06.04.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Grandpa).
Maliny sú nenáročné a rastú aj bez prikrmovania ďalšími živinami. Ak však chcete, aby boli vo výbornej kondícii a prinášali veľa chutných plodov, mali by ste zabezpečiť ich správne hnojenie. Kedy by sa to malo urobiť? Aké hnojivá používať na maliny? Vysvetľujeme.

Foto: shutterstock/Grandpa
Správne hnojenie malín – prečo je dôležité?
Je ťažké predstaviť si domácu záhradu bez malín, ktoré v lete prinášajú mimoriadne chutné a veľmi cenné plody. Môžete ich jesť priamo z kríka, pridávať ich do koláčov a dezertov, používať ich do jedál a pripravovať z nich rôzne konzervy. Každý záhradkár si môže vychutnať chuť malín z vlastnej záhrady, pretože tieto kríky nie sú veľmi náročné a ľahko sa pestujú. Ak však chcete mať naozaj bohaté a kvalitné plody, musíte splniť výživové potreby malín.
Malinové kríky, ktoré nehnojíte systematicky, majú slabé plody. Úroda je malá, často deformovaná a málo šťavnatá. Zanedbané rastliny navyše bývajú častejšie napadnuté škodcami a patogénmi spôsobujúcimi choroby. Našťastie môžete rýchlo odstrániť nedostatok živín v malinách, obnoviť ich kondíciu a stimulovať ich k bohatej úrode.
Správne hnojenie malín je dôležité, ak dúfate v úspešnú úrodu. Použitím správnych hnojív dosiahnete, že plody budú väčšie, sladšie a šťavnatejšie. Nielenže sa zvýši úroda, ale zvýši sa aj prirodzená odolnosť kríkov voči chorobám a škodcom, čím sa zníži potreba používania prípravkov na ochranu rastlín v záhrade. Takto posilnené maliny budú menej citlivé na nepriaznivé podmienky.
Maliny nie sú obzvlášť nenásytné, ale potrebujú rozumné hnojenie. Aby sa správne vyvíjali, musíte im poskytnúť niekoľko základných prvkov. Dôležité sú pre ne makroživiny ako dusík, fosfor a draslík. Vápnik je rovnako dôležitý pre kvalitu a chuť plodov, ako aj horčík, ktorý sa podieľa na fotosyntéze a zabraňuje chloróze listov.
Kedy hnojiť maliny?
Už viete, že správne hnojenie malín je veľmi dôležité. Kedy ho vykonať pre dosiahnutie očakávaných výsledkov? Načasovanie aplikácie správneho hnojiva závisí od vývojového štádia rastliny. Maliny potrebujú najviac živín počas kvitnutia a plodenia. Treba ich dodať v dostatočnom predstihu, najmä pomocou organických hnojív, ktoré pomaly uvoľňujú cenné prvky do pôdy.
Kedy hnojiť maliny? Oplatí sa ich hnojiť niekoľkokrát za sezónu:
- V marci alebo apríli – hnojivá aplikujte skoro na jar, keď maliny začínajú rásť, aby ste zabezpečili zdravý štart a stimulovali vývoj výhonkov;
- Od mája do júna – takto budete podporovať maliny na začiatku kvitnutia;
- V júni a júli – použitie hnojív v tomto období dodá malinám silu počas bohatého plodenia;
- V auguste alebo septembri – ku koncu leta – použite hnojivá s nízkym obsahom dusíka a bohaté na fosfor a draslík, ktoré pomôžu malinám posilniť sa a dobre prezimovať.
Aké hnojivá použiť na maliny?
Na výživu malín môžete používať organické aj minerálne hnojivá. Prvé hnojenie by sa malo vykonať pri výsadbe rastlín. Prvé hnojenie by sa malo vykonať hneď po vysadení rastlín, keď je pôda na vybranom mieste obohatená o kombinované minerálne hnojivo, granulovaný hnoj alebo vyzretý kompost. Na lokalitu môžete tiež aplikovať zelené hnojivo, napríklad fazuľu. Treba si uvedomiť, že maliny potrebujú na svoj správny rast priepustnú, mierne vlhkú a na humus bohatú pôdu s mierne kyslou reakciou (pH 5,5 – 6,5).
Aké hnojivá použiť na maliny?
Nasledujúce prírodné živiny sa výborne hodia:
- Kompost – možno použiť na mulčovanie malín (1 – 2 l kompostu na rastlinu);
- Žihľavová kaša – aplikujte ju na jar (marec až máj) po zriedení s vodou v pomere 1:10;
- Kávová usadenina – môžete ju vysušiť, aby neplesnivela, a potom ju rozsypať okolo malín a premiešať s vrchnou vrstvou pôdy;
- Granulovaný hnoj – najlepšie sa hodí konský a maštaľný hnoj. Pod každý krík nasypte hrsť vybraného granulovaného hnoja, spojte so zeminou a zalejte;
- Biohumus – môžete ho aplikovať počas celého vegetačného obdobia bez obáv z prehnojenia malín;
- Čadičová múčka – rozsypte okolo rastlín a rovnako ako granulovaný hnoj zmiešajte s vrchnou vrstvou pôdy a potom zalejte. Dávajte však pozor, aby ste čadičovú múčku nepoužívali častejšie ako raz za sezónu, pretože zvyšuje pH pôdy a maliny majú radšej mierne kyslé prostredie.
Okrem prírodných živín, ktoré uvoľňujú živiny pomaly, možno maliny hnojiť minerálnymi prípravkami. Tie majú oveľa rýchlejší účinok, ale predstavujú pre životné prostredie riziko. Môžete siahnuť po špeciálnych hnojivách pre ovocné kríky, ktoré obsahujú všetky živiny, ktoré maliny potrebujú. Predstavujú dobré riešenie, keď na rastlinách pozorujete príznaky nedostatku živín, ako napríklad zmena farby listov. Používajte ich v dávkach odporúčaných výrobcom na obale.
Na hnojenie malín možno použiť aj dusičnan amónny bohatý na dusík. Aplikuje sa trikrát – na prelome marca a apríla, v júni a júli. Odporúčaná dávka je 1 polievková lyžica na 10 m2 pestovateľskej plochy. Na konci sezóny môžete použiť jesenné viaczložkové hnojivá, ktoré sú bohaté na fosfor a draslík.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Toto je posledný okamih. Ak ste ešte nepohnojili maliny, máte už len málo času
Lopatu do ruky a konať, maliny sa samé nezasadia. Majte to na pamäti a budú rásť ako bláznivé
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.