11.4.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Opat Suvi:).
Cítite sa ráno unavení a potrebujete niekoľko šálok kávy, aby ste sa rozbehli? Lekári odhalili jednoduchý a úplne bezplatný zvyk, ktorý by ste mali začať praktizovať každé ráno. Dodá vám energiu, zlepší náladu a pomôže vám lepšie spať.

Foto: shutterstock/Opat Suvi
Náš organizmus je komplikovaný, ale dobre navrhnutý mechanizmus. Ak sa postaráme o základné potreby, bude fungovať ako švajčiarske hodinky. Ak máte pocit, že ráno potrebujete veľmi dlhý čas na rozbehnutie, možno robíte po prebudení jednu malú chybu.
Ranný rituál, ktorý zmení váš život: Vystavte sa slnečnému svetlu!
Neviete fungovať bez šálky kávy a doslova sa vlečiete z postele namiesto toho, aby ste energicky vykročili do nového dňa? Je čas poriadne nastaviť svoj organizmus a dať mu šancu spustiť prirodzený protokol deň – noc.
Spôsob, akým začínate ráno, má obrovský vplyv na úroveň energie počas celého dňa. Pridanie jedného jednoduchého zvyku môže veľa zmeniť. Opakovane sa preukázalo, že táto jednoduchá praktika pomáha zvýšiť energiu, zlepšuje náladu a dokonca vám umožňuje zvýšiť produktivitu (a v noci spať ako dieťa).
Čo je tým zázračným zvykom? Skôr než vôbec pomyslíte na kávovar, široko odhrňte závesy, otvorte okno alebo vyjdite na balkón či terasu, ak to počasie dovoľuje, a chvíľu sa vyhrievajte na slnku. To je všetko!
Celá mágia tohto rituálu spočíva v pôsobení slnečného svetla, ktoré ovplyvňuje hormonálny koktail produkovaný v našich telách. Podľa odborníkov je vystavenie sa svetlu po prebudení kľúčovým faktorom určujúcim množstvo energie, ktorú budete mať počas dňa.

Foto: shutterstock.com/Pheelings media
Ako slnečné svetlo ovplyvňuje náš cirkadiánny rytmus?
Na cirkadiánny rytmus vplýva mnoho faktorov, ale svetlo a melatonín (hormón spánku) v ňom zohrávajú kľúčovú úlohu. Ako je možné, že takýto jednoduchý mechanizmus funguje? Je to rovnako jednoduché.
V dnešnej dobe existuje veľa rušivých vplyvov prirodzených signálov, ktoré by mali definovať čas odpočinku a aktivity – od umelého svetla v miestnostiach až po obrazovky našich smartfónov. Ak k tomu pridáte závesy alebo rolety, ktoré vám majú pomôcť odpočinúť si v noci, na narušenie cirkadiánneho rytmu netreba dlho čakať.
Jasné svetlo informuje váš mozog, že je už ráno, a potom pomáha správne nastaviť vnútorné hodiny na celý deň. Keď fotóny dopadnú do očí, organizmus začína produkovať mnoho chemických látok, ktoré vás majú postaviť na nohy. Produkcia melatonínu je potlačená, čo informuje telo, že továreň na sny by mala obnoviť činnosť až v noci.
Tri kľúčové hormóny, ktoré ovplyvňujú vašu energiu
Aké ďalšie procesy prebiehajú v organizme v reakcii na obyčajné svetlo?
- Kortizol (stresový hormón) má silný stimulačný účinok a je produkovaný nadobličkami. Jeho hladina je najvyššia práve ráno – preto v skutočnosti nepotrebujete kávu hneď po prebudení, neskorší čas je lepší na malú čiernu. V štúdii z roku 2021 uverejnenej v „The International Journal on the Biology of Stress“ sa preukázalo, že vystavenie jasnému svetlu spôsobuje významný nárast hladiny kortizolu.
- Serotonín, známy ako hormón šťastia, je tiež kľúčový pre našu energiu. Slnko je nevyhnutné pre jeho produkciu. Vedci dokázali, že nedostatočné množstvo denného svetla môže spôsobiť pokles hladiny tohto hormónu, čo vedie k únave a príznakom depresie.
- Melatonín reguluje náš spánkový cyklus. Keď sa ráno vystavíte slnečnému svetlu, signalizujete svojmu telu, že je čas potlačiť produkciu melatonínu, čo vám pomôže cítiť sa bdelšie.
Najprv sa ráno prebuďte, potom sa počas prvej hodiny vystavte slnečnému svetlu, pričom tento jednoduchý rituál následne účinne a bezplatne zvýši vašu úroveň energie, a tak budete vitálnejší počas celého dňa. Navyše vám pomôže lepšie spať v noci, čo sa prejaví na lepšej nálade a vyššej úrovni energie nasledujúci deň.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Hľadáte slnko v marci? Tieto destinácie vám ponúknu raj za nízke ceny!
Tieto produkty neutralizujú spálenie od slnka. Pocítite úľavu a jeden z nich vás prekvapí
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.