17.4.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Gamzova Olga).
Patrí medzi najobľúbenejšie zeleniny na našich stoloch, no málokto tuší, aký zázrak konzumuje. Mrkva ukrýva neuveriteľné množstvo živín, ktoré podporujú zdravie, krásu a vitalitu.

Foto: shutterstock/Gamzova Olga
Mrkva sa radí medzi najkonzumovanejšiu zeleninu na Slovensku. Táto nenápadná zelenina skrýva oveľa viac než len príjemnú sladkastú chuť a odborníci odhaľujú, prečo by nemala chýbať v žiadnej domácnosti.
Zázračný koktail vitamínov v oranžovom balení
Mrkva predstavuje bohatý zdroj vitamínov skupiny B, vitamínu C a beta-karoténu. Práve beta-karotén dodáva mrkve jej charakteristickú oranžovú farbu a premieňa sa v tele na vitamín A.
Okrem toho obsahuje množstvo minerálnych látok, predovšetkým draslík, a v menších množstvách aj vápnik, fosfor, horčík, zinok, meď a železo. Tento impozantný zoznam živín robí z mrkvy skutočnú superpotravinu dostupnú za pár centov.
Tajomstvo žiarivého pohľadu a mladistvej pleti
Beta-karotén má blahodarný vplyv na zrak. Tento antioxidant sa premieňa na vitamín A, ktorý podporuje správne fungovanie sietnice a vrchných vrstiev oka.
Beta-karotén však pomáha aj pri budovaní imunity, zmierňuje problémy s vráskami a akné, a dokonca prispieva k zlatistému opáleniu. Pravidelná konzumácia mrkvy môže výrazne zlepšiť kvalitu vašej pokožky a dodať jej prirodzený jas.
Imunitný štít a zdravé srdce v jednom chrumkavom súste
Mrkva dodáva antioxidanty, ktoré priaznivo vplývajú na stav pokožky a chránia ju pred voľnými radikálmi. Vláknina obsiahnutá v mrkve pomáha znižovať hladinu cholesterolu v krvi, zatiaľ čo draslík reguluje krvný tlak.
Surová mrkva má nízky glykemický index (GI = 30), preto je výbornou voľbou pre diabetikov. Jej pravidelná konzumácia môže pomôcť udržiavať stabilnú hladinu cukru v krvi.
Ako si užiť maximum z mrkvy?
Mrkvu môžete konzumovať surovú ako pochúťku alebo prísadu do šalátov. V takejto podobe si zachováva väčšinu svojich výživných látok vrátane vlákniny.
Varená mrkva zase pomáha ľahšie vstrebať beta-karotén. Ideálne je kombinovať oba spôsoby prípravy. Skvelým tipom je pridať k mrkve trochu kvalitného oleja, ktorý pomáha lepšie vstrebávať vitamíny rozpustné v tukoch.

Foto: shuterstock/onebit
Kedy sa mrkve radšej vyhnúť?
Konzumáciu mrkvy obmedzte pri alergii alebo intolerancii na tento produkt. Pozor aj na karotenémiu – stav spôsobený príliš častou konzumáciou mrkvy, ktorý sa prejavuje žltkastým sfarbením kože.
Opatrní by mali byť aj ľudia užívajúci antikoagulačné lieky – mrkva obsahuje veľa vitamínu K. Aj v prípade konzumácie mrkvy je dobré zachovať umiernenosť.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Chutný a rýchly šalát na večeru. Lepší ako kapusta alebo zeler
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.