19.04.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Real_life_photo).
Ktoré kvety na balkón budú najlepšie? Pre mnohých ľudí je odpoveď jasná – muškáty. Ich veľké, farebné kvety a nízke nároky z nich robia ideálnu voľbu pre všetkých milovníkov rastlín bez ohľadu na úroveň záhradníctva. V tejto sezóne vás muškáty prekvapia ešte bohatším kvitnutím. Predpokladom je použitie domáceho hnojiva.

Foto: shutterstock/Real_life_photo
Kráľovné balkónov a rastlinné rekordérky
Pelargónie sú už roky mimoriadne obľúbené na našich balkónoch a terasách. Veľmi dobre znášajú slnečné žiarenie a k dispozícii je množstvo odrôd v rôznych farbách, ktoré vám umožnia vytvárať pôsobivé kompozície. Ďalšou výhodou muškátov je dlhé kvitnutie. V správnych podmienkach môžu tešiť oko mnoho mesiacov – od mája do októbra. Niekedy koniec farebného divadla prichádza až s príchodom jesenných mrazov.
Aké sú požiadavky na muškáty? Stručné zopakovanie záhradníckej príručky
Chcete, aby muškáty rástli zdravo a bohato kvitli? Oplatí sa pripomenúť si ich základné požiadavky. Našťastie to nie sú príliš rozmarné rastliny, ale základnú starostlivosť by ste nemali prehliadať.
Pelargónie najlepšie rastú v dobre odvodnenej pôde, ktorá nezadržiava prebytočnú vodu. Dlhotrvajúca vlhkosť v kvetináči totiž môže viesť k hnilobe. Pri sadení kvetov do kvetináčov je dobré použiť zmes záhradníckej zeminy s prídavkom piesku alebo perlitu.
Pre veľkolepé kvitnutie potrebujú muškáty slnko. Najlepšie je umiestnenie na juh, prípadne na západ alebo juhozápad. Prístup svetla a vysoké teploty vám však prinášajú povinnosť zalievať často, ale mierne. To by sa malo robiť destilovanou alebo filtrovanou vodou, pričom sa treba vyhnúť zmáčaniu listov. Kvitnúce rastliny potrebujú aj primeranú výživu. V tomto smere môže pomôcť domáce hnojivo pre muškáty, ktoré možno pripraviť zo zvyškov z kuchyne.
Jablko zjedzte a šupky si nechajte. Pelargónie ich milujú
Výživa zo šupiek jabĺk je ekologickou a ekonomickou alternatívou k hnojivám dostupným v obchodoch. Zvyšky ovocia obsahujú pre rastliny cenné zložky vrátane dusíka, draslíka, fosforu a vitamínov, ktoré stimulujú muškáty k zdravému rastu a kvitnutiu. Podporujú vývoj koreňov a zvyšujú odolnosť voči nepriaznivým podmienkam. Prípravok zvládnu aj tí, ktorí sa doteraz nezaoberali prírodným hnojením.
Plody dôkladne umyte, napr. sódou bikarbónou, aby ste ich zbavili nečistôt a prípadných pesticídov. Ošúpte štyri jablká, šupky vložte do nádoby a zalejte ich litrom prevarenej teplej vody. Prikryte viečkom, ale netesnite ho pevne – prístup vzduchu je nevyhnutný na kvasenie. Odložte nádobu na tri dni na tienisté miesto. Po uplynutí tejto doby obsah nádoby preceďte cez gázu. Šupky už nebudú potrebné. Tekutinu nalejte do kanvičky, zrieďte vodou v pomere 1:1 a zalejte muškáty. Ošetrenie opakujte raz týždenne a stonky sa budú ohýbať pod kvetmi.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Muškáty môžete mať zadarmo. Potrebujete len med a škoricu
Chcete, aby vaše muškáty sviežo kvitli počas celej sezóny? Všetko, čo musíte urobiť, je
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.