12.04.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Nick Starichenko).
Sladidlá milujeme pre ich chuť bez negatívnych dôsledkov na našu postavu. Žiaľ, opäť sa ukazuje, že to až také krásne nebude. Nahradenie cukru niektorými umelými sladidlami môže podľa vedcov tiež prispieť k priberaniu a nepomôže vám skoncovať s cukrovým šialenstvom. Svetová zdravotnícka organizácia varuje: ak chcete schudnúť, rozlúčte sa so sladidlami spolu s cukrom a nezdravými potravinami.

Foto: shutterstock/Nick Starichenko
Ako uvádza CNN, výskum poskytuje čoraz viac dôkazov proti niektorým sladidlám. Mali nás zachrániť na strave, no ukázali sa ako veľmi zradné. Diétne nápoje a iné nízkokalorické alebo nekalorické produkty sú spojené s prírastkom hmotnosti. Ide o konkrétnu látku. Svetová zdravotnícka organizácia už v roku 2023 vydala varovanie pred používaním náhrad cukru pri chudnutí. Je to začarovaný kruh.
„Nahradenie jednoduchých cukrov sladidlami bez cukru nepomôže ľuďom dlhodobo kontrolovať svoju váhu“
– vysvetľuje doktor Francesco Branca, riaditeľ Oddelenia výživy a bezpečnosti potravín WHO.
Nová štúdia vysvetľuje, prečo môžu byť pre nás sladidlá zradné. Týka sa jedného z najpopulárnejších „sladidiel“, teda sukralózy, známej aj ako E955. Namiesto toho, aby váš mozog vysielal signál, aby jedol menej, sukralóza v týchto nápojoch spôsobuje zvýšenie chuti do jedla.
„Sukralóza aktivuje oblasť mozgu, ktorá reguluje hlad“
– vysvetlila pre CNN vedúca autorka štúdie, Dr. Katie Page.
Vedci zistili, že nápoje s týmto sladidlom stimulujú chuť do jedla viac ako cukrová voda. Bohužiaľ je to veľmi obľúbené sladidlo a prísada do sladidiel ako v Európe, tak aj v USA. Experiment uskutočnený vedcami nezahŕňal iné náhrady cukru, ako je aspartám, acesulfám K a sacharín sodný.
Hoci výrobcovia sladidiel v zámorí tvrdia, že ich produkty boli dobre preskúmané a nebolo preukázané, že by spôsobovali priberanie, nie je to prvýkrát, čo vedci takéto tézy spochybňujú. Potvrdzujú to aj predchádzajúce štúdie, ktoré ukázali, že umelé sladidlá môžu zvýšiť signály hladu vysielané mozgom. Podľa výskumníkov sú na takéto účinky obzvlášť citlivé ženy a obézni ľudia.
Odborníci tento nešťastný čin pripisujú pokusu oklamať mozog, ktorý ako palivo využíva asi polovicu všetkých cukrov dodaných do tela. Je tu chuť a signál, že mozog bude zásobovaný energiou, no kalórie sa k nej nedostanú a v našom tele vzniká energetický neporiadok a mozog si žiada živiny, ktoré potrebuje.
Test troch pohárov
V novej štúdii publikovanej v časopise Nature Metabolism bolo 75 ľudí požiadaných, aby pili jeden z troch nápojov: čistú vodu, vodu sladenú stolovým cukrom (sacharózou) a vodu sladenú sukralózou. Nápoje sa podávali v samostatných sedeniach a počas každého sedenia sa kontrolovala hladina cukru v krvi a vykonal sa sken mozgu nazývaný funkčná magnetická rezonancia. Tento typ testu sleduje aktivitu špecifických oblastí mozgu.
Po vypití sladeného nápoja bola pozorovaná až o 17 % vyššia aktivita v oblasti zodpovednej za pocit hladu.
„Krvné testy navyše ukázali, že sukralóza nemá žiadny vplyv na hormóny, ktoré mozog používa na určenie, kedy sme sýti a už nie sme hladní“
– povedala jedna z výskumníčok.
Podľa jej názoru sú ohrození najmä ľudia s inzulínovou rezistenciou.
Opäť musíme čeliť faktom. Mnohé nasvedčuje tomu, že skratky sa nevyplácajú. Namiesto toho, aby ste sa odmenili za to, že ste sa vzdali cukru v strave, je najlepšie pomaly trénovať svoje telo, aby chcelo iné chute ako sladké. Aj keď to môže byť spočiatku náročnejšie riešenie, určite je oveľa efektívnejšie a negatívne neovplyvňuje naše zdravie. Ide predsa o to, aby ste natrvalo zmenili svoje nezdravé stravovacie návyky.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Už po niekoľkýkrát za sebou sa stala najlepšou diétou na svete. Vznikla v Európe
Výskum: Táto krvná skupina zvyšuje riziko srdcových ochorení. Odborníci hovoria jasne
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.