27.04.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Liga Petersone).
V apríli a máji začínajú čučoriedky kvitnúť a uvoľňujú drobné zvončekovité kvety. Práve tie sú predzvesťou príchodu chutných a zdravých plodov. Aby však rastlina začala rodiť už v júli, musíte sa o ňu počas kvitnutia dobre starať. Hnojenie je kľúčové – bez neho nemáte nádej na bohatú úrodu.

Foto: shutterstock/Liga Petersone
Za kritickú fázu považujeme kvitnutie čučoriedok. V tomto období venuje všetku svoju energiu tvorbe ovocných semein. Preto musíte rastline poskytnúť vhodné podmienky na tento proces. Je to viac ako len hnojenie. Tu je niekoľko tipov, ako sa starať o kríky.
Hnojenie čučoriedok ako najdôležitejšie ošetrenie počas kvitnutia
Prvé hnojenie čučoriedok je už za nami. Malo by sa vykonať koncom marca a začiatkom apríla, keď pôda rozmrzne. Druhé prihnojenie živinami by sa malo naplánovať na máj.
Pripomíname, že táto rastlina potrebuje kyslú pôdu s pH 3,5 až 5,5. Ak je pH vyššie, jej listy žltnú a rast sa spomaľuje. Čím by ste teda mali čučoriedku počas kvitnutia hnojiť?
Môžete použiť roztok s kyselinou citrónovou, ktorá nielen okysľuje pôdu, ale má aj dobrý vplyv na rast kríkov, ich kvitnutie a nasadzovanie plodov. Okrem toho ich vďaka svojim fungicídnym vlastnostiam chráni pred chorobami, ako je pleseň sivá a antraknóza. Ako teda pripraviť hnojivo z tohto kuchynského produktu?
Zmiešajte 1 čajovú lyžičku kyseliny citrónovej s 5 litrami vody a zalievajte čučoriedky týmto roztokom každé 2 – 3 týždne. Nič nebráni použitiu hotového hnojiva pre kyslomilné rastliny, ktoré bude bohaté na dusík, ale bez chloridov. Rozotrite ho okolo kríka a výdatne ho zalievajte.
Nielen hnojenie. Ďalšie ošetrenia potrebné počas kvitnutia čučoriedok
Počas obdobia kvitnutia sa musíte postarať nielen o samotné hnojenie čučoriedok. Mali by ste sa zamerať na 4 dôležitejšie ošetrenia. Aké to sú?
- Zalievanie
Koreňový systém tejto rastliny je plytký, takže ľahko vysychá aj sa prelieva. Preto musíte nájsť zlatú strednú cestu pri zalievaní. Toto ošetrenie sa vykonáva pravidelne počas kvitnutia, najmä za suchého a veterného počasia. Voda by mala byť mäkká a kyslá. Najlepšia je preto dažďová voda. Vyhnite sa namáčaniu kvetov, aby ste zabránili vzniku hubových ochorení.
- Mulčovanie
Použite mulč z borovicovej kôry, ihličia alebo pilín. Tieto materiály zadržiavajú vlhkosť v pôde, obmedzujú rast burín a okysľujú pôdu. Po zime sa odporúča položiť 5 cm vrstvu. Tá poskytne koreňom optimálne podmienky na rast.
- Pokrytie
Niekedy sa môže stať, že aj v máji klesne nočná teplota pod 0. Takéto mierne mrazy zničia kvety, a tým zabránia nasadeniu plodov. Preto sa oplatí sledovať počasie a prikryť kríky agrofóliou. Ráno prikrývku odstráňte, aby ste zabránili prehriatiu rastliny.
- Prilákanie opeľovačov
Čučoriedky potrebujú na opeľovanie kvetov hmyz. Bez nich sa nemôžete spoľahnúť na plody. Preto je vhodné prilákať včely a čmeliaky do záhrady vysadením medonosných rastlín, ako je levanduľa alebo facélia. Keď kvitnú kríky, nepoužívajte prípravky na ochranu rastlín, ktoré škodia opeľovačom.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Čučoriedky ako z katalógu. Ako sa o nich starať, aby priniesli bohatú letnú úrodu?
Vošky sa čučoriedok nedotknú. Len sa uistite, že ste ich zasadili v blízkosti
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.