13.04.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Niny2405).
Aké sú najkrajšie dlhokveté črepníkové kvety? Ak chcete do svojho domova vniesť trochu exotiky, vyberte si túto rastlinu. Vytvára pestré kvety takmer po celý rok a v zahraničí je symbolom večnej lásky. Ako sa treba o tento druh starať, aby lahodil vašim očiam?

Foto: shutterstock/Niny2405
Pluméria – krásna rastlina z čeľade zimozeleňovité. Pochádza zo Strednej Ameriky a jej názov pripomína francúzskeho botanika Charlesa Plumiera. Prirodzene rastie na ostrovoch a v exotických krajinách, kde má aj dôležitý kultúrny význam. Napríklad na Havaji je symbolom lásky a z jej kvetov sa pletú tradičné farebné vence. Nič vám však nebráni pestovať túto rastlinu aj u vás doma na Slovensku. Zistite, aké podnebie má rada a na čo musíte pamätať, aby kvety bujne kvitli.
Môže pluméria rásť na Slovensku? Nič nestojí v ceste
Existuje dôvod, prečo je pluméria taká žiadaná u nás aj v zahraničí. Jej vzhľad dokáže zaujať na prvý pohľad. Ide o nízky strom s intenzívne zelenými podlhovastými listami, na ktorých sa pravidelne objavujú očarujúce farebné kvety. Ich farba sa líši v závislosti od druhu. Medzi najobľúbenejšie patria napr:
- Pluméria červená (Plumeria rubra) – s lesklými listami a kvetmi v odtieňoch bielej, žltej, ružovej alebo intenzívnej červenej. Vyžarujú intenzívnu sladkú vôňu;
- Plumeria obtusa – so zaoblenými listami a bielymi kvetmi so žltým stredom. Ich vôňa je podobná jazmínu;
- Pluméria biela (Plumeria alba) – má intenzívne voňavé, snehobiele kvety so žltým stredom. Listy tejto odrody sú užšie a podlhovastejšie ako u ostatných.
Kedy bude kvitnúť pluméria? Dodržiavajte tieto pravidlá starostlivosti
Pluméria rastie prirodzene v tropickom podnebí, ale možno ju úspešne pestovať aj v kvetináči a umiestniť do domu alebo na terasu. Má však veľmi špecifické požiadavky. Ak ich budete dodržiavať, rastlina bude mať svoje kvety po celý rok.
- Plumérii sa najlepšie darí na slnečnom mieste. Má rada teplotu okolo 20 – 30 stupňov Celzia (pod 10 stupňov sa jej nedarí). Z tohto dôvodu by mala byť rastlina väčšinu roka v interiéri. Na terasu ju môžete vysadiť až vtedy, keď úplne pominie riziko mrazov, t. j. v druhej polovici mája po studenej jari.
- Rastlinu zasaďte do priepustnej pôdy s dobrou drenážou. Voda nesmie v pôde stáť príliš dlho, aby sa nepremáčali korene, ktoré sú náchylné na hnilobu.
- Plumérie zalievajte mierne, až keď pôda úplne vyschne. Musíte sa vyhnúť nadmernému zalievaniu, ktoré predstavuje najčastejšiu príčinu úhynu rastlín. V zime by sa malo zalievanie obmedziť.
- Počas vegetačného obdobia môžete rastlinu hnojiť. To sa vykonáva približne každé tri týždne živinami bohatými na fosfor, ktoré podporujú kvitnutie.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Portulaka zeleninová má mnoho liečivých vlastností. Vysaďte ju na balkón
Má kvety dvakrát väčšie ako vaša ruka. Zasaďte ho a okoloidúci sa budú zastavovať v úžase
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.