06.04.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Kaspars Grinvalds).
Niektorí tam hľadajú lásku, iní telesné vnemy a ďalší len zábavu. Žiaľ, v mnohých prípadoch to môže skončiť zlomeným srdcom. A to je aj tak ten najlepší scenár. Smutné a niekedy nebezpečné situácie súvisiace s online zoznamovaním sa často dajú predvídať. Kedy by sa malo rozsvietiť červené svetlo?

Foto: shutterstock/Kaspars Grinvalds
Na zoznamkách je tiež dosť podvodníkov. Niektorí ľudia majú ešte v živej pamäti prípad ženy, ktorá previedla 800-tisíc eur na „Brada Pitta“. A takýchto príbehov je oveľa viac, aj keď nie všetky majú takú medializáciu. V podstate každý používateľ takejto webovej stránky sa môže stať obeťou bez toho, aby o tom vedel. Podvodníci majú svoje vlastné spôsoby, ako nás oklamať alebo vyvolať v nás pocit viny.
Ako spoznať podvodníka? Jeden pohľad na fotku
Čo robiť, aby ste sa nezamotali? Problémov, ktoré by nás mali zaujímať, je niekoľko. Odborníci z aplikácie meet2more uviedli, na čo by sme si mali dať pozor pri prezeraní zoznamovacieho profilu osoby, o ktorú máme záujem.
Prvá vec, ktorá vás upúta, je samozrejme fotografia. Ak človek vyzerá neprirodzene, má zvláštne tvarované uši alebo štyri prsty, obraz pravdepodobne vygenerovala umelá inteligencia. Ďalšia vec je popis.
„Keď je profil plný vznešených sloganov, ale chýbajú mu špecifiká o práci, záľubách či každodennom živote, môže to byť znakom toho, že sa niekto snaží vytvárať falošný obraz“
– tvrdia odborníci.

Foto: shutterstock/The million emotions
Vidíte túto vetu? Radšej nepokračujte ďalej v zoznamovaní
Keď v nás fotka a popis nevzbudzujú pochybnosti a daný človek sa nám páči, často ho kontaktujeme. A tu je niekoľko situácií, kedy by sa mala rozsvietiť červená vlajka. Tu sú vety, ktorým by ste mali venovať osobitnú pozornosť:
- „Nepoužívam sociálne siete, pretože si radšej užívam moment.“ Nedostatok stôp po online prítomnosti môže znamenať, že niekto má čo skrývať.
- „Od prvej správy som vedel, že si výnimočná.“ Ako upozorňujú odborníci, takéto lichôtky, najmä na úplnom začiatku vzťahu, sú často nástrojom emocionálnej manipulácie.
- „Daj mi svoje číslo a ja sa ti ozvem z inej aplikácie.“ Ľudia, ktorí chcú presunúť konverzáciu na menej monitorovanú platformu, môžu mať nečestné úmysly.
- „Teraz ti nemôžem ukázať žiadne ďalšie fotky, pretože mám pokazený fotoaparát.“ Vyhýbanie sa zdieľaniu ďalších fotografií je znakom toho, že niekto môže používať falošný obrázok.
- „Mám malý problém s bankovou kartou, ale nie je to nič vážne. Môžete mi požičať svoju?“
Posledný prípad sa zdá byť zrejmý, ale podvodníci sú schopní manipulovať s našou ostražitosťou a naivitou. Keď ide o „srdcové záležitosti“, je ešte jednoduchšie omotať si obeť okolo prsta. Preto by ste si mali dať pozor aj na také drobné finančné požiadavky, ako sú peniaze na letenku, aby ste mohli ísť spolu na rande.
Stojí za to pripomenúť, že samotné zoznamky sú skvelou príležitosťou na zoznámenie sa s inými ľuďmi a niekedy aj na nadviazanie hlbších, dlhodobých vzťahov. Rovnako ako v prípade iných webových stránok a online služieb by ste však mali byť opatrní. Pýtať sa na peniaze – a peniaze na lístok na vlak? Ďalší!
Ako ste sa spoznali Vy so svojou polovičkou?
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Päť spôsobov, ako sa nezblázniť v manželstve. Očami terapeutky
Má každý vzťah svoj dátum spotreby? Vedci tvrdia: Áno – a vedia, čo ho prezradí už na začiatku!
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.