26.4.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Anne Webber).
Ovocné mušky (Drosophilidae) sú drobný hmyz, ktorý sa najmä v lete a na jeseň stáva nevítaným hosťom v našich domácnostiach. Priťahuje ich vôňa kvasiaceho ovocia a zeleniny, takže kuchyňa je pre ne ideálnym miestom na život. Našťastie existuje prírodný, babičkovský spôsob, ako sa tohto nepríjemného hmyzu zbaviť. Jablčný ocot.

Foto: shutterstock/Anne Webber
Môžu byť ovocné mušky nebezpečné?
Ovocné mušky môžu byť nielen nepríjemné, ale aj nebezpečné pre uskladnené potraviny.
- Samičky kladú vajíčka na povrch ovocia a vyliahnuté larvy sa živia kvasiacimi látkami, čo môže urýchliť kazenie potravín.
- Okrem toho môžu ovocné mušky prenášať baktérie a iné mikroorganizmy, ktoré môžu mať vplyv na ľudské zdravie.
- Je potrebné pripomenúť, že v bezpečí nie sú ani domáce zvieratá – ovocné mušky môžu prenášať patogény, ktoré môžu domácim zvieratám ublížiť, najmä ak majú domáce zvieratá vo zvyku loviť hmyz.
Ovocné mušky v dome? Vyskúšajte túto zložku
Jablčný ocot je prírodný produkt fermentácie jabĺk a obsahuje kyselinu octovú. Práve jeho intenzívna vôňa priťahuje ovocné mušky, ktoré si ho mýlia s vôňou kvasiaceho ovocia. Vôňa, ktorá je pre ne príjemná, a lepkavá štruktúra spolu vytvárajú ideálnu pascu na ovocné mušky. Kyselina octová sa používa aj na výrobu pascí a tekutín, ktoré sa dajú kúpiť v obchodoch a na internete.
Jablčný ocot je navyše bezpečný na použitie v domácnosti, netoxický a šetrný k životnému prostrediu, takže je ideálnym riešením na ovocné mušky. Správne pripravená pasca nevydáva nadmerný zápach, čím menej dráždi členov domácnosti. Môže však odpudzovať domáce zvieratá, ktoré majú citlivý čuch, hoci pre ne nebude toxický.
Ako používať jablčný ocot na ovocné mušky?
Na účinnú kontrolu ovocných mušiek si môžete pripraviť jednoduchú pascu s jablčným octom.
- Vyberte si vhodnú nádobu – najlepšie sa hodia malé poháre alebo misky.
- Nalejte do nej asi 1/4 šálky jablčného octu. Môžete pridať aj kvapku prostriedku na umývanie riadu, aby ste zvýšili viskozitu pasce.
- Celú nádobu potom pevne zaistite potravinovou fóliou. Opatrne ju pretiahnite cez vrch nádoby a zaistite gumičkou.
- Pomocou špáradla alebo iného ostrého nástroja urobte do fólie niekoľko malých otvorov. Mušky sa dostanú dovnútra, ale nebudú sa môcť dostať von.
Hotovú pascu umiestnite na jedno alebo viacero strategických miest, napr:
- kuchynská pracovná doska
- koše na ovocie
- koše na odpadky
- miesta okolo umývadiel
Nezabudnite tiež aj vymieňať obsah lapača. Jablčný ocot po niekoľkých dňoch stráca svoje atraktívne vlastnosti. Dbajte tiež na to, aby ovocie a zelenina boli správne uskladnené a neboli nadmerne spracované. Pravidelne vyprázdňujte aj odpadkové koše a udržiavajte kuchyňu v čistote.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Čo je dobré na malé čierne mušky? Lacné spôsoby ako sa zbaviť hmyzu raz a navždy
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.