18.4.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Matauw).
Myslíte si, že stačí pravidelne strihať a hnojiť vaše ovocné stromy, aby ste mali bohatú úrodu? Odborníci varujú, že niektoré rastliny môžu zničiť vašu úrodu, aj keď sa o stromy vzorne staráte. Prezradíme vám, ktoré rastliny by ste nikdy nemali sadiť v blízkosti vašich milovaných jabloní, hrušiek či čerešní.

Foto: shutterstock/Matauw
Ovocné stromy v našich záhradách majú mnoho výhod: na jar bohato kvitnú a lákajú opeľovače, v lete poskytujú ovocie a osviežujúci tieň. Avšak aj ony nemajú rady susedstvo niektorých rastlín. Vysvetlíme vám, čo a prečo je lepšie nesadiť vedľa ovocných stromov. Nesprávne kombinácie negatívne ovplyvnia úrodnosť rastlín a môžu prilákať škodcov do vašej záhrady.
Toxickí susedia, ktorí môžu zabiť vaše ovocné stromy
Aby sa ovocné stromy mohli slobodne rozvíjať a prinášať ovocie, nestačí ich len pravidelne strihať a hnojiť. Mnohé rastliny pre ne predstavujú z rôznych dôvodov hrozbu. Niekedy je to spôsobené konkurenciou o zdroje, inokedy súvisí so zmenou štruktúry pôdy alebo s lákaním škodcov.
Vlašský orech je jedným z najhorších susedov pre ovocné stromy. Vylučuje juglón – látku toxickú pre mnohé rastliny vrátane jabloní, hrušiek, sliviek či čerešní. Sadenie týchto stromov v blízkosti orecha môže viesť k spomaleniu rastu, žltnutiu listov, a dokonca k odumretiu rastlín. Vlašský orech je vôbec problematický v záhradnom pestovaní. Pod ním toho veľa nevyrastie, pretože okrem juglónu strom vytvára hustý tieň.
Borievka, najmä borievka obyčajná, je hostiteľom hrdzí hrušky – nebezpečnej hubovej choroby. Prítomnosť borievky v blízkosti hrušky zvyšuje riziko infekcie, čo môže viesť k deformácii listov a zníženiu úrody. Pravidlo je jednoduché: ak chcete mať hrušky, vyhnite sa sadeniu borievky vedľa ovocných stromčekov.
Zákerné rastliny, ktoré priťahujú škodcov a choroby
Rastliny z čeľade ľuľkovitých, ako zemiaky, paradajky a baklažány, sú náchylné na rovnaké choroby a škodcov ako niektoré ovocné stromy, napríklad jablone. Ich sadenie v blízkosti môže podporiť šírenie patogénov a prilákať škodcov, čo negatívne ovplyvňuje zdravie ovocných stromov aj rastlín rastúcich v blízkosti. Navyše koreňové rastliny, ako zemiaky, odoberajú z pôdy veľa živín.
Maliny môžu konkurovať hruškám o vodu a živiny, čo oslabuje rast a tvorbu plodov stromov. Okrem toho sú maliny často zdrojom chorôb prenášaných na hrušky. Maliny často sadíme pozdĺž plotov, v takom prípade je lepšie hrušky vysadiť vo vnútri záhrady.
Ruže môžu prilákať vošky a iných škodcov, ktorí sa ľahko prenášajú na jablone a spôsobujú poškodenie listov a plodov. Lepšie je teda nepokúšať osud, pretože vošky sa ľahšie spozorujú a zlikvidujú na ružiach než na ovocných stromoch.

Foto: shutterstock.com/Paul Maguire
Nenápadní zlodeji vody a živín, ktorí vás prekvapia
Mäta je bylina s mnohými liečivými vlastnosťami, jej vôňa odpudzuje aj myši a komáre. Je nízka a celkom dobre si poradí v tieni, často nás preto láka vysadiť ju v sade. Mäta, oregano a iné bylinky sa však nehodia na sadenie pod ovocné stromy, pretože sú to invazívne rastliny, ktoré sa rýchlo rozrastajú. Ich plytké korene zadržia vodu a živiny, ktorých bude nedostatok pre stromy s hlbšími koreňmi.
Popínavé rastliny, ako brečtan či pavinič, vyzerajú romanticky, ale je lepšie vyhnúť sa takýmto kombináciám. Síce nie sú parazitmi, ale zbytočne zaťažujú ovocné stromčeky, najmä mladé. Predstavujú tiež lákadlo pre hlodavce, ktoré sa po nich môžu ľahko šplhať pri hľadaní ovocia a kôstok.
Fenikel a slnečnice majú mnoho kulinárskych vlastností, ale je lepšie ich nesadiť vedľa ovocných stromov. Fenikel produkuje látky, ktoré škodia najmä višniam a slivkám, a bude s nimi súperiť o živiny. Optimálna vzdialenosť feniklu od ovocných stromov je tri metre, v prípade slnečníc stačí meter.
Rastliny z čeľade kapustovitých, ako kapusta, karfiol či brokolica, sú mimoriadne pažravé a v krátkom čase vyčerpávajú pôdu. Preto majú ovocné stromčeky menší prístup k živinám, ako je dusík či draslík. Kapustovité tiež priťahujú škodcov, ktorí môžu napadnúť ovocné plantáže.
Ako zachrániť vašu úrodu pred zlými susedmi
Správne plánovanie a výber spoločnosti pre rastliny v záhrade sú kľúčové pre zdravie a hojnosť úrody. Zlé susedstvo pre ovocné stromy znamená rastliny, ktoré ich otravujú, súperia s nimi o zdroje alebo prenášajú spoločných škodcov a choroby. To ovplyvňuje celkový stav stromov, niekedy brzdí ich vývoj a tvorbu plodov. Sadením rôznych rastlín v sade chceme ušetriť trochu miesta, ale cena takýchto úspor býva vysoká. Malé, trpké, choré či červivé ovocie spôsobí, že úroda bude oveľa chudobnejšia.
Ako tomu predchádzať? Dodržiavajte vhodné vzdialenosti medzi rastlinami a ovocnými stromami, aby ste minimalizovali konkurenciu a riziko prenosu chorôb. Vyhýbajte sa tiež sadeniu rastlín z rovnakej čeľade v blízkom susedstve, aby ste znížili riziko spoločných chorôb a škodcov. Neustále monitorujte zdravotný stav svojich plodín a reagujte na prvé príznaky chorôb alebo prítomnosť škodcov. Oplatí sa tiež v záhrade používať striedanie plodín, aby ste udržali zdravie pôdy a rastlín.
Pamätajte, že správne plánovanie záhrady je rovnako dôležité ako samotná starostlivosť o rastliny. Vhodným výberom susedov pre vaše ovocné stromy zabezpečíte bohatú a zdravú úrodu, ktorá vás odmení za vašu starostlivosť.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Rýchly a zdravý nápad na večeru za pár okamihov. Prelomte tradíciu a pripravte si tieto zdravé rezne
V tomto čase vždy vysádzam kapustu do záhrady. Hlávky rastú väčšie ako gule. Vážia dobrých 5 kg
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.