27.04.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/nieriss).
Každý sníva o krásnej, udržiavanej a zelenej záhrade. To si však vyžaduje pravidelnú prácu a tiež vedieť, ako sa o rastliny správne starať. Často sa však nevedomky dopúšťate obľúbenej chyby, ktorá môže viesť k zničeniu vašej záhrady. Prečítajte si, čo nerobiť pri starostlivosti o rastliny na vašom pozemku.

Foto: shutterstock/nieriss
Ak sa chcete tešiť z dobre udržiavanej záhrady, musíte vedieť, ako sa o ňu správne starať, aby vyzerala naozaj úžasne. Kľúčom k úspechu je vyhnúť sa chybám, ktorých sa dopúšťajú mnohí záhradníci. Práve tie môžu prispieť k tomu, že vaše rastliny budú chradnúť. Poradíme vám, ako sa starať o záhradu a aké chyby nerobiť.
Toto je najčastejšia chyba v záhrade – čo je lepšie nerobiť?
Veľmi častou, ale nie zjavnou chybou pri starostlivosti o záhradu je jej zalievanie, presnejšie povedané, zalievanie nesprávnym spôsobom. Existuje totiž všeobecný názor, že systematické zalievanie rastlín je základom ich pestovania. Niektorí záhradníci to však popierajú a tvrdia, že je to potrebné len v určitých prípadoch.
Ukázalo sa, že nie všetky rastliny potrebujú pravidelný prísun vody. Dodatočná zálievka sa odporúča pre rastliny pestované v nádobách a zeleninu. Trávniky, kvety a záhonové rastliny teda nemusíte polievať systematicky. Vo väčšine prípadov sa zaobídu bez našej pomoci, a ak tomu tak nie je, malo by to byť pre nás signálom, že sme pôdu pre danú plodinu pripravili nesprávne.
Samozrejme, situácia je iná, keď sú dlhšie obdobia sucha, vtedy rastliny potrebujú našu pomoc. Ak však ide len o jednorazové horúčavy, mali by ste si uvedomiť, že vädnutie rastlín je prirodzený proces a večer by sa mali vrátiť do svojej podoby. Vzhľadom na to je vhodné namiesto častého zalievania vašich rastlín zabezpečiť kompostovanie a mulčovanie pôdy.
Ďalšie chyby v starostlivosti, ktoré môžu poškodiť záhradu – na čo si dať pozor?
Okrem toho robíme v záhrade aj iné chyby. Častou chybou je napríklad pošliapanie pôdy pri výsadbe, príliš horlivé pletie záhonov alebo nesprávne nastavenie podpier. Okrem toho zabúdame aj na to, že nie každý ker a strom potrebuje rovnaký rez.
Vzhľadom na to môže neodborný rez viesť k oslabeniu a deformácii rastlín alebo k nedostatočnému kvitnutiu. Pomerne častou chybou je aj nesprávne hnojenie. Týka sa to tak nedostatku, ako aj prebytku hnojiva. Nedostatok správnych živín môže spôsobiť, že aj tá najkrajšia záhrada stratí svoje čaro, pretože príliš málo hnojív sa skončí slabo kvitnúcimi rastlinami a chudobným rastom.
Na druhej strane, nadmerné kŕmenie alebo prekrmovanie jedincov vedie k spáleniu rastliny a prehnojeniu pôdy. Preto je najlepšie používať prírodné alebo minerálne prípravky a používať ich s mierou.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Prekonáva dokonca aj tuje. Tvorí hustý a kompaktný živý plot
Vysaďte ich vedľa paradajok. Úrodu budete počítať v kilogramoch
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.