10.04.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Cavan-Images).
Výber ideálneho času na výsev zeleniny je dôležitý, aby rastliny prosperovali a prinášali bohatú úrodu. Kedy sadiť zelenú fazuľku? Termín sa rýchlo blíži a je lepšie ho nezmeškať.

Foto: shutterstock/Cavan-Images
Zelená fazuľka obsahuje vlákninu, vitamíny A, C, K a minerálne látky vrátane draslíka, vápnika a zinku. Vďaka nízkemu glykemickému indexu sa odporúča ľuďom s cukrovkou a vďaka vysokému obsahu bielkovín je obľúbenou zložkou vegetariánskej a vegánskej stravy. Najlepšie klíči a darí sa jej pri teplote 15 až 20 °C. Výsev by sa mal začať v polovici mája, keď ustúpia mrazy, a pokračovať každých 10 dní až do začiatku júla.
Ako správne zasiať zelenú fazuľku? Osvedčené metódy pre úspešnú úrodu
Výsev by sa mal uskutočniť do teplej, dobre oslnenej pôdy. Zelená fazuľka sa vysieva do riadkov každých 30 – 40 cm, pričom medzi semenami sa dodržiava vzdialenosť 6 – 10 cm. Kolíkové odrody si vyžadujú výsadbu do hniezda, kde sa umiestňujú 2 – 3 fazule naraz.
Tento proces sa môže vykonávať postupne – každých 10 dní – čo vám umožní tešiť sa z úrody dlhšie, až do začiatku jesene. Musíte tiež pamätať na správne susedstvo pre fazuľky. Najlepšie je zasadiť ju v blízkosti zeleru, tekvice alebo karfiolu. Zlepšuje to kvalitu pôdy, chráni pred škodcami a vedie k lepšiemu rastu a výnosom.
Ako urýchliť rast zelenej fazuľky? Niekoľko praktických rád
V prvom rade je dôležité miesto – malo by byť teplé, bezveterné a na dobrom slnečnom svetle. Uvoľnená a kompostom obohatená pôda poskytne rastlinám potrebné živiny. A nezabúdajte na pravidelné zalievanie, najmä v období klíčenia a kvitnutia.
Kľúčovým prvkom pri pestovaní kolíkových odrôd je podpora. Drevené kolíky alebo špeciálne lešenie umožňujú správny rast. Zabráni sa tak tomu, aby rastlina ležala na zemi, čo by mohlo viesť k hnilobe. Používanie prírodných ochranných prostriedkov pomáha predchádzať chorobám a škodcom a dodatočné postreky počas obdobia kvitnutia môžu zvýšiť výnosy.
Čo zelená fazuľka nemá rada? Podmienky, ktoré môžu plodine uškodiť
Rastlina nemá rada chladné, tienisté a veterné miesta. Korene rastú plytko pod zemou, preto buďte pri pletí opatrní, aby ste ich nepoškodili. Neznáša ani prebytok vody (môže viesť k hnilobe koreňov) alebo ťažké či zle odvodnené pôdy. Je dôležité, aby sa fazuľka nesiala na to isté miesto v nasledujúcich rokoch, pretože to podporuje rozvoj chorôb a škodcov.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Hnedé škvrny na zelenej fazuľke – odrezať, vyhodiť alebo zjesť? Mnoho ľudí robí chybu
Ako sa mrazí zelená fazuľka? Nezabudnite na dôležitý krok a budete si ju pochutnávať po celý rok
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.