19.04.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/VH-studio).
Paradajky sú jednou z najobľúbenejších plodín v domácich záhradách. Na to, aby ste sa mohli tešiť z ich bohatej úrody, nestačí len slnečné miesto a pravidelné zavlažovanie. Rovnako dôležitá je aj kvalita pôdy, do ktorej sú rastliny umiestnené – a ako sa ukazuje, tá môže mať veľký prínos z obyčajných vaječných škrupín. Tento nenápadný kuchynský odpad predstavuje v skutočnosti prírodné hnojivo bohaté na vápnik a stopové prvky, ktoré posilňujú koreňový systém a zvyšujú odolnosť rastlín. Prečo by ste ešte mali používať vaječné škrupiny pri pestovaní paradajok? Ako a kedy ich používať?

Foto: shutterstock/VH-studio
Aké vlastnosti majú vaječné škrupiny?
Premýšľajte, než ich opäť vyhodíte. Vaječné škrupiny predstavujú jeden z najjednoduchších spôsobov prirodzeného hnojenia pôdy. Ich hlavnou zložkou je uhličitan vápenatý, ktorý posilňuje bunkové steny rastlín a podporuje rozvoj zdravého koreňového systému. Vápnik obsiahnutý v škrupinách sa ľahko vstrebáva, čo z nich robí mimoriadne cenné hnojivo pre záhradu.
Vďaka vysokému obsahu vápnika škrupiny pomáhajú znižovať kyslosť pôdy, regulujú jej pH a prispôsobujú substrát pestovaniu rastlín, ktoré uprednostňujú neutrálne alebo zásadité pH. To však nie je všetko – v ich zložení nájdete aj draslík, fosfor, horčík, zinok a železo. Tieto minerálne látky stimulujú rast rastlín, podporujú úrodu a zlepšujú imunitu. Rozdrvené vaječné škrupiny pôsobia ako prirodzená ochranná bariéra – odpudzujú škodcov. Väčšie kúsky (s ostrými koncami) roztrúsené okolo sadeníc účinne odrádzajú slimáky od kŕmenia.
Vaječné škrupiny pod paradajkami
Paradajky potrebujú vápnik pre správny rast. Jeho nedostatok môže viesť k vzniku suchej vrcholovej hniloby plodov. Preto je každoročné vápnenie pôdy pod týmito plodinami také dôležité. Toto ošetrenie sa najlepšie vykonáva na jeseň. Ak ste na neho však zabudli, nie je všetko stratené. Pomôcť vám môže prírodné hnojivo z vaječných škrupín. Musíte však mať na pamäti, že spôsob jeho použitia závisí od vývojového štádia sadeníc pri ich výsadbe.
- Sadenice paradajok bez vyvinutých púčikov
V prípade mladých sadeníc bez púčikov môžete čerstvé rozdrvené vaječné škrupiny nasypať priamo do vykopanej jamky – tesne pod koreň. Rastliny v tejto fáze rastu ešte nepotrebujú vápnik vo veľkom množstve a v čase, keď sa púčiky nasadia, sa škrupiny už rozložia. Rastlina tak bude mať optimálne podmienky na rast.
- Kvitnúce sadenice paradajok
Tieto druhy sadeníc potrebujú veľa vápnika už v stráviteľnej forme. Z tohto dôvodu musíte pripraviť pôdu rozsypaním a premiešaním vaječných škrupín do pôdy približne 3 – 4 týždne pred plánovaným zasadením sadeníc do pôdy. Vajíčkové škrupiny sa potom stihnú do výsadby paradajok rozložiť a pôda sa obohatí na dobre vstrebateľný vápnik. Na druhej strane, ak ste tento termín zmeškali, môžete suché vaječné škrupiny ešte rozdrviť a primiešať do pôdy. Predstavuje to vynikajúci spôsob, ako rýchlo doplniť nedostatok vápnika, pretože pomleté sa rozložia oveľa rýchlejšie ako väčšie kusy.
Treba pripomenúť, že vaječné škrupiny najlepšie fungujú, ak sú v pôde doplnené humusom. Táto zásada platí pre všetky vápenaté hnojivá. Rastliny totiž pomerne ťažko prijímajú vápnik z pôdy a tento proces účinne uľahčujú organické kyseliny obsiahnuté v humuse. Vysoký obsah humusu v pôde môžete dosiahnuť pravidelným hnojením organickými hnojivami (kompost, hnoj) alebo zeleným hnojením (medziplodiny).
Ktoré rastliny možno hnojiť vaječnými škrupinami?
Z vaječných škrupín majú úžitok nielen paradajky. Toto prírodné hnojivo sa hodí aj pre rastliny, ktoré uprednostňujú zásaditú pôdu. Môžete ho použiť na cukety, kapustu, fazuľu, bôb, uhorky, mrkvu a šaláty. Úspešne ho môžete použiť aj na okrasné rastliny, ako sú levandule, astry, klinčeky, pivonky, tulipány alebo oleandre. Dokonca aj hrozno a čemerice sa vám za ich pridanie do pôdy poďakujú krásnym vzhľadom.
Do kompostu tiež môžete hádzať vaječné škrupiny. Obohatia ho o vápnik a zabránia prekysleniu kompostového materiálu. S ich používaním však musíte byť opatrní, pretože existujú rastliny, ktorým vápnik nesvedčí. Vaječné škrupiny nepoužívajte pre orchidey, hortenzie, gardénie alebo azalky – tieto druhy uprednostňujú kyslý substrát chudobný na vápnik.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Keď sa objavia prvé výhonky, posypte pôdu týmto korením. Paradajky budú rásť sladšie
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.