19.04.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/giulio napolitano).
Na Veľký piatok sa v Bazilike svätého Petra slávila liturgia utrpenia Pána, ktorej predsedal delegát pápeža Františka. Na bohoslužbe sa zúčastnil aj americký viceprezident J.D. Vance. Večer sa veriaci zišli na krížovej ceste. Samotný František sa pre zdravotný stav osláv nezúčastní.

Ilustračné foto: shutterstock/giulio napolitano
Na Veľký piatok sa v Bazilike svätého Petra slávila liturgia utrpenia Pána, ktorej predsedal delegát pápeža Františka, prefekt Dikastéria pre východné cirkvi, kardinál Claudio Gugerotti. Prítomný bol aj americký viceprezident J.D. Vance s manželkou Ushou a tromi deťmi.
Bolo to prvýkrát, čo sa tak vysoko postavený americký predstaviteľ zúčastnil tejto bohoslužby vo Vatikáne. Viceprezident je praktizujúci katolík.
Homíliu predniesol kazateľ Pápežského domu otec Roberto Pasolini, ktorý povedal:
„Na Veľký piatok sa Cirkev zastaví v adorácii a neuvažuje nad Božou porážkou, ale nad jeho tajomným triumfom v paradoxnej podobe kríža.“
„V našich časoch, tak bohatých na nové inteligencie – umelé, výpočtové, predvídateľné – nám tajomstvo Kristovho utrpenia a smrti ponúka iný druh inteligencie: inteligenciu kríža, ktorá nekalkuluje, ale miluje, neoptimalizuje, ale ponúka sa“
– zdôraznil otec Roberto Pasolini.
Veľký piatok vo Vatikáne. „S dôverou to prenechajte Bohu“
Kazateľ potom vysvetlil: Toto nie je umelá inteligencia, ale hlboko racionálna, pretože je úplne otvorená Bohu a ostatným.
„Vo svete, kde sa zdá, že algoritmy naznačujú, čo si máme želať, čo si máme myslieť a dokonca kým byť, nám kríž dáva slobodu robiť autentické rozhodnutia založené nie na efektivite, ale na láske“
– povedal otec Pasolini.
„Vo chvíľach, keď sa náš život zastaví pre bolestivú náhlu udalosť, ťažkú chorobu, krízu vo vzťahoch, sa aj my môžeme pokúsiť s dôverou zveriť Bohu“
– poznamenal.
Kazateľ vysvetlil, že keď príde bolesť, únava, osamelosť alebo strach, sme v pokušení uzavrieť sa, stuhnúť, predstierať, že sme sebestační. Ale práve tu sa otvára priestor pre skutočnejšiu lásku, ktorá sa nevnucuje, ale necháva si pomáhať.
Ako zdôraznil, na to, aby to bolo možné, je potrebné „opustiť hrdosť, ale aj akúkoľvek ilúziu, že sa môžeme zachrániť“. Potrebu, povedal, treba prijať nie ako slabosť, ktorú treba skryť, ale ako pravdu, ktorú treba prijať.
Otec Pasolini vyjadril názor, že v súčasnej dobe, „poznačenej mýtom výsledkov a podliehajúcej čaru idolu individualizmu“, je ťažké priznať si porážku a vo chvíľach slabosti ľudia „zatínajú zuby v nádeji na rýchle východisko zo situácie, ktorú prežívajú len ako väzenie“.
Zdôraznil: My kresťania si vyberáme krížovú cestu ako jediný možný smer svojho života.
Rím. Krížová cesta v Koloseu. Pápež František napísal úvahy
O 21:15 sa v Koloseu začala krížová cesta, ktorú viedol rímsky vikár kardinál Baldassare Reina. Úvahy prečítané na jednotlivých staniciach písal pápež, ktorý sa zotavoval po ťažkej chorobe.
Okolo starobylého amfiteátra sa zhromaždili tisíce ľudí. Kríž na 14 zastávkach Via Crucis niesol kardinál Reina, mladí ľudia, rodiny, predstavitelia Charity, rehoľníci, učitelia, ľudia so zdravotným postihnutím, dobrovoľníci Svätého roka, migranti a zdravotníci.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Na Veľký piatok bez mäsa? Veľký potravinový reťazec sťahuje z predaja nebezpečnú delikatesu
Koľko stojí posledná rozlúčka? Pohreb môže vyjsť aj na tisíce eur
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.