15.04.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Boris Stroujko).
Izolovaná turecká dedina Gökova (malá dedina pri meste Samsun) pôsobí na prvý pohľad ako raj – hory, čisté more a pokoj. No za krásnou kulisou sa skrýva desivá realita: viac ako polovica obyvateľov je nepočujúcich a nemých. Miestni si už zvykli komunikovať posunkami, no dôvod ich hromadného postihnutia zostáva záhadou. A objavujú sa aj veľmi znepokojivé vysvetlenia.

Foto: shutterstock/Boris Stroujko
V tureckej provincii Samsun, v okrese Alaçam, leží nenápadná obec Gökova. Od centra okresu je vzdialená asi 40 kilometrov, od samotného mesta Samsun 120 kilometrov. A napriek tomu sa o nej dozvedajú ľudia po celom svete – kvôli šokujúco vysokému počtu nepočujúcich obyvateľov. Mnohí z nich sú zároveň nemí a komunikujú výhradne posunkovou rečou. Problém sa navyše týka aj novorodencov – postihnutie sa objavuje už u ďalšej generácie.
Jedna veľká rodina? Príbuzenské vzťahy podozrivé z chorôb
Jedným z vysvetlení, ktoré sa medzi miestnymi šepká, je vysoká miera príbuzenských sobášov. V Gökove (v okrese Alacam v Samsun) sa takmer nikto nepristahuje a rodiny sa miešajú medzi sebou. „Mám štyri deti s postihnutím. Jedno z nich má tri vlastné deti – všetky sú nepočujúce,“ povedala miestna žena Sati Tozun pre turecký denník Hürriyet.
Starosta Eyup Tozn však tvrdí, že dôvod bude inde: „Nemyslím si, že za to môže pokrvné miešanie. Skôr ide o dlhodobú otravu vody, ktorú tu pijeme celé generácie.“
Žiadna čistá voda, len kov a jedy?
Viacerí miestni upozorňujú, že v dedine nie je prístup k čistej vode. Vraj sú v nej ťažké kovy ako arsén a železo, ktoré sa môžu hromadiť v tele a spôsobovať neurologické poškodenia, vrátane straty sluchu. Okolie má navyše skúsenosti s chemickým priemyslom a priemyselným znečistením.
„Celá dedina je postihnutá. Potrebujeme pomoc. Každý tu potrebuje starostlivosť,“ dodáva ďalší obyvateľ Rahmi Cizin.
Strašidelné paralely: keď príbuzní plodia ďalšie generácie
Prípad tureckej Gökovy nie je ojedinelý. V roku 2012 austrálske úrady objavili komunitu v „bush campe“, kde žili celé generácie vzniknuté z incestných vzťahov. V rodine, ktorá mala okolo 40 členov, spávali spolu súrodenci, bratranci a dokonca otcovia s dcérami.
Mnohé deti tam trpeli ťažkými fyzickými a psychickými poruchami. Nerozprávali, mali zdeformované črty a niektoré nevedeli ani chodiť. Ak by táto komunita nebola rozbitá zásahom polície a sociálnych pracovníkov, mohol by sa podľa úradov vytvoriť nový cyklus znetvorených detí.
Záhada bez riešenia. Pomôže veda alebo štát?
Dedina Gökova zatiaľ zostáva v tieni vedeckej záhady a spoločenskej tragédie. Obyvatelia dúfajú v pomoc od štátu alebo zdravotníkov. Kým sa však neurobí dôkladný výskum, zostane len pri dohadoch: je za tým genetika, chémia, alebo nevedomosť?
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Už po niekoľkýkrát za sebou sa stala najlepšou diétou na svete. Vznikla v Európe
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.