17.4.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Aleksandr Finch).
Výskyt čiernych alebo sivých usadenín v kúpeľni sa spája najmä s plesňami a oprávnene vyvoláva obavy. Niekedy však majú usadeniny nezvyčajnú farbu. Čo sú tie ružové povlaky v kúpeľni? Ukazuje sa, že nejde o pleseň. Je však rovnako nebezpečná pre zdravie.

Foto: shutterstock/Aleksandr Finch
Kúpeľňa je jednou z miestností v domácnosti, ktoré sú najviac náchylné na hromadenie vlhkosti. Tá v kombinácii s teplom, rôznymi škodlivinami a často nedostatočným vetraním vytvára ideálne prostredie na rast okrem iného plesní, ale aj baktérií. Aké farby majú plesne? V závislosti od miesta, príčiny a typu plesne môže mať okrem iných farieb aj čiernu, bielu, zelenú, žltú, červenú, modrú. Nie každá farebná škvrna je nebezpečným nánosom. Čo potom s ružovým povlakom?
Čo je ružový povlak v kúpeľni? Lekár vysvetľuje. Je to baktéria
Britský chirurg Dr. Karan Rajan vysvetlil, že za ružový povlak, ktorý sa môže objaviť napríklad na škárovacej hmote, v rohoch vane alebo sprchy a všade tam, kde sa hromadia zvyšky kozmetických prípravkov, môže baktéria Serratia marcescens, krvácavá alebo zázračná baktéria, ktorá „vyvracia ružovú farbu po celej kúpeľni“.
,,Baktéria miluje vlhké miesta a rada sa živí mastnými zvyškami, napríklad z mydla a šampónu,“
– vysvetlil vo videu zverejnenom na TikToku. Okrem toho jej výskyt môže predznamenávať vznik plesní.
Čo sú ružové škvrny v sprche? Títo ľudia by si na ne mali dávať pozor. Môžu byť nebezpečné
Baktéria, ako upozorňuje lekár, zvyčajne nepredstavuje hrozbu pre ľudí. Je súčasťou bakteriálnej flóry tela a u zdravých ľudí jej prítomnosť spravidla nespôsobuje žiadne znepokojujúce príznaky. Napriek tomu je lepšie sa povlaku nedotýkať.
- Môže byť nebezpečný, ak sa dostane do oka alebo prenikne do otvorenej rany a odtiaľ do tela.
- Obzvlášť opatrní by mali byť ľudia s oslabenou imunitou vrátane detí, seniorov a pacientov po chemoterapii alebo počas nej.
- Môže viesť k infekciám vrátane zápalu spojiviek, ktorý sa prejavuje svrbením, pálením a hnisavým výtokom z oka.
- Môže tiež viesť k infekciám močových ciest, dýchacím a gastrointestinálnym problémom a v extrémnych prípadoch k meningitíde alebo sepse.
Čo robiť? V prvom rade prevencia.
- Vyvetrajte miestnosť, zabezpečte dobré vetranie a udržujte poriadok. Výskyt ružového povlaku je znakom toho, že sa oplatí čistiť častejšie a dôkladnejšie, najmä odstraňovať mydlové a kozmetické usadeniny.
Krvácajúcich baktérií sa dá zbaviť ťažšie ako bežných usadenín, pretože baktérie vytvárajú biofilm, ktorý je odolný voči mnohým čistiacim prostriedkom. Pomôžu však dezinfekčné prostriedky.
Redakcia Výášeň v tebe.
Súvisiace články:
Veľkonočné upratovanie? Skvelý trik na čistenie škár v kúpeľni
Zázračná pasta na okná: Ako vrátiť plastovým rámom snehobielu farbu bez chémie
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.