13.04.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Alex Manders).
Tento ker je rastlinnou hviezdou každého pozemku – vždyzelený, farebný a nenáročný. Poteší svojimi jemnými kvetmi a zdobí po celý rok. Niet divu, že si čoraz viac získava srdcia slovenských záhradkárov. Kde vysadiť pieris japonský? Poradíme vám, ako vytvoriť pôsobivú kompozíciu.

Foto: shutterstock/Alex Manders
Pieris japonský sa do Európy dostal z východnej Ázie, kde už stáročia zdobí záhrady v Japonsku, Číne a na Taiwane. Na jar, od marca do mája, prináša drobné zvončekovité kvety v odtieňoch bielej, ružovej alebo červenej, ktoré sú usporiadané vo vzdušných skupinách pripomínajúcich konvalinky. Hoci vyzerá ako náročný ker, môže vás prekvapiť svojou jednoduchosťou pestovania. Nielen kvety z neho robia dekoratívny prínos – pestrý mladý rast a lesklé vždyzelené listy priťahujú pozornosť po zvyšok sezóny. Zistite, ako sa oň starať a prečo by ste mu mali dať miesto vo svojej záhrade.
Aké má požiadavky pieris japonský? Stačí ho zasadiť a sledovať, ako rastie
Krík rastie najlepšie v polotieni, na svetlých, ale pred ostrým slnkom chránených miestach. Ideálny je pod korunami stromov, pri stenách budov alebo v odľahlých kútoch záhrady. Darí sa mu v mierne kyslej a humusovej pôde, preto sa odporúča obohatiť ju kyslou rašelinou alebo použiť hotovú zmes pre vresovité rastliny. Treba mať na pamäti, že suchá pôda naň pôsobí negatívne, preto by mal byť substrát neustále mierne vlhký, ale nie mokrý. Pravidelné zalievanie, najmä počas sucha alebo po výsadbe, umožňuje rastline dobre zakoreniť a udržať si zdravý vzhľad počas celej sezóny.
Pieris je nenáročná rastlina aj na údržbu, čo sa týka tvarovania. Nepotrebuje intenzívne strihanie ani častú údržbu. Raz ročne, tesne po odkvitnutí, stačí mierne skrátiť výhonky, aby ste dali kríku pekný tvar a podporili jeho zahusťovanie. Môžete tiež odstrániť odkvitnuté kvetenstvo a v prípade potreby zľahka odľahčiť korunu. To postačí na to, aby si zachoval zdravý, kompaktný habitus a bujne rástol zo sezóny na sezónu.
TIP! Pieris je dobré kŕmiť od skorej jari do polovice leta, každých 4 – 6 týždňov. Môžete siahnuť po hnojive pre kyslomilné rastliny alebo použiť prírodné prostriedky, ako je kávová usadenina, kompost z ihličia alebo zriedený nálev zo žihľavy. Hnojenie je najlepšie ukončiť do konca júla, aby sa rastlina mohla pripraviť na zimu.
Čo zasadiť vedľa pierisu? Takto vytvoríte zaujímavú kompozíciu
Chcete si vytvoriť záhon, ktorý nielen kvitne, ale si aj udrží svoj tvar po celý rok? Tento ker sa hodí na šikovné kombinácie s rastlinami, ktoré majú rovnako ako tento ker rady mierne kyslú, priepustnú pôdu a polotieň. Odporúča sa zvoliť kompozície, ktoré sa líšia štruktúrou listov a dobou kvitnutia, aby sa vytvoril pestrý efekt počas celej sezóny. Najlepšia spoločnosť pre prieris japonský je:
- Vres a vresovec – hodia sa k pierisu a vďaka rozdielnej dobe kvitnutia si na záhone udržia farbu mnoho týždňov.
- Rododendrony a azalky – majú podobné požiadavky a spolu vytvárajú pôsobivé, vrstvené kompozície.
- Heuchery – dodávajú farebný kontrast a ich listy nádherne zvýrazňujú vždyzelenú štruktúru pierisu.
- Paprade – vnášajú do záhrady jemnosť a prirodzený lesný dojem. Sú ideálne na tienisté miesta.
- Hosty – ich veľké, okrasné listy tvoria elegantné pozadie jemným, lesklým listom pier.
Pieris si zachováva atraktívny vzhľad aj v zime, keď mnohé iné rastliny zo záhrady zmiznú. Svojimi vždyzelenými listami a farebnými prírastkami vyzerá nápadne aj bez kvetov. Vďaka tomu je výbornou „výplňou medzier“ v sezóne a skvelým pozadím pre rastliny s krátkou dobou kvitnutia.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Práve ona začína zo záhrad vytláčať hortenzie. Kvitne takmer šesť mesiacov
Do vody nalejte štyri polievkové lyžice a zalejte hortenzie. V sezóne sa posypú kvetmi
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.