5.4.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/svetlobásnik).
Patríte k ľuďom, ktorí nechávajú v spálni zapnutú nočnú lampu? Vedci práve odhalili alarmujúce zistenia o tom, ako aj slabé svetlo počas spánku dramaticky ovplyvňuje vaše zdravie. Najnovšie výskumy ukazujú, že tento zvyk môže výrazne zvýšiť riziko cukrovky a srdcových ochorení.

Foto: shutterstock/svetlobásnik
Spánok pri rozsvietenom svetle môže mať významný vplyv na naše zdravie. Výskumy naznačujú, že dokonca aj malá expozícia umelému svetlu počas spánku zvyšuje frekvenciu srdcového rytmu a odolnosť organizmu voči inzulínu.
Čo sa deje s vaším telom, keď spíte pri svetle? Výsledky experimentu vás prekvapia
Americkí vedci uskutočnili experiment s 20 zdravými mladými ľuďmi v spánkovom laboratóriu. Polovica z nich spala dve noci v úplnej tme, zvyšných 10 osôb strávilo jednu noc pri tlmenom osvetlení a druhú v miestnosti so stredne jasným svetlom.
Že svetlo počas noci aktivuje sympatický nervový systém – štruktúru zodpovednú za stav bdelosti. Zaujímavé je, že tieto efekty sa objavujú napriek tomu, že účastníci výskumu nepociťovali narušenie spánku. „Mysleli si, že spali celkom dobre,“
Srdce v pohotovosti a inzulínová rezistencia: Prečo by vás to malo znepokojovať?
Osoby, ktoré spali pri rozsvietenom svetle, vykazovali zvýšenú frekvenciu srdcového rytmu a zvýšenú odolnosť organizmu voči inzulínu. nočná expozícia svetlu môže viesť k dlhodobému zvýšeniu rizika cukrovky a ochorení kardiovaskulárneho systému.
Zvýšená srdcová frekvencia počas spánku znamená, že vaše srdce pracuje usilovnejšie v čase, keď by malo oddychovať. Inzulínová rezistencia je predchodcom cukrovky typu 2, jedného z najrozšírenejších chronických ochorení súčasnosti.

Foto: shutterstock.com/SB Arts Media
Aké svetlo je najhoršie? Nie všetky farby majú rovnaký účinok
Odporúča používať nočnú lampu s červeno-jantárovým svetlom, ktoré menej stimuluje mozog než biele alebo modré svetlo. „Ak potrebujete nočnú lampu, stačí, aby bola menej jasná a umiestnená bližšie k podlahe,“ uviedla.
Modré svetlo z obrazoviek počítačov, televízorov a mobilných telefónov je obzvlášť škodlivé. Toto svetlo najsilnejšie potláča produkciu melatonínu, hormónu spánku.
Ako si zabezpečiť zdravý spánok v modernej dobe plnej svetla?
Odborníci na spánok odporúčajú:
- Vytvorte si úplne temnú spálňu – použite zatemnené závesy
- Odstráňte zo spálne všetky elektronické zariadenia s LED kontrolkami
- Ak potrebujete nočné svetlo, vyberte si také s červeným odtieňom
- Aspoň hodinu pred spaním nepoužívajte elektronické zariadenia
- Ak musíte v noci vstať, používajte len minimálne osvetlenie
Kvalitný spánok je základom dobrého zdravia a dlhovekosti. Investícia do tmavej spálne a zdravých spánkových návykov sa vám mnohonásobne vráti.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Najlepší čas na spánok. Odborníci nemajú pochybnosti
Osem hodín je mýtus! Prečo praľudia spali lepšie ako my?
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.