25.04.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/baranq).
Levanduľa priťahuje pozornosť svojimi okrasnými kvetmi, ktoré okolo seba šíria príjemnú, uvoľňujúcu vôňu. Ak chcete do svojej záhrady vniesť atmosféru provensálskych polí, oplatí sa vedieť, kedy a ako ju vysadiť. Základ úspešného pestovania levandule predstavuje výber správnej pôdy. Jej rast môžete podporiť aj používaním správnych hnojív. Dodržiavajte tieto rady a vaša levanduľa bude nádherne kvitnúť.

Foto: shutterstock/baranq
Výsadba levandule do zeme – dôležitý je substrát
Levanduľa sa spája najmä s kvetinovými poliami francúzskeho Provensálska, ale môže úspešne rásť aj v našich klimatických podmienkach. Poteší nádhernými kvetenstvami, ktoré sa objavujú na vrchole stoniek bez listov a šíria pozoruhodnú vôňu. Vôňa má upokojujúci a relaxačný účinok, pomáha v boji proti stresu, zlepšuje náladu a navyše odpudzuje niektorých škodcov. Levanduľu sa odporúča vysádzať v dvoch termínoch: na jar (od začiatku apríla) alebo na jeseň (v septembri alebo začiatkom októbra). To poskytuje najväčšiu záruku, že sa rastlina dobre ujme a bude zdravo rásť.
Kľúč k úspechu pri pestovaní levandule predstavuje správna príprava pôdy. Rastlina vyžaduje úrodnú, priepustnú a dobre odvodnenú pôdu, najlepšie s vysokým obsahom vápnika (jej pH by malo byť neutrálne alebo mierne zásadité). Ak je pôda príliš kyslá, musíte pridať kriedu alebo dolomit, ktoré pomôžu vytvoriť ideálne podmienky pre rast levandule. Príliš ťažký substrát možno uvoľniť pieskom. Zároveň sa vyhnite vysádzaniu rastliny do močaristých oblastí, pretože neznáša prebytok vody.
Na pestovanie levandule by malo byť určené slnečné miesto. Pred výsadbou vykopte jamu hlbokú asi 50 cm a širokú 30 cm. Na dno jamy nasypte drenážnu vrstvu z keramzitu alebo hrubého štrku – je to nevyhnutné pre správny rast levandule. Potom navŕšte zeminu, umiestnite na ňu rastlinu a koreňový bal zasypte zvyšným substrátom (jemne pritlačte). Po vysadení levanduľu zalejte.
Prírodné hnojivá pre levanduľu
Aby levanduľa zdravo rástla a bohato kvitla, vyžaduje si náležitú starostlivosť. Okrem pravidelného zavlažovania a pravidelného strihania musíte dbať aj na hnojenie. Hoci nepotrebuje časté prikrmovanie, je vhodné zabezpečiť jej prístup ku všetkým potrebným živinám. Najlepšou voľbou sú prírodné hnojivá, ktoré levanduli zabezpečia správnu hladinu živín pre zdravý rast a bohaté kvitnutie. Ktoré živiny sú najlepšie?
- Kostná múčka – je to prírodné organické hnojivo bohaté na fosfor a vápnik. Na rozdiel od kávovej usadeniny alebo rohovinových hoblín obsahuje menej dusíka. Kostnú múčku jednoducho rozsypte okolo rastlín a zľahka ju vmiešajte do vrchnej vrstvy pôdy.
- Banánové šupky – sú bohaté na draslík, fosfor, vápnik, kyselinu kremičitú a síru, vďaka čomu posilňujú koreňový systém a podporujú kvitnutie. Môžete ich nakrájať na kúsky a zahrabať do pôdy okolo levandule. Prípadne možno pripraviť tekuté hnojivo. Nakrájané šupky zalejte vodou a nechajte pôsobiť jeden alebo dva dni. Vzniknutú tekutinu zrieďte s vodou v pomere 1:5 a zalejte ňou levanduľu.
- Drevný popol – obsahuje draslík, vápnik a stopové prvky, ktoré posilňujú levanduľu a podporujú kvitnutie. Jednoducho rozsypte malé množstvo popola okolo rastliny a jemne ho vmiešajte do vrchnej vrstvy pôdy. To zabezpečí, že levanduľa bude kvitnúť počas celého leta.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Nielen prerezávanie. Levanduľa teraz tiež potrebuje toto ošetrenie
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.