27.4.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/Aleksandra Tokarz).
Zabudnite na preplnené pláže a 40-stupňové horúčavy. Čoraz viac dovolenkárov balí kufre a mieri na sever. Objavte kúzlo chladnejších destinácií, kde nájdete skutočný oddych, dychberúce scenérie a autentické zážitky bez selfie tyčí a turistických davov.

Foto: shutterstock.com/Aleksandra Tokarz
Ešte pred pár rokmi bolo plánovanie dovolenky jednoduché – zbaliť plavky, opaľovací krém s vysokým faktorom a vyraziť na juh Európy. Čím teplejšie, tým lepšie. Dnes však mnohí z nás namiesto vyhrievania sa na rozpálenom slnku vyhľadávajú osviežujúci vánok fjordov, hmlu nad stredovekými hradmi a rannú rosu v severských lesoch.
Prečo vymeniť horúce pláže za chladnejšie destinácie?
Coolcation, teda dovolenka v chladnejšom podnebí, nie je len prechodným trendom. Je to odpoveď na meniace sa klimatické podmienky, únavu z masového turizmu a túžbu po skutočnom oddychu. Nejde o to, vzdať sa dovolenky, ale zmeniť jej definíciu. Možno menej slnka, ale zato viac priestoru, čistého vzduchu, ohromujúcej prírody a autentických zážitkov.
Podľa CNN Travel je termín „coolcation“ spojením slov „cool“ (chladný) a „vacation“ (dovolenka). Predstavuje únik pred extrémnymi horúčavami, ktoré sa v posledných rokoch stali nielen únavnými, ale priam nebezpečnými. Čoraz častejšie sa vyskytujú vlny horúčav, ktoré ohrozujú zdravie – najmä detí, seniorov a chronicky chorých.
„Pozorujeme rastúci záujem o miesta s miernejším letným počasím. Ľudia chcú cestovať, ale nechcú sa pri tom variť,“ povedala Allison Murdock zo servisu Virtuoso pre CNN. A niet sa čomu čudovať – dovolenka strávená v 40-stupňovej horúčave na betónovej promenáde dokáže unaviť viac než celý rok práce.
Raj bez davov a selfie tyčí
Coolcation nie je len spôsobom, ako sa vyhnúť prehriatiu. Je to aj šikovný spôsob, ako si užiť pokojnejšiu dovolenku – ďaleko od davov, radov a hluku. Destinácie, ktoré si vyberajú fanúšikovia chladnejších klím, sú často menej preplnené miesta, kde si môžete skutočne oddýchnuť: nórske fjordy, islandské ľadovce, rozprávková atmosféra Estónska či horské údolia Švajčiarska.
„Coolcationing sa stáva voľbou nielen z klimatických, ale aj kultúrnych dôvodov – cestujúci hľadajú nové zážitky a chcú objavovať menej známe kúty sveta,“ konštatuje CNN.

Foto: shutterstock.com/Zanna Pesnina
Estónska organizácia cestovného ruchu uviedla, že s potešením prijíma rastúci záujem o cestovanie do chladnejších regiónov. „Vnímame to ako dlhodobý trend, pretože správanie spotrebiteľov budú ovplyvňovať nielen teploty, ale aj ďalšie faktory, ako nadmerný turizmus v niektorých populárnych letoviskách a rastúca potreba oddychu v pokojnejších miestach a kontaktu s prírodou,“ povedala Anneli Lepp, riaditeľka Estónskej organizácie cestovného ruchu.
Kam vyraziť za chladnejšími zážitkami?
Ak snívate o dovolenke bez horúčav, zato s chladným vánkom na lícach a prírodou na dosah ruky, pozrite sa na tieto destinácie. Sú rajom pre milovníkov ticha, čerstvého vzduchu a dobrodružstiev mimo vyšliapaných chodníčkov.
Nórsko – krajina fjordov a divokej prírody
Nórsko je klasikou coolcation. Očarí vás monumentálnymi fjordmi zapísanými na zozname UNESCO – ako Geirangerfjord či Nærøyfjord, ktoré môžete obdivovať z paluby trajektu alebo počas trekkingu s dychberúcimi výhľadmi.
Pri túrach sa dostanete k slávnym vyhliadkovým bodom:
- Trolltunga (Trollí jazyk) – skalná plošina 700 m nad jazerom
- Preikestolen (Kazateľnica) – mohutný útes nad Lysefjordom
Na severe krajiny vás v lete čaká polárny deň – slnko nezapadá a vy môžete obdivovať polárnu žiaru dokonca aj v auguste! Pre milovníkov pokoja sú ideálne Lofoty s drsnou krásou rybárskych dediniek, horami vystupujúcimi z mora a bielymi plážami, na ktorých… takmer nie sú ľudia.

Foto: shutterstock.com/Alexey Fedorenko
Škótsko – hmly, hrady a divoké vresoviská
Škótsko ponúka chladnú mágiu. Podmanivé krajiny Highlands, teda škótskej vysočiny, to sú rozsiahle vresoviská, pokojné jazerá (ako Loch Ness či atmosférickejšie Loch Lomond) a osamelé hrady stojace uprostred ničoho.
Pre aktívnych – výstup na najvyšší vrchol Veľkej Británie, Ben Nevis, alebo pešie túry po slávnom chodníku West Highland Way.
Navštívte aj ostrov Skye – ostrov s rozprávkovými výhľadmi:
- skalnatý Old Man of Storr
- vresové polia Fairy Glen
- vodopády padajúce priamo do mora pri Kilt Rock
Keď všetci letia na tropické ostrovy, ona si vybrala pobaltské štáty… a neľutuje!
Hoci sa pobaltské krajiny zriedka objavujú na zoznamoch vysnívaných dovolenkových destinácií, pre mnohých cestovateľov sa stávajú príjemným prekvapením. Tak to bolo aj v prípade Martyny, ktorá zimnú dovolenku strávila práve tam – a vrátila sa nadšená.
„Myslím, že sú to veľmi zaujímavé, ale predovšetkým nedocenené miesta, pokiaľ ide o dovolenkové destinácie. Úprimne povedané, krajiny ako Litva, Lotyšsko či Estónsko pre mňa nikdy neboli prvou voľbou pri plánovaní výletov. Keď sa však naskytla príležitosť na výlet, usúdila som, že to môže byť skvelá skúsenosť a možnosť vidieť niečo úplne iné,“
„Veľmi pozitívne som sa prekvapila. Kultúra trochu podobná, ale predsa iná. Veľmi krásne a atmosférické pamiatky, architektúra, výhľady… a predovšetkým jedlo! Nikdy by som si nepomyslela, že z čierneho ražného chleba sa dá pripraviť dezert. Prekvapilo ma tiež, že kardamón možno použiť do toľkých sladkých koláčov. Kardamónové koláčiky chutia neuveriteľne, určite ich musíte ochutnať!“
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Nádherné výhľady sa tiahnu na míle ďaleko. Tu sú najkrajšie trasy v Európe
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.