12.04.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/VH-studio).
Jar bola tento rok mimoriadne premenlivá. Sotva sa výhonky pivoniek stihli vynoriť zo zeme a trochu sa odraziť, opäť sa vrátili mrazy. Ako v tejto situácii chrániť mladé rastliny? Prikryť ich alebo nechať? Najdôležitejšie je neurobiť žiadnu chybu pri hnojení, ktorá by mohla mať za následok, že v júni neuvidíte ich majestátne kvety.

Foto: shutterstock/VH-studio
Ako chrániť mladé pivonky pred mrazom a chorobami?
Pivonky sú trvalky, hoci niektoré sú kríky alebo polokríky. Každoročne vytvárajú nové výhonky z podzemných kobercov, na ktorých sa začiatkom leta objavia kvety. Výhonky vyrastajú skoro na jar a v tomto období sa, žiaľ, ešte vyskytujú mrazy. Tie môžu rastlinám uškodiť a znížiť ich odolnosť voči chorobám.
Ako chrániť mladé pivonky pred jarnými mrazmi? Najlepšie je prikryť ich, ale len na obdobie, keď sa predpokladajú teploty pod nulou. Rast výhonkov pivoniek závisí od odrody, môže sa stať, že budete mať v záhrade väčšie aj menšie rastliny naraz. Menšie mladé pivonky prikryte kopčekmi ihličia. Tie nielenže dokonale ochránia rastliny pred mrazom, ale poskytnú im aj kyslé prostredie, ktoré pivonky milujú. Vyššie výhonky môžete zakryť kvetináčom s drenážnym otvorom, ktorý im zabezpečí prísun vzduchu. Nezabudnite rastliny odkryť, keď mrazy ustúpia, napríklad počas dňa.
Hnojenie pivoniek na jar – dôležitý postup
Vhodná výživa rastlín priamo ovplyvňuje ich vývoj, ale v prípade vstupu pivoniek je veľmi ľahké ich poškodiť. Preto sa pri hnojení pivoniek musíte držať železných pravidiel:
Teplota
Skontrolujte predpoveď počasia. Ak sa predpovedajú mrazy a mrazíky, hnojenie odložte, pretože by ste poškodili úrodu. Pivonky prihnojujte až po úplnom odznení mrazov.
Výber hnojiva
Pri pivonkách siahnite po hnojivách s nízkym obsahom dusíka. Nie je vhodný pre kvitnúce rastliny, spôsobí, že energia rastliny bude smerovať k rozvoju zelenej hmoty na úkor kvetov. Zvoľte hnojivá s vyšším obsahom draslíka a fosforu, najlepšie podpňovkové. Po prihnojení nezabudnite zaliať.
Pivonky sa dajú veľmi ľahko prehnojiť, a vtedy bude účinok opačný, ako sa zamýšľalo. Rastlina začne chradnúť a potom je ľahké urobiť ďalšiu chybu, keď jej chcete pomôcť a znova ju prihnojíte. Pritom pivonky nie sú až také žravé a okrem toho majú schopnosť hromadiť zásoby v podzemných zväzkoch. Pivonky nepotrebujú ani tak hnojenie, ako skôr zalievanie, mali by mať vždy vlhkú, ale nie úplne mokrú pôdu.
Prírodné hnojivá, ako napríklad hnoj alebo kompost, tiež dobre poslúžia pivóniám. Hnoj obohatí pôdu o dusík, fosfor, draslík a ďalšie mikroživiny, zatiaľ čo kompost zlepší štruktúru pôdy a zvýši jej schopnosť zadržiavať vodu. Ku kríkom môžete pridať kompost alebo granulovaný hnoj a celý ho zhrabnúť do vrchnej vrstvy pôdy.
Pivonky majú rady kyslé prostredie a zle znášajú aj spoločnosť vápenatého trávnika. Kávová usadenina, ktorú môžete nasypať pod rastlinu, zníži pôdnu reakciu. Podobný účinok má aj kyselina citrónová. Nasypte 10 g kyseliny citrónovej do 10 litrov vody a dobre premiešajte, potom roztokom zalejte pivóniu. V kyslom prostredí bude rastlina bohatšie kvitnúť.
Všetci vieme, že pivonky nemajú rady presádzanie. Ak však vidíte, že vaša rastlina napriek dodržiavaniu všetkých pravidiel starostlivosti stále chradne, nemáte inú možnosť. Potom vykopnite podnož, vyčistite ju a uvidíte, či nezačne hniť. Ak sa tak stane, odstráňte choré časti a pivóniu zasaďte inde. K tomuto riešeniu sa však uchýľte až vtedy, keď ste vyčerpali všetky ostatné možnosti.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Porazili ruže a pivonky. Zasaďte ich v apríli a vaši susedia budú zelenať od závisti
Stačí jedna čajová lyžička, aby sa pivonky utopili v kvetoch. Domáce hnojivo dokáže zázraky
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.