27.4.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/zebronit).
Nazývajú ho „topoľ biely“, hoci sa objavuje už v apríli a máji. Pokrýva chodníky, ulice, parapety a balkóny. Pri jeho pohľade alergici siahajú po vreckovkách. Čo je vlastne ten biely páperie vo vzduchu a spôsobuje naozaj alergie?

Foto: shutterstock.com/zebronit
Biele chumáčiky ľahké ako pierko, pripomínajúce semená púpavy, ktoré pokrývajú priestor okolo nás ako sneh, nie sú v skutočnosti peľ, ako by sa mohlo zdať. Ide o semená topoľov. Mäkké páperie ich obklopuje, čo uľahčuje ich jarné rozširovanie. Poletujúci „sneh“ býva mimoriadne nepríjemný, najmä keď sa prilepí na oblečenie, vlasy alebo začne vlietať do domovov. Je však naozaj nebezpečný pre alergikov?
Topoľ a alergie: Pravda o bielom páperi, ktoré vás možno prekvapí
Topoľ kvitne od marca do apríla, vrchol alergénov závisí od počasia v danom roku, zvyčajne však pripadá na prelom marca a apríla. Napriek všeobecnému presvedčeniu nie je silným alergénom a zriedka vyvoláva alergie. Môže však vstupovať do krížových reakcií s peľom vŕby.
Keď stromy odkvitnú, objaví sa charakteristické páperie. V nadmernom množstve môže u citlivých osôb vyvolať podráždenie dýchacích ciest alebo spojiviek. Nemá to však nič spoločné s alergiou na semená, ktoré nemôžu vyvolávať alergické reakcie. Páperie môže prehlbovať už existujúce príznaky spojené s alergiou.
Obdobie rozširovania semien, ktoré trvá až do júna, sa prekrýva so sezónou kvitnutia iných rastlín, ktoré už môžu vyvolávať silné reakcie u alergikov: nádchu, kašeľ, zápal spojiviek, dokonca aj kožné zmeny.
Čo kvitne koncom apríla? Skutočné hrozby pre alergikov
Kalendár kvitnutia závisí od regiónu a počasia. V suchý a slnečný deň môžu byť príznaky nepríjemnejšie než v chladnejší a daždivý. Koncom apríla kvitne najmä:
- breza
- buk
- dub
- platan
- vŕba
- trávy
V máji začína kvitnúť aj borovica a skorocel. Na máj pripadá vrchol kvitnutia tráv, ktoré sú veľmi silným alergénom. Ak máte podozrenie na alergiu a pozorujete príznaky pripomínajúce prechladnutie (sennú nádchu, podráždenie spojiviek, kašeľ), konzultujte svoj stav s lekárom.

Foto: shutterstock.com/Viktor Fedorenko
Alergici by mali v tomto období obmedziť pobyt vonku, najmä v suchých a veterných dňoch. Pomôcť môže aj nosenie slnečných okuliarov, ktoré chránia oči pred podráždeným, a po príchode domov dôkladné umytie rúk a tváre.
Ako sa zbaviť bieleho páperia? Suchá utierka nepomôže
Semená topoľa sa prichytávajú na oblečenie, vlasy a vlietajú do domovov cez otvorené okná. Pri ich odstraňovaní pomôže vlhká handrička (suchá ich len roznesie na iné miesto) alebo vysávač. Z vlasov alebo oblečenia môžete chumáčiky jednoducho striasť. Oplatí sa mať poruke aj lepiacu rolku na oblečenie. Užitočné môžu byť aj sieťky proti hmyzu v oknách, ktoré zastavia „topoľ biely“.
Ak vás biely páperie obťažuje v domácnosti, odporúča sa častejšie upratovanie vlhkou metódou. Vytieranie podlahy a utieranie prachu vlhkou handričkou zabráni vírivému pohybu páperia vo vzduchu. Taktiež je vhodné v tomto období obmedziť vetranie alebo vetrať len v bezvetrí a skoro ráno, keď je páperia vo vzduchu menej.
Hoci topoľové páperie môže byť nepríjemné, nejde o zdravotné riziko pre väčšinu ľudí. Tento prírodný jav je súčasťou kolobehu života a rozmnožovania stromov, ktoré sú dôležitou súčasťou našich ekosystémov. Stačí len vedieť, ako sa s týmto sezónnym javom vysporiadať, a „topoľ biely“ vás už nebude obťažovať.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Nikdy nezabudnite na vres. Inak kríky nevyhnutne uschnú
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.