08.04.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/VaskePro).
Voňavé paradajky priamo z kríka sú snom každého záhradkára. Tieto rastliny sú však veľmi nenásytné a zanedbanie ich hnojenia môže skončiť nižšou úrodou. Poradíme vám, ako sa o paradajky starať a ktoré prírodné minerálne hnojivo im pomôže prosperovať. So zberom plodov nebudete stíhať.

Foto: shutterstock/VaskePro
Pri pestovaní paradajok na záhrade sa snažíme vyhýbať používaniu chemikálií. Chceme, aby ich plody neobsahovali pesticídy a boli jednoducho zdravé. Kríky však treba hnojiť, preto má zmysel siahnuť po minerálnych živinách. Ideálnym hnojivom pre paradajky je zeolit, prírodné minerálne hnojivo.
Čo je zeolit? Prírodné minerálne hnojivo
Pri výbere prírodných hnojív siahame po nálevoch, hnoji, drevenom popole alebo vápne. Pritom len málokto počul o minerálnej výžive zeolit. Je to prírodný hlinitokremičitanový minerál s jedinečnou pórovitou štruktúrou. Vďaka nej zeolit zadržiava ióny a absorbuje vodu. Pri pestovaní rastlín je cenený pre svoje vlastnosti, ktoré zlepšujú štruktúru pôdy a zvyšujú jej schopnosť zadržiavať vodu a živiny.
Zeolit viaže živiny, zabraňuje ich vyplavovaniu a vracia ich späť, keď ich rastliny potrebujú. Tým sa zvyšuje účinnosť hnojenia. Pomáha tiež stabilizovať pH pôdy, čo je prospešné pre mnohé rastliny. Dôležité je aj to, že zeolit absorbuje ťažké kovy a iné škodlivé látky, čo podporuje zdravý rast rastlín.
Ako používať zeolit na pestovanie paradajok?
Vďaka zeolitu rastú paradajky zdravšie, majú lepšie vyvinutý koreňový systém a lepšiu odolnosť voči suchu a chorobám. Môže sa používať v zemi aj v kvetináčoch alebo plastových tuneloch. Ako používať zeolit na pestovanie paradajok?
Príprava pôdy pred výsadbou
- Zmiešajte zeolit s pôdou v pomere 5 – 10 % objemu substrátu (približne 1 – 2 kg na 10 m² pestovateľskej plochy).
- Rovnomerne ho rozotrite na miesto výsadby a dôkladne premiešajte s pôdou. Môžete ho tiež nasypať priamo do výsadbových jamiek pre sadenice paradajok (približne 50 g na rastlinu).
Zeolit ako mulč
- Okolo rastlín rozprestrite tenkú vrstvu (asi 1 cm), ktorá zníži odparovanie vody a potrebu častého zalievania.
- Zeolitový mulč chráni korene pred prehriatím v horúcom počasí.
Použitie v kombinácii s hnojivami
- Zeolit viaže živiny (napr. dusík, draslík, fosfor), čím zabraňuje ich rýchlemu vyplavovaniu a zabezpečuje ich postupné uvoľňovanie do rastlín.
- Zmiešajte s kompostom, hnojom alebo minerálnymi hnojivami, aby ste zvýšili ich účinnosť.
Zeolit sa dá ľahko kúpiť v záhradkárskych obchodoch alebo na internete, kde stojí niekoľko eur. Tento minerál je tiež bežnou zložkou kupovaných hnojív.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Urobte to skôr, ako paradajky zasadíte do zeme. Budú hojne rodiť
Hnojenie sadeníc paradajok. Stonky budú silné a korene hrubé a silné
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.