12.04.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Tomasz Klejdysz).
Na jar ožívajú nielen rastliny v záhradách. Prvé slnečné lúče a stúpajúce teploty sú signálom aj pre mnohých škodcov, aby opustili svoje zimné úkryty. Začiatok jari je obdobím, keď by záhradníci mali obzvlášť pozorne sledovať svoje plodiny, pretože nenápadný hmyz a roztočce môžu v krátkom čase spôsobiť značné škody. Ktorí škodcovia sa objavia ako prví a ako proti nim bojovať?

Foto: shutterstock/Tomasz Klejdysz
Puklice – hrozba pre ovocné stromy a izbové rastliny
Jedným z prvých škodcov, ktorí sa na jar aktivizujú, sú puklice. Sú nebezpečné najmä pre slivky, fikusy, oleandre a orchidey. Napádajú rastliny vysávaním šťavy, čo vedie k spomaleniu rastu, nasadeniu plodov a žltnutiu listov.
Larvy puklíc sa usadzujú najmä na spodnej strane konárov. Prekročenie prahu poškodenia 30 lariev na 30 cm výhonku je signálom pre ochranný zásah.
Prípravky na báze parafínového oleja, ktoré sa aplikujú vo fáze pučania púčikov až po tzv. zelené púčiky, sú účinným spôsobom boja proti pukliciam. Včasný zásah výrazne znižuje riziko ich rozšírenia v neskoršom vegetačnom období.
Méry – nepríjemní a nebezpeční škodcovia. Sú veľkou hrozbou pre hrušky
Ďalšou jarnou hrozbou sú méry, ktoré napádajú mnohé druhy rastlín vrátane ovocných stromov a okrasných rastlín. Sú obzvlášť nebezpečné pre mladé stromy, pretože kŕmením mladých výhonkov prispievajú k spomaleniu ich rastu. Ich činnosť sa začína už po niekoľkých dňoch oteplenia.
Tento drobný hmyz môže rastliny vážne oslabiť – pri žraní spôsobuje krútenie a deformáciu listov a podporuje aj rozvoj sadzí, ktoré obmedzujú prístup svetla k listom. V extrémnych prípadoch môžu viesť k úhynu rastlín.
Začiatkom jari sa preto oplatí skontrolovať listy a výhonky rastlín, či na nich nie sú malé žltkasté vajíčka mér. Ak ich zbadáte, odporúča sa ihneď postriekať prípravkom na báze oleja.
Nosániky – nenápadné chrobáky, ktoré môžu preriediť vaše kvety
Nosániky sú malé, ale veľmi žravé chrobáky, ktoré najčastejšie napádajú ovocné stromy – najmä jablone. Začínajú byť aktívne, keď teplota vzduchu prekročí 8 stupňov Celzia.
Na jar nosániky poškodzujú púčiky obhrýzaním ich šupín. Z rán začne vytekať šťava, ktorá tvorí charakteristické kvapky známe ako „pupenový plač“. Samičky kladú vajíčka do mladých púčikov, kde sa vyvíjajú larvy. K liahnutiu dochádza v máji, po ktorom nasleduje výskyt dospelého hmyzu. Nosánik škodí najmä v rokoch s nízkou mierou kvitnutia. Pri hojnom kvitnutí môže byť jeho prítomnosť dokonca prospešná, pretože prirodzene preriedi púčiky, čo podporuje vyššiu úrodu.
V praxi sa predpokladá, že ak je počas kvitnutia poškodených viac ako 15 % kvetov, mali by sa vykonať prípravy na boj proti škodcovi v nasledujúcom roku. Pozorovanie a monitorovanie výskytu týchto chrobákov na jar je kľúčom k účinnej prevencii. Proti nosánikovi sa dá bojovať odlupovaním poškodených púčikov s kŕmnymi larvami koncom apríla a v máji.
Malé roztoče, veľká hrozba. Ako rozpoznáte roztočce v záhrade?
Roztočce sú mikroskopické roztoče, ktoré sa často hovorovo označujú ako „červené roztoče“, pretože ich samičky sú zazimované. Počas roka sa môžu meniť aj na žlté, zelené alebo hnedé odtiene. Hoci sa najčastejšie vyskytujú na črepníkových rastlinách, napádajú aj záhradné výsadby – od ovocných stromov a ihličnanov až po kvety, zeleninu a ovocie.
Tieto pavúkovce sa živia bunkovou šťavou, čo vedie k svetlému zafarbeniu, zvlneniu a usychaniu listov a v prípade ihličnanov aj ihličia. Samička môže naklásť až 200 vajíčok a larvy a dospelí jedinci sa zvyčajne zhromažďujú na spodnej strane listov pozdĺž nervov.
Kľúčom k boju proti roztočcom je rýchly zásah a dôslednosť. Pred použitím chemických prostriedkov sa odporúča odstrániť poškodené časti rastlín a zvýšiť vlhkosť vzduchu – suché podmienky podporujú ich rozvoj.
Útočia už v marci. Vošky sú nepríjemným problémom pre každého záhradkára
Malý bezkrídly hmyz s vretenovitým tvarom tela sú zvyčajne vošky – jeden z najbežnejších záhradných škodcov. Ich vzhľad závisí od štádia ich vývoja a druhu rastliny, na ktorej sa živia. Charakteristickým znakom vošiek je vylučovanie lepkavej látky nazývanej medovica, ktorá priťahuje mravce. Tento hmyz chráni vošky pred predátormi a zároveň podporuje rozvoj hubových infekcií na rastlinách.
Vošky začínajú svoj reprodukčný cyklus už na konci vegetačného obdobia kladením oplodnených vajíčok v blízkosti púčikov. Na jar sa z vajíčok vyliahnu larvy, ktoré sa rýchlo rozmnožujú – často nukleáciou. Medzi príznaky žeru vošiek patrí deformácia listov, spomalený rast a prítomnosť medovice.
Proti voškám môžete bojovať domácimi prostriedkami, ako sú spreje z octu, sódy, mlieka, cesnaku, ako aj rastlinné výťažky.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Takto ochránite svoje ruže pred škodcami. Pritom môžete podporiť ich rast
Voskovky zavlečené sú postrachom záhradkárov. Tu je jeden zo spôsobov, ako sa ich zbaviť
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.