11.04.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/sjarrell).
Až doteraz kraľovali hortenzie takmer v každej záhrade. Ukazuje sa, že ich môže nahradiť čoraz obľúbenejšia myrta krepová, ktorá ohromuje nádhernými kvetmi až 120 dní. Okrem toho ju zvládnu aj začínajúci záhradníci.

Foto: shutterstock/sjarrell
Myrta krepová (Lagerstroemia indica) je malý stromček z čeľade Lythraceae, ktorý pochádza z Ázie a pestuje sa v rôznych oblastiach sveta ako okrasná rastlina. Jej „páperové“ kvety robia záhradu rozprávkovou od jari do jesene. Preto ju považujeme za skutočného konkurenta hortenzie. Aké sú vlastnosti tejto rastliny? Na čo by ste mali dbať pri jej pestovaní? Odpovede na tieto otázky nájdete v tomto článku.
Ako vyzerá myrta krepová?
Myrta krepová vo svojom prirodzenom prostredí dosahuje výšku 8 m. V našich podmienkach, v domácej záhrade, môže dorásť maximálne do 4 m. Má podobu malého stromu s hustou guľovitou korunou. Jeho stonky sú riedko rozvetvené a vyrastajú z nich oválne, kožovité, lesklé listy, usporiadané v jednej rovine. Na jeseň sa sfarbujú do žlta.
Túto rastlinu považujeme za najdlhšie kvitnúcu, pretože od jari do jesene vytvára kvety so zvlnenými okrajmi a rúrkovitou základňou. Tie sa zbierajú do veľkých, hustých metlinovitých kvetenstiev v ružových a fialových odtieňoch.
Veľkou výhodou myrty krepovej je, že znáša silné mrazy. Odoláva teplotám až do -18 stupňov Celzia.
Ako pestovať myrtu krepovú? Najdôležitejšie pravidlá
Pestovanie myrty krepovej nie je zložité, ale ako každá rastlina má určité požiadavky. Ako teda pestovať tento fenomenálny strom?
- Poloha
Tento strom je teplomilný, preto ho vysádzajte na slnečné miesto. Najlepšie je tiež, ak je v tieni, chránený pred vetrom. V opačnom prípade budete musieť použiť pôdne krycie rohože alebo živý plot zo vždyzelených drevín.
- Substrát
Myrta krepová uprednostňuje úrodnú, priepustnú pôdu s neutrálnym alebo mierne kyslým pH. Ak je substrát menej úrodný, bude potrebná dobrá drenáž.
- Zalievanie a hnojenie
Táto rastlina má rada mierne vlhkú pôdu, ale nesmie byť premočená. Substrát preto neprelievajte. Čo sa týka hnojenia, na jar používajte dusíkaté hnojivá a v lete draselno-fosforečné hnojivá. Medzi prírodné organické hnojivá patrí kompost a hnoj.
- Strihanie
Toto ošetrenie je dôležité, pretože ovplyvňuje bohaté kvitnutie myrty krepovej. Krík strihajte v druhej polovici apríla, pred vegetatívnym rastom. Odstráňte staré výhonky, pretože kvitnutie prebieha najmä na tých súčasných.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Utekajte do záhrady a vytrhnite koreň. Tieto rastliny sú živnou pôdou pre kliešte
Nakrájajte ju na kúsky a zakopte. V lete sa hortenzie rozrastú a začnú hýriť farbami
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.