25.04.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Galina-Photo).
Strom peňazí je obľúbenou voľbou kvôli poverám, ale predovšetkým pre svoje relatívne nízke nároky a jednoduché pestovanie. Aby zdravo rástol a husto vyháňal nové listy, oplatí sa dbať nielen na starostlivosť, ale aj na hnojenie tučnolistu.

Foto: shutterstock/Galina-Photo
Tučnolist vajcovitý je známy aj ako strom peňazí. Podľa povery priťahuje nielen šťastie, ale aj peniaze. Patrí medzi obľúbené sukulenty aj vďaka jednoduchému pestovaniu a nízkym nárokom. Okrem klasického tučnolistu sú obľúbenými odrodami Gollum s mäsito zelenými dlhšími stonkami, Minima dosahujúca výšku až 60 cm a Undulatifolia s charakteristickými zvlnenými listami. Bez ohľadu na to, akú odrodu a veľkosť si vyberiete, musíte mať na pamäti dôležité pravidlá starostlivosti.
Kde by mal stáť strom peňazí? Zistite, ako sa starať o tučnolist
Hoci je tučnolist nenáročný, niekedy chradne. Príčinou môžu byť jednoduché chyby. Na čo by ste mali dávať pozor?
- pozícia – tučnolist uprednostňuje slnečné, svetlé miesto, najlepšie s rozptýleným svetlom. Odrody s mäsitými zelenými listami je lepšie nevystavovať priamo na slnko, pretože sa môžu objaviť popáleniny a škvrny. Najlepšie budú parapety orientované na východ alebo severovýchod, prípadne mierne chránené okno orientované na juh. Na tienistom mieste, keď má rastlina príliš málo svetla, budú výhonky vytiahnuté a listy riedko rozmiestnené. Keď si to všimnete, vymeňte parapet.
- zalievanie – tučnolist je sukulent, čo znamená, že nepotrebuje zalievať tak často ako iné rastliny v dome. Neznáša premokrenie, listy potom začnú žltnúť, vráskavieť a opadávať. Frekvenciu musíte prispôsobiť podmienkam a teplote v dome, pričom sa treba riadiť pravidlom: čím teplejšie, tým častejšie. Zalievajte len vtedy, keď substrát úplne vyschne, nie častejšie ako približne raz za 10 dní, ale to závisí od teploty, veľkosti kvetináča a substrátu.
- substrát – mal by byť priepustný, piesčitý a nezadržiavať vodu. Je dobré zvoliť špeciálny substrát pre kaktusy a sukulenty alebo zeminu zmiešanú s perlitom, štrkom, pemzou, keramzitom a hrubým pieskom v pomere 20:80.
Na jar a v lete, keď teploty cez deň stúpajú, ale večer neklesajú pod 10 stupňov, môžete tučnolist pokojne umiestniť na balkón, terasu alebo vonkajší parapet. Počas jesene a zimy obmedzte zalievanie na úplné minimum a rastlinu premiestnite na chladné miesto.
Ktoré hnojivo pre tučnolist? Zalievajte raz za mesiac a bude krásne rásť
Hnojenie je tiež kľúčové pri starostlivosti o tučnolist. V období intenzívneho rastu je vhodné siahnuť po hnojivách určených pre sukulenty a kaktusy alebo zelené rastliny. Zalievajte živinou každé štyri týždne. Môžete tiež siahnuť po domácich odvaroch, ako je napríklad banánová výživa. Dobrou voľbou bude aj hnojivo s epsomskou soľou (Epsom), ktoré dodá horčík a síru, uľahčí vstrebávanie ďalších živín z pôdy a vďaka nemu bude stromček peňazí lepšie rásť a listy budú sviežo zelené. Kľúčom k úspechu je množstvo a striedmosť. Správny pomer je jedna čajová lyžička soli na 3 litre vody a pred použitím sa musí úplne rozpustiť. V prípade sukulentov alebo kyslomilných rastlín používajte epsomskú soľ opatrne. Zalievajte tak, aby ste nenamočili listy alebo stonky.
POZOR: Nadmerné množstvo soli môže vážne poškodiť vaše rastliny. Listy začnú žltnúť a hnednúť, rast sa spomalí a v najhoršom prípade jednoducho odumrie. Nepoužívajte ju častejšie ako raz za mesiac a jej množstvo nezvyšujte. Takýmto hnojivom zalievajte len v období rastu, keď tučnolist začne vytvárať čerstvé výhonky.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Tučnolist musíte prerezávať. Zistite, ako to urobiť správne
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.