18.04.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Chekyravaa).
Zamiokulkas sa vďaka svojej odolnosti, jednoduchosti pestovania a nápadnému vzhľadu stal známym ako „železná rastlina“. Jeho skromné nároky na zálievku alebo polohu ho predurčujú na pestovanie aj ľuďmi, ktorí tvrdia, že nemajú vzťah k rastlinám. Starostlivosť o zamiokulkas bude ešte jednoduchšia, ak do starostlivosti zavediete prírodné hnojivo – jednoduché na prípravu a účinné.

Foto: shutterstock/Chekyravaa
„Železná rastlina“ pre domácnosti a kancelárie
Jedným z najčastejšie uvádzaných argumentov pre obľúbenosť zamiokulkasu je jeho výnimočná odolnosť voči nepriaznivým okolnostiam. Rastlina si dobre poradí aj napriek zanedbávaniu alebo chybám v starostlivosti. Je veľmi prispôsobivá rôznym podmienkam vrátane nedostatku svetla a prerušenia zalievania.
Vykazuje vysokú odolnosť voči väčšine bežných chorôb črepníkových rastlín. To všetko znamená, že pestovanie si nevyžaduje špecializované znalosti ani nadmernú starostlivosť o zdravie rastliny. Sú však obdobia, keď zamiokulkas prestane rásť a jeho listy stratia svoj atraktívny vzhľad. V takejto situácii sa nezaobídete bez vášho zásahu. Stojí za to vedieť, že posilňujúcu výživu možno pripraviť z dvoch ľahko dostupných produktov.
Domáce hnojivo pre zamiokulky vyrobíte jednoducho
Hoci je zamiokulkas svojou schopnosťou prežiť v drsných podmienkach považovaný za rastlinný symbol vytrvalosti, niekedy potrebuje podporu. Namiesto investícií do syntetických živín sa však rozhodnite pre domáce hnojivo pre zamiokulkas vyrobené z fazule.
Nenápadné struky sú bohaté na cenné mikroživiny vrátane draslíka a železa. Sú tiež zdrojom dusíka. Takáto kombinácia posilňuje oslabené rastliny a stimuluje ich rast. Chcete sa tešiť z pohľadu na nové, svieže listy zamiokuliek? Kombinujte zrná s kávovou usadeninou, aby ste zvýšili účinnosť prírodnej živiny.
Vložte 100 bielych zŕn do misky a zalejte ich 1 litrom odležanej vody. Mali by sa namáčať dve hodiny. Potom tekutinu sceďte a prelejte do čistej nádoby. Pridajte polievkovú lyžicu kávovej usadeniny a premiešajte. Touto zmesou zalievajte zamiokulky každé dva až tri týždne.
Čo potrebuje zamiokulkas?
Niektorí záhradníci tvrdia, že čím menej pozornosti sa rastline venuje, tým lepšie sa jej darí. V skutočnosti je tento druh mimoriadne nenáročný na ošetrovanie. To však neznamená, že jeho požiadavky možno úplne ignorovať.
Pozornosť by sa mala venovať pozícii. Zamiokulkas najlepšie rastie pri rozptýlenom svetle a teplote medzi 18 a 24 °C. Dokáže si však poradiť aj v tmavších kútoch miestnosti. Pre rastlinu je veľmi dôležitý dobre odvodnený substrát, aby sa zabránilo nadmernému hromadeniu vlhkosti, čo by následne mohlo viesť k hnilobe koreňov. Zalievanie by sa malo vykonávať až vtedy, keď sa vrchná vrstva pôdy zdá byť suchá.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Zamiokulkas bude rásť ako huby po daždi. Stačí jeden jednoduchý trik
Zamiokulkas zadarmo? Touto jednoduchou metódou získate tucet nových rastlín
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.