23.04.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Galina Bolshakova 69).
V lete potešia svojimi farbami a vôňou a navodia idylickú atmosféru. Starostlivosť o floxy nie je náročná, priťahujú včely a iný užitočný hmyz. To sú len niektoré z dôvodov, prečo by ste si nimi mali ozdobiť záhradu.

Foto: shutterstock/Galina Bolshakova 69
Kvitnú dlho, zaujmú svojou intenzívnou vôňou a farby kvetov, ktorými sú obsypané, okamžite upútajú pozornosť. Floxy prinášajú idylickú atmosféru a zvyčajne sa spájajú s babičkinou záhradou. V súčasnosti je to trochu zabudnutá rastlina – čo je škoda, pretože sa pomerne ľahko pestuje a je odolná voči škodcom.
Floxy: potešia pestrofarebnými kvetmi
Spomedzi floxov je najobľúbenejší flox metlinatý. Vo voľnej prírode môže dosiahnuť výšku až 2 metre. V priebehu rokov boli vyšľachtené nižšie a ešte farebnejšie odrody s kvetmi v modrej, ružovej, fialovej, červenej alebo bielej farbe. Záhradné floxy majú nielen okrasnú funkciu. Pôsobia ako magnet pre užitočný hmyz, ako sú včely a motýle.
Väčšina floxov zvyčajne kvitne od júla do augusta (závisí to však od odrody). Medzi najzaujímavejšie odrody floxov, ktoré môžeme spomenúť, patria Starfire, Laura, Blue Boy, Magic Blue, Orange Perfection, Miss Mary alebo Bright Eyes.
Kam zasadiť floxy?
Pestovanie floxov nie je veľmi zložité. Kde je najlepšie miesto na ich výsadbu? Ideálne na miestach, kde trávime veľa času, napríklad pri altánku, v blízkosti terasy alebo cesty vedúcej k domu.
Rastlina vyzerá najlepšie v blízkosti okrasných tráv, ako sú miskantus alebo sphagnum, ako aj ľaliovník, ihličnany, rudbekia alebo bergénia srdcovitolistá. Konkrétny priestor v záhrade môže, samozrejme, patriť celý floxom. Najpôsobivejšie vyzerajú vysadené v skupinách po niekoľkých alebo desiatkach.
Kľúčové požiadavky
Flox uprednostňuje slnečné stanovište, ale dobre sa mu bude dariť aj v polotieni. Pôda by mala byť mierne vlhká, humusovitá a piesčitá. Vyššie odrody by sa mali vysádzať na chránenom mieste. Mali by mať aj opory, pretože kvetenstvo môže počas kvitnutia alebo po dažďoch ohýbať stonky.
Floxy majú rady vlhký substrát. Treba však dbať na to, aby sa prebytočná voda nehromadila pri koreňoch. Preto je najlepšie zalievať rastlinu systematicky, ale s mierou. Počas suchých a horúcich dní musíte floxom dodať poriadnu dávku vody. Pri zalievaní sa vyhýbajte postriekaniu listov.
Pravidelne odstraňujte všetky odkvitnuté kvety. Toto jednoduché opatrenie povzbudí rastlinu, aby počas sezóny opäť kvitla. Floxy kvitnú najbohatšie v júli.
Floxy. Čo ešte treba mať na pamäti?
Floxy vďaka svojmu rýchlemu rastu rýchlo „vyťahujú“ živiny zo substrátu. Preto potrebujú dodatočnú podporu vo forme hnojenia. Na tento účel sú najlepšie organické hnojivá. V prípade floxov môžete použiť hotové hnojivá pre kvety alebo kvitnúce kríky.
Keďže sa trsy floxov v priebehu rokov zahusťujú, je dobré ich rozdeliť a presadiť na nové miesto. Najlepšie je to urobiť na jar alebo začiatkom leta. Po vykopaní rozdeľte trs floxov na niekoľko častí a vložte ich do jamky s čerstvou zeminou.
Flox metlinatý je veľmi odolný, ale začína chorľavieť, keď sú jeho listy často kropené. Najčastejšie sa tak deje v prípade silných dažďov. Vtedy sa rastlina môže stať obeťou múčnatky.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Nie je to len budleja. Táto rastlina tiež priťahuje motýle a je jednoduchá na pestovanie
Nezmeškajte termín výsevu floxov. V opačnom prípade môžete zabudnúť na koberec kvetov
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.