovanie paradajok zo semien
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.