08.04.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Kolpakova Svetlana).
Hyacinty sú farebné a voňavé kvety, s ktorými si mnohí ľudia spájajú jar a tiež Veľkú noc. Predstavujú nádhernú dekoráciu veľkonočného stola a oplatí sa o ne starať aj v nasledujúcich dňoch. Našťastie stačí poznať niekoľko jednoduchých trikov, aby hyacinty opäť rozkvitli, a to práve na Veľkú noc. Zistite, čo musíte urobiť.

Foto: shutterstock/Kolpakova Svetlana
Hyacinty sú jedny z najľahšie rozpoznateľných kvetov. Potešia svojimi farbami aj sladkou vôňou. Na jar sa hojne vyskytujú v záhradách aj v domácnostiach. Sú netrpezlivo očakávanou predzvesťou tepla a príchodu krásnych dní. Pre mnohých ľudí sú tiež neoddeliteľnou súčasťou veľkonočných sviatkov, pretože kvety tvoria pestrú a výraznú dekoráciu stola. Aby však hyacinty rozkvitli práve na Veľkú noc, musíte sa o ne postarať už teraz.
Hyacinty na Veľkú noc – ako ich pestovať?
Hyacinty nie sú vo všeobecnosti náročné na pestovanie. Musíte však dbať na niekoľko vecí, aby sa dlho tešili zo svojej krásy. V prvom rade majú hyacinty rady svetlé miesto s rozptýleným svetlom, takže sa im dobre darí na parapetoch orientovaných na východ alebo sever. Okrem toho je pre ne dôležitá pôda, v ktorej rastú. Tá by mala byť mierne priepustná a bohatá na živiny.
Ak chcete, aby hyacint kvitol čo najdlhšie, musíte mu zabezpečiť správnu teplotu. Mala by byť mierna, pohybujúca sa okolo 20 stupňov Celzia. Ak je teplota príliš vysoká, kvitnutie sa urýchli, preto nie je dobré držať hyacinty v blízkosti zdrojov tepla (napr. radiátorov).
Kľúčová je aj zálievka, pretože hyacinty nemajú rady sucho ani nadbytok vody. Preto je dôležité dodávať vodu s mierou a až po vyschnutí vrchnej vrstvy substrátu. Okrem toho sa musíte vyhnúť priamemu zalievaniu samotnej cibule, pretože to je jednoduchý spôsob, ako rastlinu oslabiť a spôsobiť hubové ochorenia.
Na čo ešte treba myslieť pri pestovaní hyacintov? Samozrejme, hnojenie na predĺženie kvitnutia. Odporúča sa jemné hnojivo na rastliny aplikované raz za dva týždne, najmä vo fáze rastu. Po odkvitnutí hyacintu sa nevyplatí cibuľu vyhodiť, ale radšej ju nechať znovu zakvitnúť. Správna starostlivosť o cibuľu ju prinúti opäť kvitnúť. Urobte tak práve včas pred blížiacou sa Veľkou nocou.
Klíčiace cibuľky hyacintov. Vďaka tomu budú kvitnúť na Veľkú noc
Hyacint opäť zakvitne, ak dostane potrebnú dávku energie, a to práve prostredníctvom hnojenia. Správne ošetrovaná a chránená cibuľka hyacintu môže na Veľkú noc opäť vykvitnúť, ak vykonáte tento úkon, a to forsírovanie hyacintu, t. j. umelé stimulovanie cibuľky, aby zakvitla skôr.
Kvitnutie hyacintov je vo všeobecnosti pomerne dlhé a zvyčajne trvá 8 až 10 týždňov. To by znamenalo, že kvet by nestihol rozkvitnúť v čase sviatkov, a preto prichádza na pomoc spomínané nútenie, aby sa hyacint stal slávnostnou dekoráciou stola. Čo teda musíte urobiť, aby rastlina opäť zakvitla práve na Veľkú noc?
Zasadenú cibuľu v kvetináči so zeminou presuňte na teplé miesto s rozptýleným svetlom. V týchto podmienkach môžete začať cibuľu výdatne zalievať, kým sa na jej vrchole neobjavia zelené výhonky. Potom musíte rastlinu trochu „oklamať“ a prikryť ju tmavým papierom. Takto zakrytú cibuľu nechajte, kým sa výhonky nepredĺžia a neobjaví sa výrazný púčik.
Teraz už len zostáva ponechať odkrytú rastlinu na mieste so silným svetlom a starať sa o ňu tak, ako je opísané vyššie, aby hyacint približne po dvoch týždňoch vykvitol. Urobte to teda teraz, aby mal kvet šancu ozdobiť váš vianočný stôl a zapôsobiť svojím vzhľadom aj vôňou.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Ide o obľúbenú chybu. Vyhnite sa jej a vaše hyacinty nakoniec začnú vytvárať viac kvetov
Hyacinty budú kvitnúť dvakrát dlhšie. Jednoducho ich zalejte týmto
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.