17.04.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Sonat Ece Kaya).
Dobre ošetrované ruže môžu kvitnúť opakovane počas celého vegetačného obdobia. Narušia ich len prvé mrazy. Tieto kráľovské kvety nielenže zdobia naše záhrady, ale svojimi farbami a vôňou lákajú aj opeľujúci hmyz. Prírodné hnojivo z banánových šupiek zabezpečí ružiam dlhé a bohaté kvitnutie. Nie je to jediná domáca výživa, ktorou môžete tejto rastline pomôcť.

Foto: shutterstock/Sonat Ece Kaya
Majú ruže rady banánové hnojivo?
Aby ruže krásne kvitli, potrebujú draslík a fosfor, ktoré sa nachádzajú v banánovej šupke. Draslík podporuje kvitnutie a fosfor pomáha rozvoju koreňov, vďaka čomu rastlina ľahšie prijíma živiny z pôdy. Ruže majú rady horčík obsiahnutý v banánových šupkách, ktorý sa podieľa na fotosyntéze a chráni rastlinu pred stresom. Na druhej strane vápnik spolu s draslíkom reguluje vodnú bilanciu a zlepšuje prenos živín z koreňov do stoniek a listov. Táto domáca živina je teda pre rastliny životodarnou tekutinou. Pred jej použitím musíte plody dôkladne umyť, najlepšie vodou s lyžicou jedlej sódy. Zbavíte sa tak pesticídov a akýchkoľvek chemických prísad. Hnojivo z banánových šupiek pre ruže možno pripraviť niekoľkými spôsobmi:
Zakopávanie
Banánové šupky nakrájajte a zakopte pod kríkom ruží. Ak rastlinu presádzate, môžete narezané banánové šupky nasypať na dno jamy. Živiny sa z nich budú uvoľňovať postupne, takže rastlina ich bude využívať veľmi dlho.
Prášková suspenzia
Banánové šupky nakrájajte a vysušte v rúre pri teplote 50 stupňov Celzia. Potom suché šupky rozomeľte v mixéri. Pridajte do vody tak, aby vznikla kaša. Môžete ňou zalievať kríky ruží, a keď ju použijete ako postrek, bude bojovať proti škodcom a chorobám. Sušené šupky môžete tiež nasypať pod ružový krík a zaliať ho.
Extrakt z banánových šupiek
Šupky z 2 – 3 banánov dôkladne umyte, aby ste odstránili všetky zvyšky pesticídov. Nakrájajte ich na kúsky a vložte do litrovej nádoby. Zalejte ich teplou vodou, pričom nechajte asi 2 – 3 cm voľný priestor od vrchu, a nádobu zľahka zaskrutkujte. Všetko odložte na tmavé miesto na 24 až 48 hodín. Po uplynutí tejto doby preceďte tekutinu cez sito a extrakt zrieďte s vodou v pomere 1:1. Ruže zalievajte raz za dva až tri týždne. Odradí to aj vošky, ktoré týmto rastlinám často škodia.
Banánová kaša
Rozdrvte šupky z niekoľkých banánov a vložte ich do veľkej nádoby, potom zalejte vodou v pomere 1:10 (1 diel šupiek na 10 dielov vody). Celé to zakryte gázou alebo voľným vekom a nechajte na teplom a tmavom mieste 7 – 14 dní. Denne odvar premiešajte. Po skončení fermentácie tekutinu preceďte a zrieďte vodou v pomere 1:10 (1 diel kaše na 10 dielov vody). Takto pripraveným hnojivom z banánových šupiek zalievajte ruže raz za dva až tri týždne.
Ďalšie prírodné hnojivá pre kvitnúce ruže
Banánové šupky nie sú jedinou prírodnou a organickou živinou, ktorá pomáha ružiam kvitnúť. Výrobky na ďalšie takéto domáce hnojivá nájdete vo svojej záhrade a kuchyni. Zlepšia kondíciu rastliny a podporia proces tvorby nových púčikov. Navyše ich používanie je bezplatné a nijako nepoškodí životné prostredie. Aplikujte ich od skorej jari, počnúc marcom alebo aprílom. Recepty na prírodné hnojivá pre kvitnúce ruže sú triviálne:
Kávová usadenina
Zvyšky kávovej usadeniny dôkladne vysušte, aby nezačali plesnivieť. Raz za dva až tri týždne ju nasypte pod kríky ruží. Toto prírodné hnojivo obsahuje dusík a horčík a mimochodom mierne okysľuje substrát, čo ruže veľmi obľubujú.
Pekárske kvasnice
Obsahuje vitamíny skupiny B a podporuje pôdnu mikroflóru, čím zlepšuje priepustnosť pôdy. Poskytujú koreňom ruží viac priestoru na rast. Rozdrvte 25 g čerstvých kvasníc s cukrom a zalejte litrom teplej vody. Po niekoľkých hodinách zrieďte 10 litrami vody a raz za sezónu ružový krík zalejte.
Mliečny roztok
Mlieko obsahuje vápnik a bielkoviny, ktoré podporujú vývoj púčikov. Mliečny roztok má tiež antibakteriálny účinok a chráni ruže pred škodcami. Rozpustite tučné mlieko vo vode v pomere 1:10 (jeden diel mlieka na 10 dielov vody). Týmto hnojivom zalievajte ruže každé dva týždne.
Kostihojová kaša
Listy kostihoja obsahujú draslík a fosfor, ktoré ovplyvňujú kvitnutie ruží. Jeden kilogram listov zalejte 10 litrami vody, prikryte gázou a nechajte na tienistom mieste dva až tri týždne. Každých niekoľko dní zmes premiešajte, a keď je kvasenie ukončené, sceďte ju a zrieďte vodou v pomere 1:10 (jeden diel kaše na 10 dielov vody). Hnojivom zalievajte ruže raz za tri týždne, a to aj počas obdobia kvitnutia.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Ktoré druhy ruží si vybrať do záhrady? Záhradkár odhaľuje tajomstvo
Začnite s tým zalievať ruže. Vaše kríky budú najkrajšie v celej oblasti
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.