08.04.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/futo david).
Ako ochrániť záhradu pred mrazom? Táto otázka je pre mnohých skutočným problémom. Ukazuje sa, že existuje niekoľko ošetrení, ktoré pomôžu udržať výborný stav našich rastlín. V prvom rade musíme pamätať na ich zalievanie. Táto jednoduchá akcia spomalí proces ochladzovania pôdy a ochráni korene pred zamrznutím. Ak sa však rozhodnete podstúpiť tento zákrok, oplatí sa zapamätať si niekoľko pravidiel.

Foto: shutterstock/futo david
Pokles teploty znepokojuje mnohých záhradkárov, ktorí chcú svoje rastliny ochrániť pred poškodením spôsobeným mrazom. Ako sa ukázalo, zalievanie rastlín pred poklesom teplôt môže byť prekvapivo účinnou metódou prevencie takéhoto poškodenia.
Vlhká pôda dokáže lepšie akumulovať teplo ako suchá pôda, čo spomaľuje proces ochladzovania. Vďaka tomu chráni korene pred vymrznutím. Navyše, keď voda zamrzne na povrchu rastlín, vytvorí ochrannú vrstvu, ktorá môže chrániť rastlinné tkanivá pred poškodením. Zalievanie môže tiež pomôcť vytvoriť mikroklímu, v ktorej teplota klesá pomalšie.
Správne zavlažovaná pôda odďaľuje pokles teploty v okolí rastlín. Vďaka tomu majú korene a spodné časti rastlín väčšiu šancu prežiť chladnejšie noci. Rastliny obklopené vlhkou pôdou čiastočne uchovávajú teplo získané zo slnečného žiarenia počas dňa, čo sa môže počas mrazov ukázať ako kľúčové. Preto je dôležité zamerať sa na zálievku skôr, ako začne teplota výrazne klesať.
Ak sa rozhodnete chrániť svoje rastliny týmto spôsobom, stojí za to pamätať na niekoľko pravidiel. Po prvé, zalievanie by sa malo vykonávať pred očakávaným poklesom teploty. Je veľmi dôležité, aby pri mínusových teplotách bola pôda už riadne navlhčená, pretože proces sušenia bude mať na rastliny chladivý účinok. Dôležité je tiež neprelievať rastliny – ide o miernu vlhkosť, nie prebytočnú vodu.
Rovnako dôležité je prispôsobiť závlahu typu pôdy a potrebám konkrétnych druhov rastlín. Piesočnaté pôdy môžu vyžadovať viac vody ako hlinité pôdy. Je tiež potrebné pripomenúť, že rastliny s jemnými listami sú náchylnejšie na poškodenie mrazom ako odolnejšie druhy.
Zalievanie je jedným zo spôsobov, ako pripraviť rastliny na mráz, ale nie jediným. Medzi ďalšie osvedčené metódy patrí zakrytie rastlín špeciálnymi záhradníckymi netkanými textíliami alebo agrotextíliou. Môžete použiť aj prírodné materiály, ako je slama alebo lístie, ktoré skvele fungujú ako dodatočná ochranná vrstva.

Foto: shutterstock/VVVproduct
Ako inak môžeme chrániť rastliny pred mrazom?
- Mulčovanie, t.j. pokrytie povrchu pôdy organickými alebo minerálnymi materiálmi, môže chrániť korene pred mrazom.
- Odstránenie buriny okolo rastlín môže zlepšiť cirkuláciu vzduchu a pomôcť pôde rýchlejšie vysušiť, čo môže zabrániť zamrznutiu koreňov.
Aby ste znížili riziko poškodenia rastlín mrazom, nezabudnite pri ich výsadbe na niekoľko kľúčových pravidiel. V prvom rade by ste pre chúlostivé rastliny nemali vyberať miesta v priehlbinách v zemi, kde sa hromadí studený vzduch – vytvárajú takzvané mrazové jazierka. Oveľa lepšie je zvoliť ich pestovanie pri stenách budov alebo oporných múrov, ktoré cez deň akumulujú teplo a v noci ho uvoľňujú. Dôležité je tiež udržiavať primeranú vlhkosť pôdy, pretože voda v substráte funguje ako prirodzený akumulátor tepla.
Rovnako dôležité je správne hnojenie. Nadbytok dusíka v kombinácii s nedostatkom draslíka oslabuje rastliny a zvyšuje ich náchylnosť na poškodenie mrazom – preto sa odporúča používať dusíkaté hnojivá na jar striedmo. Dátumy výsadby jednoročných rastlín by mali zohľadňovať aj miestne klimatické podmienky. Vysádzanie sadeníc sa oplatí po aklimatizácii – proces postupného privykania rastlín vonkajším podmienkam. Ak predpoveď predpovedá mráz, dodatočnú ochranu rastlín môžu poskytnúť kryty, ako je biela agrotextília alebo dokonca vedrá umiestnené hore nohami.

Foto: shutterstock/Janusz.Stepien
V prvom rade si musíme uvedomiť, že ak sú ich zmrazené úlomky vystavené silnému slnečnému žiareniu, rýchlo sa znehodnotia. Preto je veľmi dôležité tienenie, teda rozptyl svetla dopadajúceho na rastliny. Môžeme to urobiť pomocou sietí, jemných materiálov alebo tieniacich prípravkov. Vďaka tomuto ošetreniu sa rastlinné pletivá budú môcť pokojne rozmraziť.
Môžete tiež spustiť záhradné postrekovače – rozmrazovanie studenou vodou zníži škody. Pamätajte, že prúd vody by mal byť mierny, aby nepolámal výhonky.
Nezabudnite na mrazom napadnuté rastliny počas celého vegetačného obdobia. Boli oslabené, čo môže spôsobiť, že budú náchylnejšie na choroby a na útoky škodcov. Treba im zabezpečiť dostatočnú ochranu najmä pred hubovými chorobami a tiež vyvážené hnojenie. Vďaka tomu sa im počas sezóny podarí získať dobrú kondíciu.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Môžete mať záhradu bez buriny. Záhradník radí, čo robiť
Tieto kvety čoskoro vysadíte. Ak chcete mať pestrú záhradu, nezmeškajte termín
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.