19.04.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Ania Zakrzewska).
Budleja Dávidova sa nie nadarmo nazýva motýlí ker. Kvitne od júna do októbra a zdobí záhradu, terasu a balkón svojimi charakteristickými kvetmi s očarujúcou vôňou, ktorá priťahuje tento hmyz v húfoch. Kde je najlepšie miesto na výsadbu budleji a ako sa o ňu treba starať?

Foto: shutterstock/Ania Zakrzewska
Pôvodne z Číny a Japonska pochádzajúca budleja Dávidova sa vyskytuje v parkoch, ale čoraz častejšie sa objavuje aj v záhradách. Slováci si ju radi vyberajú ako okrasnú rastlinu. Jej kvetenstvo pokryté drobnými jemnými okvetnými lístkami pripomína orgován, ale je sladko voňavé, vôňa pripomína mandle. Môžu byť dlhé až 70 cm a samotný ker dorastá do výšky 2 metrov. Kvety sú zvyčajne v odtieňoch fialovej a modrej, ale možno nájsť aj biele a červené odrody. Budleja kvitne od júna do októbra, čo znamená, že kvetmi poteší takmer polovicu roka.
V ktorom roku po výsadbe budleja kvitne? Zistite, ako sa starať o „motýlí ker“
Budleja Dávidova rastie pomerne rýchlo a nie je mimoriadne náročná. Musíte sa však o ňu starať v správnych podmienkach. Krík neznáša chlad, tieň a ťažkú, zamokrenú pôdu.
- Umiestnenie: musí byť na silnom slnečnom mieste a chránenom pred vetrom.
- Substrát: úrodná, priepustná pôda, ktorá zabráni stagnácii vody v koreňovom krčku.
Budleju môžete pestovať v záhrade aj vo veľkých kvetináčoch na terasách alebo balkónoch. Najlepšie načasovanie je na jar, v apríli a máji, alebo na jeseň, do októbra. Počas obdobia kvitnutia bude lákať motýle, ktoré láka sladká vôňa kvetov, ale aj hmyz, napríklad včely, keďže ide o medonosnú rastlinu. Kvitne už v prvom roku po výsadbe.
POZOR: Budleja Davidova je jedovatá. Vo svojich listoch a semenách obsahuje jedovaté látky. Ohrozené sú najmä deti a zvieratá. Príznaky zahŕňajú bolesti hlavy, nevoľnosť, zvracanie a hnačku.
Ako sa starať o budleju Dávidovu? Posledná chvíľa na jej bujné kvitnutie
Krík musíte na jar prerezať. Vyberte si suchý deň a urobte ho najneskôr v apríli vo výške približne 20 až 25 cm nad zemou, čo rastlinu povzbudí k intenzívnejšiemu kvitnutiu. Čo so zalievaním? Budleja neznáša stagnáciu alebo prebytok vody. Zalievať ju musíte len v lete počas obdobia sucha. Na jar a počas prvých mesiacov kvitnutia používajte dusíkaté hnojivá a v druhej časti sezóny draselné hnojivá. Na jeseň a v zime prestaňte hnojiť.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Táto rastlina je krásna, ale nebezpečná. Ľudia ju milujú, ale môže zničiť budovu
Zalejem vodou a odložím fľašu na 3 dni. Budleja Dávidova tento „nápoj“ miluje. Okamžite kvitne
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.