17.04.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Orest lyzhechka).
Čierne ríbezle sú jedným z najzdravších druhov ovocia, ktoré môžete pestovať v záhradách. Obsahujú veľké množstvo vitamínu C, posilňujú imunitu, zlepšujú zrak, podporujú srdce a zmierňujú bolesti kĺbov. Nie je to náročná rastlina a dobre sa jej darí aj v našich podmienkach. Kríky čiernych ríbezlí zalievam domácim prírodným hnojivom. Vďaka tomu mám v lete z čoho vyrábať šťavy a džemy na zimu.

Foto: shutterstock/Orest lyzhechka
Čierne ríbezle – podmienky pestovania
Čierne ríbezle majú potreby dokonale prispôsobené našim klimatickým podmienkam. Kvitnú v apríli a máji, keď sa znižuje riziko mrazov, a plodia v júli a auguste, keď je najviac slnka. Dobre znášajú mrazy a sú pomerne odolné voči škodcom. Čiernym ríbezliam sa bude dobre dariť, ak splníte niekoľko podmienok na ich pestovanie:
Miesto
Rastlina má rada slnečné a chránené polohy. Plodí na jednoročných a dvojročných výhonkoch, ktoré sú jemné a ľahko sa lámu.
Substrát
Pôda pre čierne ríbezle by mala byť ľahká, humusovitá a priepustná, s mierne kyslým až neutrálnym pH (pH 6,5 – 7). Jej štruktúru je vhodné zlepšiť kompostom.
Výsadba
Sadenice v kvetináčoch možno vysádzať počas celého vegetačného obdobia. Dodržiavajte metrovú vzdialenosť medzi kríčkami a vykopávajte dostatočne hlboké jamy, aby sa korene neohýbali. Koreňový krčok by mal byť 5 cm pod zemou.
Prerezávanie
Toto je veľmi dôležité ošetrenie čiernych ríbezlí. Zrezávajte ich ihneď po výsadbe nad tretím púčikom. Každý rok po zbere úrody musíte kríky tiež prerezať a ponechať len výhonky staré maximálne dva roky. Tie staršie sú tmavšie ako oni.
Formovanie
Vytvarujte krík tak, aby mal 4 až 6 hlavných výhonkov. Udržujte jeho výšku okolo 40 – 50 cm, aby bol hustejší. Formovať začnite od 2. až 4. roku pestovania, potom už len udržiavajte dosiahnutý tvar kríka.
Rozmnožovanie
Kríky rozmnožujte z výhonkových a vrcholových odrezkov odobratých na jeseň alebo vodorovnými odrezkami. Rastlinu možno zakoreniť buď z drevnatých odrezkov, alebo zo zelených odrezkov, pričom druhý spôsob je rýchlejší, ale nie vždy úspešný.
Hnojenie
Čierne ríbezle dobre znášajú prírodné hnojivá, ako je kompost alebo hnoj, ktoré okrem živín zlepšujú štruktúru pôdy. Substrát sa tak stáva priepustnejším.
Zalievanie
Mladé sadenice sa odporúča zalievať každých päť dní, aby sa dobre prispôsobili novým podmienkam. Staršie kríky zalievajte raz týždenne v období sucha a vo fáze kvitnutia a plodenia.
Prezimovanie
Čierne ríbezle sú mrazuvzdorné, ale na zimu sa oplatí tohtoročné sadenice vystlať pilinami alebo kôrou. Urobte to však až v novembri, aby si rastlina nemyslela, že je na začiatku vegetačného obdobia teplo.
Hnojenie čiernych ríbezlí počas kvitnutia
Čierne ríbezle kvitnú v apríli až marci a vtedy ich treba prihnojiť. Prírodné hnojivo musí obsahovať dusík a dostatočné množstvo draslíka, ktorý stimuluje kvitnutie. Čím viac kvetov bude na kríku, tým viac plodov bude v lete. Prírodné hnojivo, ktoré používam na zalievanie čiernych ríbezlí počas kvitnutia, je žihľavový hnoj. Tu príroda prichádza na pomoc, pretože apríl a máj je najlepší čas na zber ich stoniek. Po odkvitnutí už žihľava nebude taká bohatá na živiny.
Recept na žihľavové hnojivo je jednoduchý. Kilogram rastlinnej hmoty zalejte desiatimi litrami vody, nádobu zakryte gázou a odložte na tmavé miesto. Denne fermentovanú zmes premiešajte. Po dvoch týždňoch hnojovicu sceďte a zmiešajte ju s vodou v pomere 1:10 (jeden diel hnojovice na 10 dielov vody). Týmto prírodným hnojivom zalievajte kríky čiernych ríbezlí raz za tri týždne počas kvitnutia. Vďaka zložkám výživy budú kvety odolnejšie a v lete vytvoria veľa plodov.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Tento krík môžete vysadiť už v marci. Škodcovia sa vašej záhrade vyhnú
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.