25.4.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Katerina Dalemans).
Zabudnite na drahé hnojivá z obchodu. Tajný recept našich babičiek na bohatú úrodu uhoriek sa skrýva priamo vo vašej chladničke! Tento jednoduchý trik premení vaše uhorky na neúnavné továrne na plody. Pripravte sa na zbieranie úrody, ktorá vás ohromí.

Foto: shutterstock/Katerina Dalemans
Uhorky patria medzi zeleninu, ktorej venujeme mimoriadnu starostlivosť. Vyplýva to z faktu, že pochádzajú z teplejších a slnečnejších klimatických pásiem. Oplatí sa podporiť ich rast, aby stihli priniesť plody počas vegetačného obdobia. Nemusíte pritom míňať majetok na špeciálne výživy. Prírodné hnojivo na uhorky máte priamo v chladničke. Stačí vedieť, ako a kedy ho používať, aby bola úroda bohatá a zdravá.
Mlieko ako zázračný elixír pre vaše uhorky
Uhorky k nám pricestovali z Indie, kde im tropická a subtropická klíma mimoriadne vyhovuje. Vyžadujú teplo, slnko a úrodnú pôdu. Vedeli ste, že na zlepšenie ich kondície má vplyv obyčajné mlieko? To však neznamená, že ho môžete používať priamo na polievanie rastlín. Prezradíme vám spôsob našich babičiek na vypestovanie krásnych a zdravých uhoriek z vlastnej záhrady.
Mlieko nie je len zdrojom vápnika pre ľudí – aj rastliny z neho čerpajú výhody. Polievanie uhoriek roztokom mlieka zlepšuje ich odolnosť a posilňuje koreňový systém. Hnojivo aplikované na listy ochráni úrodu pred hubovými chorobami, ako je múčnatka pravá. Okrem toho uhorky majú rady zásaditú reakciu pôdy a vápnik obsiahnutý v mlieku zabezpečí, že pH podložia neklesne.
Vďaka obsahu bielkovín, vitamínov, minerálov a prirodzených baktérií mliečneho kvasenia mlieko stimuluje rast rastlín, zlepšuje vstrebávanie živín a podporuje mikroflóru pôdy. Vďaka tomu sú sadenice uhoriek schopné v krátkom čase absorbovať viac živín a naplno využiť slnečné dni počas vegetačného obdobia.
Ako správne hnojiť uhorky mliekom? Toto je kľúč k úspechu
Mlieko sa nehodí na priame polievanie uhoriek. Najlepšie je používať ho v zriedenej forme, v pomere liter mlieka na 10 litrov vody. Mlieko by malo byť nízkotučné (1 – 2 %), a voda dobre odstáta, najlepšie sa v tomto prípade osvedčí dažďová voda. Hnojivo z mlieka môžete aplikovať preventívne aj v prípade viditeľného oslabenia rastlín. Zákrok je vhodné opakovať každých 10-14 dní, najmä v období intenzívneho rastu a tvorby plodov.
Mliečny roztok môžete tiež využiť vo forme postreku – výborne sa osvedčí ako prírodný prostriedok podporujúci odolnosť listov proti hubovým chorobám. Aj tu použite pomer 1:10, ktorý je pre rastliny bezpečný. Vyššia koncentrácia mlieka by mohla spôsobiť upchatie prieduchov v listoch, čo by sťažilo proces fotosyntézy. Hnojenie aj postrek roztokom mlieka vykonávajte ráno, najlepšie je vybrať si na to teplý, ale zamračený deň.
Tento jednoduchý trik vám zabezpečí nielen zdravšie rastliny, ale aj výrazne vyššiu úrodu. Vaše uhorky budú silnejšie, odolnejšie voči chorobám a prinesú viac plodov. Navyše, tento prírodný spôsob hnojenia je úplne bezpečný a neobsahuje žiadne škodlivé chemikálie.

Foto: shutterstock/Nadezhda Murinets
Najlepšie prírodné hnojivá pre uhorky: Kombinácia pre maximálny úspech
Mlieko je jedným z najjednoduchších a najúčinnejších domácich hnojív. Jeho používanie sa oplatí kombinovať s inými prírodnými výživami, ktoré sú vhodné na použitie v ekologickom pestovaní. Najlepšie prírodné hnojivá pre uhorky sú:
- Žihľavový výluh – bohatý na dusík, podporuje bujný rast listov a výhonkov.
- Kompost – zlepšuje štruktúru pôdy a poskytuje vyvážené živiny.
- Drevný popol – zdroj draslíka a vápnika, ideálny vo fáze kvitnutia a tvorby plodov.
- Vaječné škrupiny – pomaly uvoľňujú vápnik, ktorý uhorky doslova milujú.
Kombinácia mlieka s inými prírodnými hnojivami poskytuje komplexnú ochranu a výživu uhoriek. To sa v lete prejaví na krásnych a zdravých plodoch.
Ak chcete dosiahnuť skutočne výnimočné výsledky, striedajte tieto prírodné hnojivá podľa fázy rastu vašich uhoriek. Na začiatku vegetačného obdobia sa zamerajte na podporu koreňového systému a listovej plochy. Neskôr, keď rastliny začnú kvitnúť, prejdite na hnojivá bohaté na draslík a vápnik, ktoré podporia tvorbu plodov.
Tento rok sa pripravte na úrodu uhoriek, ktorá prekoná všetky vaše očakávania. S pomocou obyčajného mlieka z chladničky a ďalších prírodných hnojív budete mať toľko uhoriek, že ich budete rozdávať susedom!
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Nakladané uhorky. Ako ich nakladať, aby zostali chrumkavé? Voda nie je všetko
Príjemne chrumkavé solené uhorky. Tento recept zvládne aj laik
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.