05.04.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Mariia Boiko).
Tulipány sú nesporným symbolom jari. Potešia rozmanitosťou foriem a farieb a ich krásu môžete obdivovať v mnohých záhradách alebo parkoch. Hoci ich pestovanie nie je náročné, ak im venujete trochu pozornosti, odmenia sa vám bohatým a dlhým kvitnutím. Prečítajte si najdôležitejšie pravidlá starostlivosti o tulipány a čím ich hnojiť, aby dlho vyzerali úžasne.

Foto: shutterstock/Mariia Boiko
Starostlivosť o tulipány – hlavné zásady
Tulipány patria medzi jedny z najznámejších jarných kvetov. Ceníme si ich pre krásu, jemnosť a odolnosť. Existuje veľké množstvo odrôd, ktoré sa líšia výškou, termínom kvitnutia, farbou a tvarom kvetov. Tulipány nie sú náročné na pestovanie, ak im poskytnete správne podmienky na pestovanie. Najlepšie sa im darí na slnečnom mieste (ale znesú aj trochu prítmia). Dôležité je, aby bolo miesto odľahlé a chránené pred silným vetrom, ktorý môže byť problematický najmä pre vysoké odrody. Pôda by mala byť úrodná, priepustná, dobre kyprá a bohatá na humus, s neutrálnym alebo zásaditým pH. Treba pamätať na to, aby sa nevysádzali do ťažkej pôdy – pred výsadbou by sa mala kypriť pieskom alebo kompostom.
Tulipány si nevyžadujú zložitú starostlivosť. Aby ste sa však mohli tešiť z ich krásy, musíte dodržiavať niekoľko základných pravidiel.
Čo si musíte zapamätať?
- Zalievanie – jedna z najdôležitejších úloh starostlivosti. Tulipány potrebujú najviac vody v období rastu a kvitnutia (substrát by vtedy nemal vyschnúť). Zalievajte ich striedmo (najmä v období sucha), aby substrát nebol mokrý. Treba mať na pamäti, že nadbytok vody môže viesť k hnilobe cibúľ.
- Hnojenie – skoro na jar, keď sa tulipány prebúdzajú po zimnom spánku, im musíte dodať potrebné živiny. V tomto období potrebujú viac dusíka, ktorý je nevyhnutnou zložkou pre rozvoj zelených častí. Dôležité je, aby sa týmto prvkom „neprehnojovali“, pretože to môže viesť k nadmernému rastu listov na úkor kvetov. Na jar musíte tiež používať hnojivá bohaté na draslík a fosfor, ktoré podporujú rozvoj koreňov a stimulujú rastliny ku kvitnutiu. Na hnojenie tulipánov možno použiť viaczložkové prípravky pre cibuľové kvety. Rovnako dobre fungujú aj organické hnojivá, ako je kompost alebo kompostovaný hnoj, ktoré ďalej zlepšujú štruktúru pôdy.
- Odstránenie stoniek – pri tomto ošetrení sa odstraňuje odkvitnuté kvetenstvo spolu s časťou stonky. Rastliny tak môžu sústrediť svoju energiu na zhromažďovanie zásob v cibuľkách namiesto produkcie semien. Stonka by sa mala odrezať asi 1 cm nad posledným zdravým listom pomocou čistých a ostrých nástrojov. Listy by sa pritom nemali odstraňovať – nechajte ich, kým úplne nezožltnú a neodumrú.
- Ochrana pred mrazom – tulipány sú mrazuvzdorné, ale v chladných zimách bez snehu môžu zamrznúť. Po prvých mrazoch sa odporúča ich zasypať (napr. kôrou, rašelinou alebo slamou) alebo prikryť trstinou. Začiatkom jari by sa mal zimný kryt odstrániť, pričom treba dávať pozor na mladé výhonky.
- Ochrana proti chorobám a škodcom – tulipány môžu byť vystavené rôznym chorobám, ako je pleseň sivá, fuzarióza, hniloba cibule a mozaika tulipánov. Okrem toho ich môžu napadnúť vošky alebo hlodavce (vrátane hrabošov a poľných myší). Aby sa im predišlo, musíte zabezpečiť tulipánom vhodné podmienky a správne sa o nich starať. Cibuľky by mali byť zdravé a pevné a pred výsadbou sa ich oplatí ošetriť fungicídmi. Je tiež dobré zasadiť rastliny do špeciálnych košíkov, ktoré ich môžu ochrániť pred hlodavcami.
Prirodzené hnojenie tulipánov
Aby tulipány dlho a bohato kvitli, musíte im dodávať potrebné živiny. V záhradkárskych obchodoch nájdete množstvo minerálnych hnojív, ale prečo míňať peniaze za hotové prípravky, keď si ich môžete pripraviť sami doma? Sú lacnejšie, úplne prírodné a bezpečné pre naše rastliny a svojou účinnosťou vôbec nezaostávajú za svojimi náprotivkami z obchodu.
Ak chcete podporiť intenzívny rast a bujné kvitnutie svojich tulipánov, siahnite po suchých kvasniciach, ktoré nájdete takmer v každom obchode s potravinami. Obsahujú množstvo živín, ktoré tulipány potrebujú pre správny vývoj. Okrem iného obsahujú vitamíny skupiny B, ako aj makro- a mikroprvky, napríklad draslík, fosfor, horčík, zinok a železo. Urýchľujú rast rastlín, stimulujú rozvoj koreňového systému, ktorý uľahčuje vstrebávanie živín, a navyše zvyšujú odolnosť voči chorobám a iným stresovým faktorom.
Ak chcete pripraviť prírodné hnojivo pre tulipány, rozpustite 1 lyžičku suchých kvasníc v 5 litroch teplej mäkkej vody. Potom pridajte 2 polievkové lyžice cukru, ktorý pôsobí ako živina pre kvasinky. Po zmiešaní zložiek roztok odložte na niekoľko hodín, aby sa aktivoval proces kvasenia. Výsledný prípravok by sa mal zriediť vodou v pomere 1:10 (napr. 1 liter roztoku kvasníc na 10 litrov vody). Týmto prírodným hnojivom zalievajte tulipány raz za 10 dní počas obdobia intenzívneho rastu.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Kedy sadiť tulipány, aby krásne kvitli? Záhradkári prezrádzajú ideálny termín
Tajomstvo záhradkárov odhalené: Prírodná výživa, ktorá premení vaše tulipány na kvetinové zázraky!
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.