25.04.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Geshas).
Poľné uhorky sa môžu vysievať priamo do pôdy hneď, ako pominie riziko jarných mrazov. Je možné vysievať aj semená pre sadenice, aby ste získali skoršiu úrodu tejto zeleniny. Žiaľ, mnoho ľudí robí chyby, ktoré negatívne ovplyvňujú úspech pestovania uhoriek. Zistite, ako zasiať semená na sadenice, aby boli sadenice silné a zdravé.

Foto: shutterstock/Geshas
Výsev poľných uhoriek na sadenice
Uhorky sú jednou z najobľúbenejších druhov zeleniny pestovaných v našich záhradách. Sú výborným doplnkom zdravej výživy, pretože sú bohatým zdrojom vitamínov a minerálov. Semená uhoriek možno vysievať priamo do zeme, pričom mnohí záhradníci odporúčajú pripraviť si sadenice. Ich tvorba trvá 3 až 4 týždne, takže ak plánujete presadiť sadenice na trvalé miesto v polovici mája (keď pominie riziko jarných mrazov), oplatí sa zasiať semená koncom apríla.
Musíte vedieť, že uhorky majú veľmi citlivé korene náchylné na poškodenie. Keďže sadenice nemajú rady pikírovanie, je najlepšie vysievať semená do jednotlivých kvetináčov naplnených ľahkou, priepustnou zeminou. Niektorí ľudia pripravujú sadenice vo veľkých viacnásobných kvetináčoch, pričom umiestnia 3 semená blízko seba. Hĺbka výsevu by mala byť približne 1,5 – 2 cm.
Sadenice uhoriek umiestnite na slnečný parapet, pretože pre správny rast potrebujú dostatok svetla. Sadenice uhoriek sú veľmi citlivé na mráz, preto sa uistite, že majú optimálnu teplotu (približne 22 °C). Substrát by mal byť stále mierne vlhký, ale nie mokrý (voda v kvetináčoch by nemala stáť). Pred výsadbou do zeme by sa mali sadenice uhoriek otužovať, aby si rastliny postupne zvykli na vonkajšie podmienky.
Pri výsadbe dávajte pozor, aby ste nepoškodili koreňový systém, pretože to môže spomaliť ich rast. Optimálna vzdialenosť medzi sadenicami by mala byť 10 – 20 cm a 80 – 120 cm medzi radmi. Uhorky budú najlepšie rásť v spoločnosti červenej repy, bôbov, fazule, hrachu, kukurice, karfiolu, kalerábu, kapusty, kôpru, bazalky a šalátu (zemiaky nie sú vhodné).
Chyby pri výseve uhoriek na sadenice
Výsev uhoriek na sadenice nie je náročná úloha. Napriek tomu sa mnoho ľudí dopúšťa chýb, ktoré negatívne ovplyvňujú rast kríkov a ich výnos. Čomu by ste sa mali vyhnúť, aby ste získali zdravú a bohatú úrodu?
- Príliš skorý výsev – uhorky sú teplomilné rastliny a pokles teploty pod 12 °C spôsobí úplné zastavenie ich rastu. S výsevom uhoriek sa neoplatí ponáhľať – najlepší čas na výsev sadeníc je koncom apríla.
- Prílišné zalievanie – uhorky potrebujú dostatok vlahy, ale nesmú sa preliať. Nadbytok vody v substráte môže viesť k hnilobe mladých sadeníc.
- Nedostatočná teplota – sadenice uhoriek potrebujú na rýchly rast teplotu minimálne 22 stupňov Celzia. Vyhnite sa prievanu a náhlym zmenám teploty, ktoré môžu mladé rastliny oslabiť.
- Nedostatok svetla – sadenice by mali mať dostatok svetla, ktoré potrebujú pre správny rast a vývoj. Nedostatok svetla je zase jednou z hlavných príčin, prečo sú sadenice uhoriek dlhé, tenké a slabé.
- Nesprávny substrát – uhorky uprednostňujú ľahký, priepustný substrát. Na tento účel sa najlepšie hodí hotový substrát na sadenice alebo zmes rašeliny a piesku. Nepoužívajte záhradnú zeminu, pretože sa v nej môžu nachádzať patogény alebo larvy hmyzu, ktoré môžu mladé rastliny zničiť.
Vyhnite sa týmto chybám pri výseve uhoriek na sadenice a vaše sadenice budú silné a zdravé, čo sa prejaví vo veľkorysej úrode.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Výsev poľných uhoriek na priesady. Predtým, ako zasadíte semená do zeme, vykonajte test semien
4 prírodné živiny pre uhorky. S aplikáciou začnite, keď sa objavia prvé listy
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.