18.04.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/Jurga Jot).
Každý, kto sa chce tešiť z bohatej úrody uhoriek, im musí zabezpečiť dobrý štart. Základom je nielen systematické zavlažovanie, ale aj rozumné hnojenie. Zaujíma vás, aké prírodné živiny použiť pre uhorky? V tomto článku uvádzame 4 najlepšie návrhy.

Foto: shutterstock.com/Jurga Jot
Kedy zasiať uhorky?
Uhorky sú jednou z najobľúbenejších druhov zeleniny v slovenských záhradách. Nie je to prekvapujúce, pretože starostlivosť o tieto rastliny nie je nijako zvlášť zložitá a strávený čas je odmenený kilogramami chutnej úrody. Pestovať ich možno buď z hotových odrezkov, ktoré sú k dispozícii napríklad v záhradných centrách, alebo zo semien. Druhá možnosť je oveľa lacnejšia, a preto sa väčšina majiteľov pozemkov rozhoduje pre vlastný výsev uhoriek.
Kedy vysievať uhorky? Vysievajte priamo do pôdy od polovice mája do polovice júna. Musíte si uvedomiť, že tieto rastliny sú veľmi teplomilné, takže aj chvíľkové ochladenie ich úplne zničí. Preto treba výsev priamo do pôdy odložiť, kým nepominie riziko jarných mrazov a pôda sa neohreje na teplotu okolo 13 °C.
Skorší termín výsevu pozemných uhoriek je možný, ale len pre sadenice. Semená vysievajte do jednotlivých kvetináčov v druhej polovici apríla, t. j. aspoň 3 – 4 týždne pred umiestnením sadeníc na trvalé miesto v záhrade. Ani pri sadeniciach by ste sa s výsevom nemali príliš ponáhľať, pretože kým sa sadenice uhoriek dostanú na záhony, budú už príliš veľké.
4 prírodné živiny pre uhorky
Či už pripravujete sadenice uhoriek, alebo ich radšej vysievate priamo do zeme, o mladé rastlinky sa treba správne starať. Je veľmi dôležité zabezpečiť, aby mali hneď od začiatku prístup k potrebným živinám. Dôležitá je úrodná neutrálna pôda bohatá na humus, ale oplatí sa aj hnojenie. Uhorky, ktoré boli zasiate priamo do pôdy, možno hnojiť, keď majú 3 – 4 listy. Zatiaľ čo sadenice zo semienok stačí hnojiť približne 2 týždne po ich vysadení na trvalé miesto v záhrade.
Nemusíte kupovať drahé umelé hnojivá, aby ste uhorkám dodali všetky potrebné živiny. Existuje mnoho lacných a prírodných živín, ktoré si môžete ľahko pripraviť doma. Tu sú recepty na 4 najlepšie z nich:
- sušené kvasnice – do 3 litrov vody pridajte 2 čajové lyžičky cukru a 10 g sušených kvasníc, premiešajte a nechajte pôsobiť 24 hodín. Potom každú sadenicu uhorky zalejte asi 5 polievkovými lyžicami takéhoto hnojiva;
- tekutý jódový koncentrát – takýto prírodný prípravok nájdete v lekárni. Do 1 litra vody pridajte 4 kvapky jódu. Každú sadenicu uhorky zalejte 3 polievkovými lyžicami získaného hnojiva;
- cibuľové šupky – šupky z niekoľkých veľkých cibúľ vložte do 1 litra vody. Namočte na 3 dni a potom preceďte cez sito. Používajte ako hnojivo na uhorky;
- drevný popol – 1 šálku dreveného popola preosejte cez sito a zalejte 3 l horúcej vody. Nechajte 24 hodín odstáť a potom použite na hnojenie uhoriek.
Pred použitím domácich živín nezabudnite uhorky zaliať mäkkou vodou s izbovou teplotou.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Zalievajte ním uhorky a nestihnete ich pozbierať. Toto je tajný trik mojej babičky
Uhorky vám povedia pravdu. Takéto tvary prezradia, čo robíte v záhrade zle
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.