Objavte v sebe ženskú vášeň
- svoju hybnú silu.

Logo

„Bez vášne nemáte energiu.
Bez energie nemáte nič.“

Warren Buffet

Ekológia, Záhrada,

Správne hnojenie malín. Prečo je dôležité načasovanie a aké hnojivá použiť?

06.04.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Grandpa). Maliny sú nenáročné a rastú aj bez prikrmovania ďalšími živinami. Ak však chcete, aby boli vo výbornej kondícii a prinášali veľa chutných plodov,...

06.04.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Grandpa).

Maliny sú nenáročné a rastú aj bez prikrmovania ďalšími živinami. Ak však chcete, aby boli vo výbornej kondícii a prinášali veľa chutných plodov, mali by ste zabezpečiť ich správne hnojenie. Kedy by sa to malo urobiť? Aké hnojivá používať na maliny? Vysvetľujeme.

Na jar nastáva čas na prvé hnojenie malín. Aké hnojivá použiť?
Foto: shutterstock/Grandpa

Správne hnojenie malín – prečo je dôležité?

Je ťažké predstaviť si domácu záhradu bez malín, ktoré v lete prinášajú mimoriadne chutné a veľmi cenné plody. Môžete ich jesť priamo z kríka, pridávať ich do koláčov a dezertov, používať ich do jedál a pripravovať z nich rôzne konzervy. Každý záhradkár si môže vychutnať chuť malín z vlastnej záhrady, pretože tieto kríky nie sú veľmi náročné a ľahko sa pestujú. Ak však chcete mať naozaj bohaté a kvalitné plody, musíte splniť výživové potreby malín.

Malinové kríky, ktoré nehnojíte systematicky, majú slabé plody. Úroda je malá, často deformovaná a málo šťavnatá. Zanedbané rastliny navyše bývajú častejšie napadnuté škodcami a patogénmi spôsobujúcimi choroby. Našťastie môžete rýchlo odstrániť nedostatok živín v malinách, obnoviť ich kondíciu a stimulovať ich k bohatej úrode.

Správne hnojenie malín je dôležité, ak dúfate v úspešnú úrodu. Použitím správnych hnojív dosiahnete, že plody budú väčšie, sladšie a šťavnatejšie. Nielenže sa zvýši úroda, ale zvýši sa aj prirodzená odolnosť kríkov voči chorobám a škodcom, čím sa zníži potreba používania prípravkov na ochranu rastlín v záhrade. Takto posilnené maliny budú menej citlivé na nepriaznivé podmienky.

Maliny nie sú obzvlášť nenásytné, ale potrebujú rozumné hnojenie. Aby sa správne vyvíjali, musíte im poskytnúť niekoľko základných prvkov. Dôležité sú pre ne makroživiny ako dusík, fosfor a draslík. Vápnik je rovnako dôležitý pre kvalitu a chuť plodov, ako aj horčík, ktorý sa podieľa na fotosyntéze a zabraňuje chloróze listov.

Kedy hnojiť maliny?

Už viete, že správne hnojenie malín je veľmi dôležité. Kedy ho vykonať pre dosiahnutie očakávaných výsledkov? Načasovanie aplikácie správneho hnojiva závisí od vývojového štádia rastliny. Maliny potrebujú najviac živín počas kvitnutia a plodenia. Treba ich dodať v dostatočnom predstihu, najmä pomocou organických hnojív, ktoré pomaly uvoľňujú cenné prvky do pôdy.

Kedy hnojiť maliny? Oplatí sa ich hnojiť niekoľkokrát za sezónu:

  • V marci alebo apríli – hnojivá aplikujte skoro na jar, keď maliny začínajú rásť, aby ste zabezpečili zdravý štart a stimulovali vývoj výhonkov;
  • Od mája do júna – takto budete podporovať maliny na začiatku kvitnutia;
  • V júni a júli – použitie hnojív v tomto období dodá malinám silu počas bohatého plodenia;
  • V auguste alebo septembri – ku koncu leta – použite hnojivá s nízkym obsahom dusíka a bohaté na fosfor a draslík, ktoré pomôžu malinám posilniť sa a dobre prezimovať.

Aké hnojivá použiť na maliny?

Na výživu malín môžete používať organické aj minerálne hnojivá. Prvé hnojenie by sa malo vykonať pri výsadbe rastlín. Prvé hnojenie by sa malo vykonať hneď po vysadení rastlín, keď je pôda na vybranom mieste obohatená o kombinované minerálne hnojivo, granulovaný hnoj alebo vyzretý kompost. Na lokalitu môžete tiež aplikovať zelené hnojivo, napríklad fazuľu. Treba si uvedomiť, že maliny potrebujú na svoj správny rast priepustnú, mierne vlhkú a na humus bohatú pôdu s mierne kyslou reakciou (pH 5,5 – 6,5).

Aké hnojivá použiť na maliny?

Nasledujúce prírodné živiny sa výborne hodia:

  • Kompost – možno použiť na mulčovanie malín (1 – 2 l kompostu na rastlinu);
  • Žihľavová kaša – aplikujte ju na jar (marec až máj) po zriedení s vodou v pomere 1:10;
  • Kávová usadenina – môžete ju vysušiť, aby neplesnivela, a potom ju rozsypať okolo malín a premiešať s vrchnou vrstvou pôdy;
  • Granulovaný hnoj – najlepšie sa hodí konský a maštaľný hnoj. Pod každý krík nasypte hrsť vybraného granulovaného hnoja, spojte so zeminou a zalejte;
  • Biohumus – môžete ho aplikovať počas celého vegetačného obdobia bez obáv z prehnojenia malín;
  • Čadičová múčka – rozsypte okolo rastlín a rovnako ako granulovaný hnoj zmiešajte s vrchnou vrstvou pôdy a potom zalejte. Dávajte však pozor, aby ste čadičovú múčku nepoužívali častejšie ako raz za sezónu, pretože zvyšuje pH pôdy a maliny majú radšej mierne kyslé prostredie.

Okrem prírodných živín, ktoré uvoľňujú živiny pomaly, možno maliny hnojiť minerálnymi prípravkami. Tie majú oveľa rýchlejší účinok, ale predstavujú pre životné prostredie riziko. Môžete siahnuť po špeciálnych hnojivách pre ovocné kríky, ktoré obsahujú všetky živiny, ktoré maliny potrebujú. Predstavujú dobré riešenie, keď na rastlinách pozorujete príznaky nedostatku živín, ako napríklad zmena farby listov. Používajte ich v dávkach odporúčaných výrobcom na obale.

Na hnojenie malín možno použiť aj dusičnan amónny bohatý na dusík. Aplikuje sa trikrát – na prelome marca a apríla, v júni a júli. Odporúčaná dávka je 1 polievková lyžica na 10 m2 pestovateľskej plochy. Na konci sezóny môžete použiť jesenné viaczložkové hnojivá, ktoré sú bohaté na fosfor a draslík.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Toto je posledný okamih. Ak ste ešte nepohnojili maliny, máte už len málo času

Lopatu do ruky a konať, maliny sa samé nezasadia. Majte to na pamäti a budú rásť ako bláznivé


Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.


Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.



Odporúčame

Dômyselný spôsob výsevu mrkvy. Rovnomerne a presne, žiadne semeno sa nestratí

07.04.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Olga Bondarenko). Blíži sa termín začatia pestovania mrkvy. Nepatrí medzi náročné, ale aj sejba môže byť problémom. S touto…

Raz za mesiac ju zalejte vodou a zavlažte. Zamiokulkas sa posype novými lístkami

07.04.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/RESTOCK images). Zamiokulkas zamiolistý je obľúbený medzi milovníkmi črepníkových rastlín, najmä pre svoju mrazuvzdornosť a nízke nároky. Aj on…

Vysaďte ju v záhrade a pripravte z neho nálev. Má účinky ako kolagén

07.04.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/ElenVik). Forzítie zaujmú svojimi žltými kvetmi, ale tým sa ich dekoratívnosť nekončí. Je dobré vedieť, že tento obľúbený ker…

Čo možno urobiť, aby narcisy rýchlo nezvädli? Sused záhradník mi povedal účinný trik

07.04.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Robert Buchel). Narcisy prinášajú do záhrady závan jari a farieb. Hoci nepatria medzi rozmarné rastliny, oplatí sa im zabezpečiť…

Po uvarení ich nevyhadzujem, ale rozsypem ich pod sirôtky. Nekontrolovane kvitnú

07.04.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Kleo foto). Ako sa starať o sirôtky, aby dlho kvitli? Na rozdiel od toho, čo si možno myslíte, na…

Auto Trendy

Zázrak na zápästí: Najkomplikovanejšie hodinky všetkých čias!

7.4.2025 Redakcia Auto trendy - Svet luxusných hodiniek zažil prelomový moment. Švajčiarsky výrobca Vacheron Constantin, známy svojou precíznosťou a inováciami, predstavil hodinky, ktoré prekonali všetky predstavy o technológii a dizajne.…

Nový Lexus LBX získal v testoch Euro NCAP najvyššie skóre. Pôsobivé

7.4.2025 Redakcia Auto trendy - Lexus LBX získal maximálne päťhviezdičkové hodnotenie bezpečnosti od nezávislej organizácie Euro NCAP, ktorá testuje bezpečnosť vozidiel. Fanúšikovia automobilov sú nadšení a vozidlo je rozhodne pôsobivé.…

Tieto autá sú kráľmi úspor: Skutočné dáta spotreby paliva od viac než milióna vodičov!

7.4.2025 Redakcia Auto trendy - Chcete vedieť, ktoré autá skutočne šetria váš rozpočet na palivo? Vďaka reálnym dátam z aplikácie Spritmonitor.de zostavili zoznam najúspornejších modelov na trhu. Medzi nimi nájdete…

Slovinské Alpy: Motoristický raj, kde sa končí asfalt a začína dobrodružstvo

7.4.2025 Redakcia Auto trendy - Túžite po adrenalínovej jazde, ktorá vám rozbúši srdce a zanechá nezabudnuteľné spomienky? Predstavte si cestu, ktorá sa šplhá do závratných výšok cez tunely vytesané v…

Elektrická ofenzíva z Číny: BYD útočí na slovenský trh s trojicou modelov. Elektrické sny za európske ceny

7.4.2025 Redakcia Auto trendy - Najväčší výrobca nabíjateľných áut na svete oficiálne vstúpil na slovenský trh. Čínsky BYD (Build Your Dreams) odštartoval svoju expanziu veľkolepou prezentáciou na Bratislavskom hrade, kde…

Tip na víkendový výlet: Objavte výhľadku Srdiečko a minerálny prameň Salvator

7.4.2025 Redakcia Auto trendy - Hľadáte miesto na nenáročný výlet s dychberúcim výhľadom, ktoré ešte nie je zaplavené davmi turistov? Len na skok od Prešova sa ukrýva romantická výhľadka, o…

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov