06.04.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Alie04).
Ak vaša orchidea nekvitne napriek správnemu ročnému obdobiu, nepanikárte. Pravdepodobne vám vysiela signál, že jej niečo nevyhovuje. Našťastie, vo väčšine prípadov jej môžete ľahko pomôcť. Zmena polohy? Čo tak zaradiť nové ošetrovacie postupy? Tu je niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu pestovať orchideu doma.

Foto: shutterstock/Alie04
Začnite pozorovaním – ako vyzerá orchidea?
Skôr ako prejdete k pokročilejšej starostlivosti, pozrite sa na svoju rastlinu. Sú listy pevné a zelené, alebo sú matné, zvráskavené či žltnúce? Sú korene strieborno-zelené a hrubé, alebo sú hnedé a mäkké?
Niektoré príznaky (napr. nedostatočný rast, žltnutie listov, mäkké korene) naznačujú, že orchidea má zdravotný problém – a chorá orchidea pravdepodobne nebude kvitnúť.
Doprajte jej svetlo a dbajte na teplotné rozdiely
Jarné slnko môže byť zradné. Na jednej strane orchidey potrebujú svetlo na začatie kvitnutia, na druhej strane priame lúče môžu spáliť jemné listy. Najlepšie miesto? Východné alebo západné okno s rozptýleným svetlom. Ak máte len okno orientované na juh, oplatí sa použiť záves ako filter.
Vo voľnej prírode rastú orchidey na miestach, kde sa mení teplota medzi dňom a nocou. Takýto stav môžete simulovať aj doma. Približne na dva týždne umiestnite orchideu na noc na chladnejšie miesto (napr. pri otvorenom okne alebo v nevykurovanej spálni), kde teplota klesne približne na 16 – 18 °C. Cez deň jej poskytnite teplejšie podmienky (20 – 24 °C). Tento rozdiel stimuluje rastlinu k tvorbe kvetných výhonkov.
Ide o osvedčenú metódu, ktorú používajú profesionálni pestovatelia – často sa už po 2 – 3 týždňoch objavia semená nových výhonkov!
Neprelievajte, ale ani nepresušujte, nezabudnite hnojiť
Orchidey, hoci sú exotické, nemajú rady veľmi vlhkú a ťažkú pôdu. Prílišné zavlažovanie vedie k hnilobe koreňov a to bráni kvitnutiu. Ideálne zalievanie? Raz za 7 až 10 dní, najlepšie ponorením kvetináča na 15 až 20 minút do misky s filtrovanou alebo prevarenou vodou izbovej teploty.
Dbajte na to, aby mal kvetináč dobrý odtok a aby rastlina nestála vo vode. Presušenie tiež škodí – korene vysychajú a orchidea „šetrí sily“, čím sa zastaví kvitnutie.
V zime väčšina orchideí odpočíva. Na jar je však vhodné začať ich prihnojovať hnojivom určeným špeciálne pre orchidey, ktoré obsahuje správny pomer dusíka (N), fosforu (P) a draslíka (K). Fosfor a draslík sú obzvlášť dôležité vo fáze stimulácie kvitnutia orchidey – sú zodpovedné za vývoj púčikov a kvetov.
Najlepšie je hnojiť každé 2 – 3 týždne, ale v malých množstvách. Pri orchideách sa oplatí dodržiavať zásadu „menej je viac“.
Prerezávanie a presádzanie – len v prípade potreby
Ak orchidea odkvitla, nemusíte vždy hneď odrezať celý výhonok. V prípade, že je výhonok zelený, môžete ho ponechať – z jeho bočných očiek sa často vyvinú nové kvety. Ak naopak uschol alebo zhnedol, odstrihnite ho asi 1 cm nad tretím očkom zdola.
Jar je ideálny čas na presádzanie orchideí. Ak korene prerastajú z kvetináča, substrát sa rozpadol alebo orchidea nebola presádzaná 2 – 3 roky, je čas to zmeniť. Na presádzanie použite špeciálny substrát pre orchidey, ktorý zabezpečuje dobrú cirkuláciu vzduchu pri koreňoch.
Po presadení môže orchidea chvíľu vyzerať „urazene“, ale ak jej zabezpečíte správne podmienky, rýchlo sa zotaví a vyrastie nový výhonok.
Stimulovanie kvitnutia domácimi prostriedkami
Okrem teplotného rozdielu existujú aj iné metódy „stimulovania“ orchideí ku kvitnutiu. Medzi obľúbené metódy patria napríklad protiplesňové hnojivá zo škorice a cesnaku, studené kúpele simulujúce tropické dažde alebo aj zrelé banány vedľa orchidey, ktoré vyžarujú etylén, ktorý pomáha dozrievať kvetom.
Možno je to klišé, ale každá orchidea má svoj vlastný rytmus. Niekedy napriek ideálnym podmienkam nekvitne celé mesiace, len aby zrazu vypučila niekoľko výhonkov naraz. Nenechajte sa odradiť – ak sú listy zdravé, korene pevné a rastlina pravidelne vytvára nové listy, je len otázkou času, kedy zakvitne.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Orchidea bude kvitnúť a kvitnúť. Zalievajte ju zázračnou zmesou a postriekajte ňou listy
Prečo má orchidea žlté listy? Najčastejšie príčiny, ako zistiť, či je rastlina chorá
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.