28.04.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Sebastian Janicki).
Surfínie patria k najkrajším balkónovým rastlinám, ale ich bujné kvitnutie neprichádza samo od seba. Potrebujú starostlivosť, správne podmienky a správnu výživu. Zistite, ako sa o ne doma starať, aby vám robili radosť až do jesene.

Foto: shutterstock/Sebastian Janicki
Surfínie – kvety, ktoré sa predvádzajú
Surfínie sú nepochybne kráľovnami balkónov. Ich husté kaskádovité stonky plné kvetov vytvárajú nápadný farebný vodopád, ktorý upúta pozornosť každého okoloidúceho. Patria do skupiny záhradných petúnií, ale od klasických odrôd sa líšia väčšou mohutnosťou rastu a výnimočnou odolnosťou voči poveternostným podmienkam. Sú to rastliny, ktoré si obľúbili skúsení záhradníci aj amatéri mestskej zelene.
Najväčšiu prednosť surfínií predstavuje ich bohaté a dlhé kvitnutie – pri dobrej starostlivosti môžu tešiť oko nepretržite od mája až do prvých mrazov. Vyskytujú sa v mnohých farebných variantoch: od klasickej bielej a sýtofialovej až po intenzívne ružové, červené a dokonca aj odtiene s výrazným žilkovaním alebo kontrastným stredom. Vďaka tomu ich ľahko zladíte s balkónovou alebo terasovou úpravou.
Aké sú najobľúbenejšie odrody surfínie?
- Surfinia Purple – s intenzívnymi fialovými kvetmi, veľmi odolná voči poveternostným vplyvom.
- Surfinia Hot Pink – pútavá intenzívna ružová farba.
- Surfinia Blue Vein – jedinečná svojím jemným pruhovaním v modrej farbe.
Ako pestovať surfínie – ideálne podmienky
Surfínie sú krásne, ale náročné. Ak chcete, aby vaše rastliny vyzerali pôsobivo, musíte im poskytnúť správne podmienky.
- V prvom rade svetlo – surfínie milujú slnko a najlepšie rastú na južnom alebo juhozápadnom stanovišti. V tieni bude ich kvitnutie obmedzené a stonky budú viac vytiahnuté a menej kompaktné.
- Substrát by mal byť úrodný, priepustný, s prídavkom perlitu, kokosového vlákna alebo jemného keramzitu. Oplatí sa investovať do špeciálneho substrátu pre surfínie alebo si ho pripraviť sami zmiešaním záhradníckej zeminy s kompostom a kypriacim prostriedkom.
- Kľúč k úspechu predstavuje zalievanie – v lete aj dvakrát denne, ale opatrne: surfínie neznášajú premokrenie. Voda by sa nemala hromadiť v kvetináči. Počas horúcich dní je najlepšie zalievať ich ráno a večer.
- Výsadbu surfínií je najlepšie plánovať po 15. máji, keď pominie riziko mrazov. Predtým ich môžete otužovať tak, že ich na niekoľko hodín denne umiestnite na balkón.
- Hnojenie by malo byť pravidelné – každý týždeň je vhodné rastliny prihnojiť hnojivom bohatým na draslík, ktoré stimuluje kvitnutie.
- Dôležitá je aj starostlivosť – odstraňovanie kvetov a strihanie stoniek stimuluje rastlinu, aby sa rozrástla a vytvorila nové kvety.
Domáce výživy na surfínie – lacné, účinné a ekologické
Nemusíte kupovať drahé hnojivá – účinné živiny nájdete vo vlastnej kuchyni. Tu je niekoľko osvedčených domácich prostriedkov, ktoré pomôžu vašim surfíniám rozkvitnúť:
- Pekárske droždie
Kvasnice obsahujú veľké množstvo vitamínov skupiny B a minerálov. Urýchľujú vývoj koreňového systému a stimulujú rast rastlín. Ak chcete pripraviť domáce kvasnicové hnojivo, rozpustite 25 g čerstvých kvasníc v 10 litroch vlažnej vody. Touto zmesou zalievajte surfínie raz týždenne. Výsledok? Hustejšie listy, silnejšie výhonky a veľa kvetov.
- Banánové šupky
Banánové šupky predstavujú prirodzený zdroj draslíka a fosforu – kľúčových prvkov pre bohaté kvitnutie. Nakrájané šupky jednoducho zalejte litrom vody a odložte na dva až tri dni. Po scedení zalievajte rastliny raz za sedem až desať dní.
- Drevený popol
Popol je vynikajúcim zdrojom draslíka, vápnika a stopových prvkov. Môžete ho nasypať priamo do pôdy alebo rozpustiť polievkovú lyžicu popola v dvoch litroch vody a raz za dva týždne ním rastliny zaliať. Upozornenie: používajte len popol z čistého dreva – nie z grilu!
- Voda po varení zeleniny
Voda po uvarení zemiakov, mrkvy alebo červenej repy (bez soli!) obsahuje cenné minerály. Po vychladnutí ňou môžete každých pár dní zalievať surfínie – predstavuje skvelé bezplatné hnojivo.
- Kávová a čajová usadenina
Usadenina zlepšuje štruktúru pôdy a jemne okysľuje substrát. Možno ich rozsypať na povrch pôdy alebo raz týždenne primiešať do substrátu.
Prečo vaše surfínie nekvitnú?
Najčastejším problémom, ktorý hlásia majitelia surfínií, je nedostatok kvetov. Najčastejšími príčinami sú:
- Príliš málo svetla – surfínie potrebujú minimálne šesť hodín slnečného svitu denne.
- Nesprávne hnojenie – nadbytok dusíka spôsobuje rozvoj listov na úkor kvetov.
- Prílišné zavlažovanie alebo presušovanie – nepravidelné zavlažovanie je nepriateľom číslo jeden.
- Príliš malý kvetináč – obmedzuje vývoj koreňov a oslabuje rastlinu.
- Nedostatočná starostlivosť – neodstránenie odkvitnutých kvetov bráni ďalšiemu kvitnutiu.
Starostlivosťou o tieto aspekty a používaním prírodných živín môžete ľahko premeniť svoj balkón na kvitnúcu džungľu – a to bez chemikálií!
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Domáca výživa pre surfíniu. Vďaka nej sa kvety budú vylievať z kvetináčov
Nevyhadzujte do koša. Radšej zalejte vodou a zalejte surfínie. V okamihu rozkvitnú
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.