08.04.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/fizkes).
Sebavedomie výrazne uľahčuje život a dosahovanie cieľov. Vzbudzuje aj rešpekt u ostatných a spôsobuje, že vás vnímajú ako silnú a nezávislú osobu. Kvôli štyrom prejavom však môžete pôsobiť úplne opačne.

Foto: shutterstock/fizkes
Sebavedomé, asertívne osoby, ktoré sa neboja vyjadriť vlastný názor, automaticky priťahujú ľudí. Poddajné správanie môže viesť k tomu, že vás začnú vnímať ako človeka náchylného na vplyvy, ktorého je jednoduché ovládnuť.
Našťastie, na charakterových vlastnostiach sa dá pracovať. Treba sa však odnaučiť niekoľko prejavov, kvôli ktorým pôsobíme až príliš slušne a poddajne.
Ako sa správa osoba bez sebadôvery? Takto ju spoznáte
V rozhovore pre portál cnbc.com rečník a tréner psychickej sily Scott Mautz vymenoval štyri prejavy, kvôli ktorým prichádzame o sebavedomie. Prvým z nich je vyhýbanie sa rozhodovaniu. Ak niekomu neustále hovoríte: „Neviem, ako chceš ty“ alebo „Urobme to, ako ti to vyhovuje“, ukazujete, že vám chýba samostatnosť a odvaha.
Druhým prejavom je neustále hľadanie schválenia od druhých. Túžite po komplimentoch a viac dôverujete hodnoteniu druhých než sebe. Stále sa pýtate, či ste niečo urobili dobre alebo či ste niekde nespravili chybu. To ukazuje, že veľmi ľahko podliehate vplyvom a ste citliví na kritiku. Keď vám niekto niečo vytkne, začínate spochybňovať vlastné rozhodnutia.

Foto: shutterstock/PeopleImages.com – Yuri A
Ako spoznať, že niekto si neverí? Všímajte si tieto veci
Tretí prejav je strach zo zlyhania. Ten blokuje konanie, odrádza od objavovania a rozvoja. Radšej ostávate v komfortnej zóne, než aby ste sa pustili do odvážnych rozhodnutí. Bojíte sa experimentovať a negatívnych názorov. Nevyčnievate, neprejavujete iniciatívu. Ostatní vás preto vnímajú ako pasívneho človeka.
Posledný prejav je neschopnosť nastaviť si hranice. So všetkým súhlasíte, len aby ste sa s niekým nepohádali. Neviete otvorene hovoriť o svojich potrebách ani odmietnuť. Ľudia si začnú myslieť, že ste poddajní, ustráchaní. Niektorí to, žiaľ, neskôr využívajú vo svoj prospech. Ako sa tohto všetkého odnaučiť? Začnite malými krokmi. Pamätajte, že váš názor je rovnako dôležitý ako názor ostatných a naučte sa povedať „nie“.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Šťastie nie je dielom náhody! 10 návykov najšťastnejších ľudí
8 znakov, že vaša intuícia funguje – máte šiesty zmysel?
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.