20.04.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: súkromný archív shutterstock/VitCOM Photo).
Ľalie radi vysádzame do záhrad, pretože ich pôvodné kvety priťahujú pozornosť a opeľujúci hmyz. Tieto trváce cibuľovité rastliny nemajú vysoké nároky, stačí im slnečné stanovište a úrodná pôda a kvitnú od júna do konca júla. Výnimočne krásnych kvetov bude viac, ak sa na jar postaráte o hnojenie vašich ľalií. Pre živiny nemusíte utekať do obchodu, kvitnutie rastliny podporia prírodné hnojivá, ktoré si môžete pripraviť aj sami.

Foto: súkromný archív shutterstock/VitCOM Photo
Jarné hnojenie ľalií
Najlepšie je začať s hnojením ľalií skoro na jar, hneď ako sa výhonky vynoria zo zeme. Ošetrenie podporí rast rastliny a lepšie ju pripraví na kvitnutie. Prvé hnojenie by malo obsahovať dusík, fosfor a draslík. Dusík spôsobí rast zelenej hmoty, fosfor podporí koreňový systém a tvorbu púčikov. Draslík, naopak, urobí ľalie odolnými voči chorobám a podporí transport živín od koreňov, cez listy, stonky, ku kvetom.
Záhradné ľalie hnojíme počas sezóny každé tri týždne, od apríla do konca júla. V auguste už rastlinu netreba stimulovať k rastu, pretože sa potrebuje dobre pripraviť na zimu. Prvé jarné hnojenie ľalií by malo obsahovať viac dusíka, zatiaľ čo ďalšie už tohto prvku musia mať menej. Príliš veľa dusíka spôsobí, že sa rastlina zameria na produkciu zelenej hmoty a zanedbáva kvitnutie. Medzitým v záhrade pestujeme ľalie pre ich nezvyčajné kvety.
Pri hnojení ľalií si treba dávať pozor, pretože je ľahké ich prehnojiť. Prejavuje sa to neprirodzeným tmavnutím listov a zlým kvitnutím. Paradoxne priveľa hnojiva spôsobí vädnutie rastliny, aj keď ju poriadne zalejete. Bežnou chybou začínajúcich záhradníkov je hnojiť umierajúcu rastlinu ešte väčším množstvom hnojiva v nádeji, že sa vzchopí. Medzitým je v takejto situácii lepšie nechať ľalie na pokoji a nechať živiny vyplaviť zo substrátu.

Foto: súkromný archív
Prírodné hnojivá pre ľalie pre dlhé kvitnutie
Použitie prírodných hnojív môže pomôcť pri prehnojení ľalií. Živiny, ktoré obsahujú, sú prirodzené a v pôde sa pomaly rozkladajú a postupne uvoľňujú živiny. K rozkvetu vašich záhradných ľalií pomôžu prírodné hnojivá, ktoré si môže pripraviť každý sám.
Hnojivo z banánových šupiek
Banánové šupky obsahujú veľa fosforu a draslíka, ktoré sú pre ľalie nevyhnutné na udržanie zdravej kondície a bohatého kvitnutia. Môžete ich použiť niekoľkými spôsobmi.
- Narezané šupky zahrabte okolo ľalií alebo ich vysušte v rúre a rozmixujte. Prášok môžete zmiešať so zeminou okolo ľalií alebo urobiť suspenziu na polievanie.
Prírodné hnojivo z banánov si môžete pripraviť aj na zálievku.
- Nasekané šupky niekoľkých banánov zalejte litrom vody, pevne uzavrite a odložte na tmavé a teplé miesto na 24 hodín.
- Po precedení je hnojivo pripravené na použitie, zalievajte ním svoje ľalie každé tri týždne.
Pomôžete tak svojim rastlinám rozkvitnúť bez toho, aby ste ich vystavili prehnojeniu.

Foto: shutterstock/m.dipo
Žihľavová kaša
Žihľava obsahuje veľa draslíka a fosforu a tiež titán, ktorý zvyšuje obsah chlorofylu. Na rozdiel od všeobecného presvedčenia neobsahujú príliš veľa dusíka, preto sú ideálnou živinou pre kvitnúce rastliny. Na prípravu hnojiva sa najlepšie hodia mladé rastlinky, ktoré ešte nekvitnú. Najlepšie sa zbierajú v apríli a máji. Recept na žihľavovú kašu je jednoduchý, no vyžaduje trpezlivosť.
- Kilogram mladých listov vo veľkej nádobe zalejte 10 litrami vody, prikryte gázou, aby sa zabezpečil prístup vzduchu k zmesi.
Odložte na tmavé miesto a zmes , ktorá začne kvasiť denne miešajte. Bude to trvať asi 10 dní, kaša je pripravená na použitie, keď prestane peniť a je číra.
- Potom hnojivo zrieďte vodou v pomere 1:10 (jeden diel žihľavovej kaše na 10 dielov vody) a používajte raz za tri týždne.

Foto: shutterstock/Martina Unbehauen
Kávová usadenina
Kávová usadenina obsahuje draslík a dusík a možno ju použiť na podporu hnojenia ľalií. Tieto rastliny majú rady mierne kyslú pôdu s pH 5,5 až 6,5. Káva má mierne okysľujúce vlastnosti a jej použitie pomôže ľaliám absorbovať živiny z pôdy.
- Kávovú usadeninu vysušte, aby sa netvorila pleseň, a prisypte ju pod záhradné ľalie.
- Môžete ich zľahka zamiešať do zeme. Pri vlhku bude káva postupne uvoľňovať živiny do pôdy, takže rastlina nebude prehnojená.

Foto: shutterstock/DGLimages
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Presádzate rastliny v kvetináčoch? V takejto pôde budú najlepšie rásť
Toto potrebujú orchidey na jar. Nezabudnite, ak chcete, aby bujne kvitli
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.