23.4.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/valiantsin suprunovich).
Naše telá sú fascinujúce: keď to potrebujeme, dokážu sa v sekunde „prepnúť“ z režimu odpočinku do režimu boja alebo úteku (hoci cesta späť im trvá o niečo dlhšie). Nebolo by to možné bez hormónov a neurotransmiterov, ktoré regulujú fungovanie centrálneho a periférneho nervového systému. Takouto látkou je práve adrenalín, ktorý zohráva dôležitú úlohu v ľudskom organizme. Ako funguje a za čo zodpovedá? Prinášame odpovede.

Foto: shutterstock.com/valiantsin suprunovich
Adrenalín: Hormón, ktorý nás sprevádza v najintenzívnejších okamihoch života
Pôsobenie adrenalínu sa dá pocítiť aj na psychickej úrovni. Je to hormón, ktorý sprevádza mnohé oblasti života, od extrémnych športov cez verejné vystúpenia až po zamilovanosť. Keď cítime motýle v bruchu – je to adrenalín. Tréma pred verejným vystúpením? Adrenalín. Rýchlejšie búšenie srdca pri pohľade na milovanú osobu? Adrenalín. Je dôležité poznamenať, že adrenalín tieto emócie nevyvoláva, ale skôr ich sprevádza, v istom zmysle posilňuje ich fyzické prejavy – stiahnuté hrdlo, spotené dlane, trasúce sa ruky.
Behaviorálna závislosť – úloha adrenalínu v našom živote
Hoci sa od neho nemôžeme chemicky závislí, adrenalín môže spôsobiť behaviorálnu závislosť. Ten pocit, keď balansujeme na hrane, napríklad pri extrémnych športoch, jazdení na superrýchlych autách alebo keď sa vyčerpávame do krajnosti v posilňovni – práve od tohto sa môžeme stať závislými. Takáto závislosť má situačný charakter – priťahuje nás riziko, potreba zažívať silné podnety a emócie.
Najčastejšie o závislosti od adrenalínu svedčí neustála potreba zažívať silné zážitky a emócie, časté podstupovanie extrémne rizikových aktivít alebo vyvolávanie konfliktov len preto, aby sme zažili emócie. Jednotlivca závislého od adrenalínu môže charakterizovať strata pudu sebazáchovy, kvôli ktorému je ochotný prijímať rizikové rozhodnutia a konať nebezpečne.
Využitie adrenalínu v medicíne zachraňuje životy
Adrenalín nie je len naším hormónom a neurotransmiterom. Nachádza početné využitie v medicíne, najmä v urgentnej medicíne. Tieto zahŕňajú:
- Zástavu srdca, kde sa podáva intravenózne alebo priamo do srdca pomocou injekčnej striekačky na stimuláciu srdcovej činnosti
- Anafylaktický šok, ktorý je akútnou a život ohrozujúcou formou alergickej reakcie; v prípade šoku môže injekcia adrenalínu zabrániť smrti pacienta rozšírením priedušiek a zvýšením krvného tlaku
Okrem toho sa používa aj v stomatológii, kde sa niekedy pridáva do anestetík na predĺženie ich účinku a zníženie krvácania, a tiež v oftalmológii, kde spôsobuje rozšírenie zreníc, napríklad počas očných operácií.

Foto: shutterstock.com/Mauricio Graiki
Dlhodobý stres a adrenalín: Nebezpečná kombinácia
Hoci krátkodobé výbuchy adrenalínu sú pre nás prospešné, chronický stres, ktorý sprevádza trvalo vysoká hladina adrenalínu a kortizolu, môže mať vážne zdravotné následky. Ľudský organizmus nie je prispôsobený na život v režime neustáleho vzrušenia, preto pretrvávajúce vysoké koncentrácie stresových hormónov môžu viesť k tráviacim problémom, vysokému krvnému tlaku, poruchám imunity či nespavosti. Preto je dôležité dbať na vyrovnaný pomer stresu a pokoja v živote. Nie vždy by sme mali hľadať intenzívne zážitky – veď množstvo každodenného stresu nás aj tak často preťažuje.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Tieto znamenia zverokruhu sa zvyčajne neboja riskovať. V ich žilách prúdi adrenalín
Tieto znamenia zverokruhu vás rozpália. Vládne im živel ohňa
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.