23.4.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/insta_photos).
Roky sme verili, že práca v stoji je zdravšou alternatívou k sedeniu. Najnovší výskum však odhaľuje prekvapivú pravdu, ktorá môže zmeniť váš pohľad na pracovné návyky. Čo je skutočne lepšie pre vaše zdravie?

Foto: shutterstock/insta_photos
Dlhé hodiny za počítačom, nekonečné sedenie na poradách a minimálny pohyb počas pracovného dňa. Mnohí z nás sa snažia bojovať proti negatívnym účinkom sedavého životného štýlu investíciou do stojacich pracovných stolov. Nová štúdia však prináša nečakané zistenia, ktoré spochybňujú tento populárny trend.
Prekvapivé odhalenie: Stáť celý deň môže byť rovnako škodlivé ako sedieť
Vedci z Univerzity v Sydney uskutočnili rozsiahly výskum, ktorý úplne mení naše chápanie zdravého pracovného prostredia. analyzovala údaje od viac ako 83 000 dospelých obyvateľov Veľkej Británie. Účastníci nosili na zápästiach špeciálne zariadenia, ktoré monitorovali ich fyzickú aktivitu vrátane času stráveného sedením, státím a pohybom.
Výsledky výskumu priniesli prekvapivé zistenie – dlhodobé státie nie je o nič lepšie ako dlhodobé sedenie. Vedci nezaznamenali žiadny pozitívny vplyv státia na zdravie srdca. Práve naopak, dlhodobé státie zvyšovalo riziko problémov s krvným obehom, ako sú kŕčové žily či trombóza hlbokých žíl.
Prečo môže byť státie škodlivé? Odborníci vysvetľujú skryté riziká
Mnohí veria, že státie počas práce zlepšuje krvný obeh a znižuje negatívne účinky sedavého životného štýlu. V skutočnosti však dlhodobé státie zaťažuje žily dolných končatín, čo vedie k ich rozširovaniu a sťaženému odtoku krvi do srdca.
Následkom môžu byť opuchy nôh, pocit ťažkosti a z dlhodobého hľadiska aj vznik kŕčových žíl a ďalších cievnych problémov. Štúdia navyše ukázala, že ľudia, ktorí trávia dlhý čas v stoji, častejšie zažívajú ortostatickú hypotenziu – náhly pokles krvného tlaku pri zmene polohy. To môže viesť k závratom, mdlobám a celkovému pocitu slabosti.
Namiesto toho, aby sme sa sústredili na jednu „správnu“ polohu, mali by sme sa zamerať na pravidelné striedanie polôh a začlenenie fyzickej aktivity do každodenného života. Experti odporúčajú robiť si pravidelné prestávky každých 30-60 minút, počas ktorých sa prejdete, urobíte pár drepov alebo si natiahnete nohy.

Foto: shutterstock.com/insta_photos
Zlatá stredná cesta: Ako pracovať zdravo bez ohrozenia srdca
Závery z tohto výskumu sú jasné – dlhodobé sedenie aj státie môžu negatívne ovplyvniť kardiovaskulárny systém. Namiesto výberu jednej z týchto polôh je lepšie stavať na pravidelných zmenách a zaradení fyzickej aktivity do každodenného plánu.
Odborníci odporúčajú:
- Pravidelné prestávky – každých 30-60 minút vstaňte, pohybujte sa niekoľko minút
- Fyzickú aktivitu mimo práce – každý deň si nájdite čas na pohyb, napríklad prechádzku, jazdu na bicykli alebo cvičenie
- Používanie schodov namiesto výťahu – jednoduchá zmena, ktorá zlepšuje krvný obeh a posilňuje svaly nôh
- „Walking meetings“ – ak je to možné, organizujte pracovné stretnutia formou prechádzky
- Vhodnú obuv a polohu tela – ľudia pracujúci v stoji by mali nosiť pohodlnú obuv a pravidelne meniť polohu
Profesor Emmanuel Stamatakis, spoluautor štúdie, zdôrazňuje, že kľúčom k zachovaniu zdravia kardiovaskulárneho systému je pohyb a fyzická aktivita. Dokonca aj krátka, ale pravidelná aktivita, ako prechádzka po kancelárii, naťahovanie sa či chodenie po schodoch, môže výrazne zlepšiť krvný obeh a znížiť riziko srdcových ochorení.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Máte sedavé zamestnanie? Tieto cvičenia môžete vykonávať bez toho, aby ste museli vstať od stola
Upratovačky nás za to budú nenávidieť. Vyčistite si pohovku do lesku – takmer zadarmo
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.