18.4.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/Tatevosian Yana.)
Záhradkári po celom Slovensku už netrpezlivo vyčkávajú na ideálny čas pre výsadbu obľúbenej zeleniny. Stačí však jedna chyba a namiesto bohatej úrody vás čaká len sklamanie. Odborníci prezrádzajú, čo je tým najdôležitejším tajomstvom úspešného pestovania uhoriek.

Foto: shutterstock.com/Tatevosian Yana
Pestovanie uhoriek patrí medzi najobľúbenejšie záhradkárske činnosti. Vďaka dodržiavaniu osvedčených postupov si môžete zabezpečiť zdroj chutnej a vitamínmi nabitej zeleniny, ktorá bude ozdobou vašich letných stolov. Existuje však jeden kľúčový faktor, ktorý rozhodne o úspechu či neúspechu vašej úrody.
Tajomstvo správneho načasovania, ktoré zmení vašu úrodu
Aby ste sa mohli tešiť zo zdravých a šťavnatých uhoriek, musíte zvoliť optimálny čas na ich výsev. Odborníci odporúčajú, aby semená záhradných uhoriek putovali do zeme medzi polovicou mája a polovicou júna. V tomto období je riziko prízemných mrazov už minimálne, čo dáva vašim rastlinkám najlepšiu šancu na úspešný štart.
Mnohí záhradkári sa dopúšťajú zásadnej chyby, keď sa nechajú uniesť prvými teplými dňami a vysejú uhorky príliš skoro. Aj jediný nočný mrazík však dokáže zničiť všetku vašu snahu. Preto je lepšie počkať o týždeň dlhšie, než riskovať stratu celej úrody.
Ak sa rozhodnete pre predpestovanie sadeníc, začnite už v druhej polovici apríla. Po približne štyroch týždňoch budete môcť mladé rastlinky presadiť do záhona. Tento postup vám umožní získať náskok a predĺžiť si obdobie zberu úrody.

Foto: shutterstock.com/Sashko
Pôda a hĺbka výsevu: Malé detaily s veľkým vplyvom
Pestovanie uhoriek vyžaduje dobre pripravenú pôdu, čo je rovnako dôležité ako výber správneho termínu výsevu. Uhorky milujú kyprú, humóznu pôdu bohatú na živiny. Pred výsevom ju dôkladne prekyprite a obohaťte kvalitným kompostom.
Optimálna hĺbka výsevu je 1,5-2 cm. Takéto umiestnenie semien im zabezpečí dostatočné množstvo vlhkosti a tepla, čo je kľúčové pre proces klíčenia. Príliš plytký výsev môže viesť k vysušeniu semien, zatiaľ čo príliš hlboký môže spomaliť alebo dokonca zastaviť klíčenie.
Nezabudnite, že uhorky milujú slnko, preto im zabezpečte stanovište s dostatkom slnečného svetla. Nemenej dôležité je dodržať správne rozostupy medzi rastlinami – približne 10-15 cm medzi jamkami a minimálne 80 cm medzi riadkami. Tieto rozostupy podporujú ich rast a znižujú riziko chorôb.
Tajné triky skúsených záhradkárov pre rekordnú úrodu
Skúsení pestovatelia uhoriek poznajú niekoľko osvedčených trikov, ktoré im pomáhajú dosiahnuť výnimočné výsledky. Jedným z nich je namočenie semien pred výsevom. Stačí ich ponoriť do vlažnej vody na 12 hodín, čím urýchlite klíčenie a zvýšite šancu na úspešný rast.

Foto: shutterstock.com/Jurga Jot
Ďalším cenným tipom je mulčovanie pôdy okolo rastlín. Vrstva slamy alebo pokosenej trávy pomáha udržiavať vlhkosť, potláča rast burín a chráni plody pred znečistením. Uhorky vďaka tomu zostanú čisté a zdravé.
Pre milovníkov ekologického záhradníčenia je dobrou správou, že uhorky výborne prosperujú v spoločnosti niektorých iných rastlín. Ideálnymi spoločníkmi sú fazuľa, hrach, kapusta či slnečnice. Tieto rastliny sa navzájom podporujú a pomáhajú odpudzovať škodcov.
Pravidelná zálievka je pre uhorky nevyhnutnosťou, no pozor na prehnané množstvo vody. Ideálne je zalievať menej často, ale dôkladne, najlepšie ráno alebo večer, keď je slnko menej intenzívne. Takto predídete spáleniu listov a vytvoríte optimálne podmienky pre bohatú úrodu.
Dodržaním týchto jednoduchých, no účinných rád sa môžete tešiť na bohatú úrodu šťavnatých uhoriek, ktoré potešia celú rodinu. Či už ich plánujete konzumovať čerstvé, nakladať alebo pridávať do osviežujúcich letných šalátov, správne načasovaný výsev je prvým krokom k záhradkárskemu úspechu.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Výsev uhoriek? Záhradkár prezradil, ktoré dni v roku 2024 budú na to najvhodnejšie
Ako pestovať uhorky na šnúrkach? 3 jednoduché kroky pre šťavnatú a bohatú úrodu
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.